Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hemodiyaliz

Hemodiyaliz nedir?

4,638
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı

Hemo kan, diyaliz akım, bir şeyin içinden akmak anlamına gelir. Aslında, kanın bir filtre üzerinden akıtılmasıdır. Temizlenmesi gereken kan, böbrek yetersizliği olan, atık maddelerini, fazla sıvısını atamayan bir kişinin kanıdır. Bu temizleme işlemi için senelerce araştırmalar yapılmıştır ve heparin adı verilen, kanın donmasını önleyen bir madde bulunduktan sonra araştırmalar ve tedavi adına gelişmeler hız kazanmıştır.

Kan normalde filtre gibi bir suni böbrekle temas ettiğinde donar kalır ve akım artık gerçekleşemez. Ama biz kanı sulandırarak bunun üstünden geçirirsek ve burada bir başka madde ile karşılaştığında filtrenin içinde kan temizlenir. Bir makine yardımı ile filtrenin üzerinden hastanın kanı gelir ve filtrenin altından yine kendisine gider. Yine bir makine yardımı ile filtrenin altından sıvı gelip, üst kısmından atık su olarak gider. Böylece kan temizlenir ve hasta da fazla sudan arındırılmış olur. 

Hemodiyaliz ağrısız bir yöntemdir. 

Bir böbrek hastası haftada 3?er gün, 4 saat boyunca diyalizde kalmalıdır. Çünkü bu alet hastanın kanının 5 litre olduğunu düşünürsek yavaş yavaş, 300-400 mmlik porsiyonlarla pompa yardımıyla çevirir ve temizler. Bu çevirme zaman alıcı bir yöntemdir. 

Hemodiyalize ihtiyaç duyulmasının nedeni

Böbrek yetersizliğinin 5 evresi vardır. Birinci evrede böbrek aslında çok iyi süzüyordur ama idrar bozukluğu vardır. İdrar tahlilinde bazı sıkıntılar gördüğümüzde bu kişinin ileride uzun vadede böbrek hastası olabilme ihtimaline biz evre 1 diyoruz. 

Böbrek hastalığının 1. evresinde yüksek tansiyon ile birlikte idrarda kan ve protein veya tansiyonsuz sadece protein görülür. Bunların hepsi bizim için böbrek hastalığının birinci evresidir. Evre 1'den evre 5'e kadar evreler vardır. Evre 4'e kadar diyaliz ihtiyacı olmaz. 

Evre 5 demek böbreğin vücutta hiçbir faaliyetini gösterememesidir. Böbrek hastalığının 5. evresinde kansızlık, bitkinlik, halsizlik, mide bulantısı, bacaklara kramp girmesi, geceleri nefes darlığı, yorgunluk, merdiven çıkamama gibi birçok belirti görülebilir. Böbrek artık tüm bu görevlerini yapamaz hale geldiğinde, yani evre 5 böbrek yetersizliği artık var ise bu durumlarda diyaliz gerekli hale gelir. 

Hemodiyalize girenlerin dikkat etmesi gerekenler

Hemodiyalize girenlerin normal sağlıklı bir insan gibi yaşamaları arzu edilir. Tabii ki tuz hariç. Hemodiyaliz hastalarının sağlıklı insanların kullandığı sofra tuzunu kullanmaması gerekir.

Hastaların rahat bir şekilde işe gitmelerini, işlerine devam edebilmelerini sağlamak için hemodiyaliz saatlerini, seanslarını iyi bir şekilde ayarlamak gerekir. 

Diyaliz hastalarında beslenmede dikkat edilecekler
- Bir hemodiyaliz hastası yağsız yemeğe özen göstermeli,
- Çok fazla kilo almamalı ama zayıf da olmamalıdır.

Bilimsel olarak kilolu olan hemodiyaliz hastalarının daha uzun ömürlü oldukları görüldü. Bu nedenle enerji alımlarında; yani ekmek, makarna, pilavda hiçbir kısıtlama getirmiyoruz. Çünkü bunların içinde zararlı bir şey yoktur. Tabii ki tüm bu besinler tuzsuz ya da çok az tuzlu olmalıdırlar. 

Bazen çok fazla fosfor içeren kurubaklagillerin; mercimek, nohut, kuru fasulye gibi besinlerin haftada birden fazla tüketilmemesi istenir. Ancak bu, fosfor değeri düzgünse mümkündür ancak hastada fosfor değeri iyi değilse, hastada fosfor değeri ideal seviyeye düşünceye kadar bunlardan biraz daha az tüketilmesi gerekir. 

Diyaliz hastalarının kalori alması, karbonhidrat ve protein tüketmesi gerekiyor. Bu anlamda tuzsuz veya az tuzlu olması kaydı ile et, makarna, pilav, ekmek, hamur işi yiyecekleri yemesi gerekiyor. Örneğin akide şekeri yiyin diyoruz. Çünkü bu maddeler kalori, kalori de hastalarımızın sağlıklı bir kiloda olmalarını sağlıyor. Böbrek hastaları her diyalizde bir yumurta kadar protein kaybeder. Potasyum içeren meyveleri doktorunuzla konuşarak yemelisiniz. Egzersiz yaparsanız genel sağlığınız düzelir. Hastalar işe gitmek istiyorsa bunu özellikle teşvik etmek gerektiğini düşünüyoruz. 

Bunların hepsine dikkat edebilirseniz diyaliz süreniz çok daha güzel ve verimli geçecektir. 

Evde hemodiyaliz

Yurtdışında bu yöntem için çok iyi bir ağ kurulmuştur. Türkiye'de hemşire veya doktor özel olarak buna yardımcı olmak zorunda kalabilir. Türkiye'de özel eğitilmiş hemşireler ev hemodiyaliz yardımında bulunabiliyor. Bu artık mümkündür. Ancak Avrupa'da olan bir ağ gibi bir ağımız henüz kurulmamış durumdadır. Yani kendi damarınıza iğne batırmak, iki tane iğne konulması gerekir. 

Hemodiyaliz aleti evde kalır ve filtreyi kendinize göre kullanmayı, heparini kullanmayı öğrenirsiniz. 

Hemodiyaliz hastalarında enfeksiyon tedavisi

Hemodiyaliz hastaları canıyla kanıyla aynı bizim gibi insanlardır. Herkesin başına enfeksiyon geliyorsa hemodiyaliz hastalarının başına da gelebilir. Nezleden, soğuk algınlığından tutun da, zatüreye kadar giden daha ağır enfeksiyonlar, hatta çalışmayan böbreklerde eskiden bir iltihaplanma varsa o çalışmayan böbrek nedeniyle hastanın bağışıklık sisteminde direnç düşüklüğü olduğunda, ani bir üzüntü veya beslenme sorunları ortaya çıktığında bu enfeksiyonlar uyanabilir. Ancak diyaliz hastasının enfeksiyonları aynı sağlıklı kişilerde oluşan enfeksiyonlar gibi tedavi edilebilir. 
 
Hemodiyaliz uygulama süresi

Hemodiyaliz böbreğin yerini tutan bir tedavidir. Böbreği iyileştirmez ve böbreği iyileştirmediği ve böbrek de kendiliğinden düzelemediği için böyle hastalarda ömür boyu hemodiyaliz gerekli olabilir. Hemodiyaliz haftada 3'er defa, 4 saat boyunca yapılan bir yöntemdir ve bu 4 saatlik tedavi ile böbreğin hemen hemen tüm görevlerini yerine getirebilmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat