Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hazır Meyve Suyu Hakkında Merak Edilenler

Meyve suyunun içinde neler vardır?

6,264
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Gıda Güvenliği Derneği Başkanı

Tarih boyunca insanlar hasat ettikleri gıdaları, meyveleri, sebzeleri nasıl hasat mevsimi dışında da kullanabileceklerine daima kafa yormuşlardır. Meyveleri mevsimi bolken hasat ettikleri zamanlarda reçel ya da pestil yapmak sureti ile, etleri, bol oldukları dönemde tuzlamak, sebzeleri ise kurutarak, olmadıkları dönemlerde kullanmanın yollarını aramışlardır. Meyve suyu da aynı bu şekilde meyvenin bol olduğu zamanlarda, az olduğu zamanlarda nasıl değerlendirebiliriz sorusunun ihtiyacı sonucu ortaya çıkmıştır. 

Meyve suyu hakkında merak ettiklerinizi Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner yanıtlıyor...

Meyve suyu için meyveler bol oldukları dönemde hasat edilir. Daha sonra bu meyveler toplanır, çürükleri çıkarılır ve temizlenip ısıl işlemden geçirilir. Isıl işlem bir kaynatma işlemidir. Bunun sonucunda da meyveler daha sonra tekrar zamanı geldiğinde paketlenmek üzere meyve suyu halinde muhafaza edilir. Bu teknoloji aslında tamamen meyvenin bol olduğu zamanda toplanması, suyunun elde edilmesi ve daha sonra yıl boyunca arzına dayanan bir ihtiyaç sonucu ortaya çıkmış bir teknolojidir. Bu teknolojinin içerisindeki en önemli adımlar meyvenin çürüklerinden ayrılması, temizlenmesi ve yıkanması, ardından pastörizasyon adı verilen ısıl işleme tabi tutulmasıdır. Pastörizasyon, evde reçel yaparken meyveyi kaynattığımız gibi bunun sanayi ölçeğinde gerçekleştirilmiş halidir. 


Meyve sularının içinde meyve suyu bulunur ama nektar adı verilen bir çeşidinde meyve suyuna ilave olarak bir miktar eklenmiş şeker ve su da bulunabilir. Fakat meyve sularında en yanlış bilinen konular, meyve suyunun içerisinde katkı maddesi, koruyucu ve renklendirici olduğu konusundaki yanlışlardır. İlgili yasal mevzuata göre meyve sularının içerisinde asla bir koruyucu madde ve renklendirici olmasına izin verilmemektedir.


Marketlerden aldığımız meyve suları ile evde kendi yaptığımız meyve suları arasında aslında çok büyük bir fark yoktur. Marketlerden aldığımız, endüstriyel ölçekte üretilen meyve suları daha büyük tesislerde sıkılmak sureti ile elde edilir. Evde ise daha küçük preslerde sıkmamız sonucu elde edilir. Ana çıkış noktası budur. Ancak evde hazırladığımız meyve sularını anında ya da birkaç saat içinde tükettiğimiz için bu meyve sularını daha uzun süre saklamaya ihtiyaç duymuyoruz. Halbuki endüstriyel ölçekte üretilen meyve suları sıkıldıktan sonra ısıl işlemden geçirilmek sureti ile daha uzun süre raf ömrüne sahip olacak şekilde üretiliyor. Sadece ısıl işlem farkı vardır. Tekrar altını çizmek istiyorum: Satın aldığımız meyve sularında asla koruyucu madde ve renklendirici bulunmamaktadır. 


Normalde meyve sularının içerisinde herhangi bir oluşumun olması beklenmez. Çünkü meyve sularının üretildiği proses buna uygun değildir. Meyve suyu bir ısıl işlem sonucu üretilen bir ürün olduğundan bunun içerisinde bir küf ya da maya oluşması söz konusu değildir. Kapalı bir kutudur çünkü. Ancak o meyve suyunun kutusu herhangi bir hasar aldıysa ya da meraklı bir tüketici tarafından market rafında açılıp koklandıysa, bu durumda ürünün orijinalliği bozulur, çünkü içine hava girer. Hava girmesi ile küf ve maya oluşumuna zemin hazırlanır. Bunun sonucunda bir üreme, bir oluşum söz konusu olabilir. Meyve suyunda, en başta aldığınız ürünün ambalajında böyle bir defoyu görüyorsanız ya da ürün ambalajının açılmış olduğunu fark ediyorsanız, bu ürünü derhal iade edin. 

Yabancı madde konusu bir de şu şekilde oluşabilir: Evinizde ürünü açtıktan ve buzdolabına koyduktan uzun bir süre geçerse, unutursanız hem buzdolabındaki küfler, mayalar hem de mutfağınızdaki küflerin ürününüze bulaşma riski vardır. Bu durumda ürünün içerisinde küf, maya oluşması söz konusu olabilir. Çünkü meyve sularının içerisinde katkı maddeyi yoktur ve içinde rahatlıkla küfler ve mayalar üreyebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız ürünü derhal imha etmeniz gerekir. 


Meyve sularında küf ve maya, ancak bu ürünlerin ambalajlarının içine hava girmesi ile oluşabilir.  İçerisine hava girmemiş bir ambalajın içerisinde küf ve maya oluşması imkanı bulunmamaktadır. Çünkü meyve sularının üretim teknolojisi dahilinde meyve suları pastörizasyon adı verilen bir ısıl işleme tabii tutulmaktadır. Bu işlem sonucunda meyve suyunun içerisinde bulunan tüm küfler, mayalar ve diğer zararlı organizmalar yok edilir. Ancak küf ve mayalar, evlerimizde, buzdolaplarımızda, mutfaklarımızda, kısacası her noktada çok bol bulunan canlılar, biyolojik oluşumlar olduğu için meyve suyu açıldıktan sonra bu mikroorganizmaların meyve suyunun içine bulaşması son derece kolaydır. Çok hızlı bir şekilde üreyebilirler. Zira, mikropların, bakterilerin çok sevdiği besin maddeleri, şeker vardır meyve sularının içinde. Hızlıca üremelerinin sonucunda, ne zamanki bu üremeleri iyice büyük kolonilerle sonuçlanınca birtakım kütleler oluşabilir. İşte biz bu kütleleri, bu oluşumları gördüğümüz vakit, bu tip ürünleri tüketmememiz gerekiyor. Ama bu ürünleri tüketmemek için de illa bunları görmeniz gerekmiyor. Bir ürünün, bir meyve suyunun açıldıktan sonra buzdolabında en fazla 2 gün içerisinde tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Uzun süre geçmişse, bu ürünü tüketmemeniz en doğrusu olacaktır.

Bununla birlikte satın aldığınız ürünlerin ambalajları zarar görmüş olabilir. Market rafındayken bazı tüketiciler tarafından koklanmak için açılmış olabilir. Ürünün kapağının açılması ürünün tüm bütünlüğünü, orijinalliğini bozar ve market ortamından ürünün içerisinde birtakım bulaşmalara neden olur. Dolayısıyla bilinçli tüketiciler olarak satın aldığınız ürünleri daima kontrol etmeniz gerekir. Ambalajı sağlam mı, kapağı açılmış mı? Bu tip bir durumla karşılaşırsanız, bu ürünü derhal satıcısına iade etmeniz gerekir. 


Meyve sularının uzun ömürlü olmalarının tek nedeni, tabi tutulmuş oldukları ısıl işlemdir. Isıl işlem mevye sularının içinde bulunan başta küf ve maya olmak üzere her türlü mikroorganizmayı yok eder. Böylelikle o ürünün raf ömrü kendiliğinden uzar. Buna ilave olarak yine bakterilerin, küflerin ve mayaların üremelerini engelleyen meyve asitleri bulunmaktadır. Bu meyve asitleri de meyve suları içerisinde bakterilerin üremesini engeller. Dolayısıyla hem ısıl işlem, pastörizasyon işlemi hem de meyve asitleri meyve sularına uzun ömür kazandırır. Bunu, evlerimizden de örnekle verebiliriz. Yapmış olduğunuz reçeller de bu nedenle uzun ömür sahibidir. Çünkü hem meyve reçellerinde meyveyi kaynatarak ısıl işlem uygularsınız hem de reçel yaparken reçelin içine bir miktar limon tuzu dediğimiz asit maddesi katarsınız. Böylelikle aynı şekilde reçellerde de uzun ömür yakalama fırsatı kazanırsınız. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat