Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hazır Meyve Suları Hakkında Sorulanlar

Meyve suları nasıl yapılır?

5,381
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Beslenme ve Diyetetik Uzmanı

Meyve suyu mevsiminde hasat edilen türlü meyvelerin uygun koşullarda işleneceği merkeze taşınmasından sonra o meyvelerin mutlaka çürüklerinin ayrılması, sağlam olanlarının yıkanması ve yıkandıktan sonra çekirdek sap gibi kısımlarının ayrılmasını veya soyulmasını takip eden süreç içerisinde meyveler yeniden kıyılıp preslenmesi ile elde edilen doğal ürünlerdir. Ancak meyve sularının en önemli özelliği pastörizasyon tekniğinden geçmiş olmalarıdır. Yüzde 100 güvenli, içilmeye hazır ürünler elde edilir. 

Hazır meyve suları hakkında merak ettiğiniz soruları Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu cevaplıyor. 


Meyvenin kendisi ile ilintili olarak portakal suyunda olduğu gibi hiçbir şey katmayı gerektirmez. Nektarda olduğu gibi bir miktar sulandırmak icap eder. Örneğin evde de kayısı, şeftali veya vişne suyu hazırlarken vişnenin ekşiliği, kayısı ve şeftalinin yoğun olması nedeniyle sulandırmak gerekir. Ama evde hazırlanan portakal suyunda hiçbir şey katmaya gerek yoktur. Bu nedenle endüstride de aynı yol izlenir ve başka bir şey katılmaz. Bunların Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'ne göre endüstride hazırlanmasında da dışarıdan renk verici, tat verici herhangi bir katkı maddesi asla konamaz. Zaman zaman da tüm bu ürünler Tarım Bakanlığı tarafından kontrol edilir. Böylece tüketicinin evde hazırlanan şartlarda hazırlanmış bir ürünü tüketmesi sağlanır. 


Endüstri, meyve suyunun daha dayanıklı olması için yüksek teknoloji ürün olan pastörizasyonu kullanır ve böylece meyve suları daha dayanıklı olması sağlanır. Bunun dışında yine endüstrinin bize sunduğu meyve sularının çok iyi ambalajlanmış olması, mikroorganizmaların üremesinin engellenmesi ve hava almaması da o meyve suyunun dayanıklılığını artıran başka bir özelliktir. 


Tüm doğal gıdalarda olduğu gibi meyve suyunda da mikroorganizma doğal olarak üreyebilir ancak burada meyve suyu paketi açıldığı zaman o meyve suyunun hava ile temas etmesi demek, mikroorganizmaların, küf ve bakterilerin üreyeceği anlamına gelir. Bu nedenle ev şartlarında olduğu gibi, paket meyve sularının da aynı şartlarda açıldıktan sonra hava ile temas etmesi halinde buzdolabında +4 derecede, 2 günden daha fazla bekletilmemesi ve tüketime son verilmesi gerekir. 

Meyve suyunda küf ve maya oluşma nedenleri

Evde hazırlanan meyve suları ile endüstrinin ürettiği paketli meyve suları arasında besin değeri açısından hiçbir fark yoktur. Hatta endüstri bunları çok doğru reçetelendirdiği için her adımını kontrol etmesi nedeniyle meyve suyunun besin değeri mümkün olduğunca muhafaza edilir. Ancak evde hazırlanan meyve sularında mutlaka sürenin kısa tutulmasını ve hızla tüketilmesi gerektiğini tüketicilerle paylaşmak isteriz. 

Meyve suyu nasıl uzun süre dayanıyor

Meyve sularının uzun ömürlü olmasındaki en önemli özellik öncelikle endüstrinin bu doğal meyveleri +4 derecede bekletmesi, daha sonra proses esnasında pastörizasyon tekniğinin uygulanmasıdır. Pastörizasyon tekniği mikroorganizmaların faaliyetini durdurur. Bu sayede meyve suyu uzun ömürlü bir sürecin içerisine girer. Bunun dışında aynı zamanda endüstrinin kullandığı ambalajlar hava ile teması kesen sağlıklı ambalajlar olduğu için meyve suyunun ömrü 9-12 arasında bir süreç için uzatılabilir. Pastörizasyon tekniği herhangi bir meyve suyu içerisinden 10-20 saniye süre içinde 100 derecede hızlı bir ısının geçirilmesi ve bu arada mikroorganizma faaliyetlerinin durdurulmasıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat