Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hastalıkların Hamile Kalmaya Etkileri

Mantar hastalığının hamile kalmaya olumsuz etkisi var mıdır?

18,593
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Bazı kadınlarda bazı hastalıklar gebe kalmada büyük sorun teşkil edebilir. Bu hastalıklar genellikle kalp hastalıkları ve kalp kapak hastalıkları şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu kalp hastalıkları gebeliğe engel olabildiği gibi gebelik boyunca da anne için risk oluşturabilir. 

Şeker hastalığı, kan hastalıkları, hormon hastalıkları ve bazı romatizmal hastalıkların da gebe kalmayı olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. 

Şeker hastalığı anne karnındaki bebeğin gelişimini önemli oranda olumsuz yönde etkiler. Aynı şekilde romatizmal hastalıklar ve kan hastalıkları da gebeliğe engel olabilecekleri gibi gebeliğin gidişatını da olumsuz yönde etkileyebilirler. 

Bazı kadın hastalıkları da kadında hamile kalmaya engel hastalıklar arasında sayılabilir. 

Hamile kalmayı engelleyen durumlar
- Rahim anormallikleri
- Özellikle ileri yaştaki kadınların rahminde görülen miyomlar
- Çikolata kistleri
- Obeziite


Bazen gebeliği engelleyici durumlara ulaşabilir. Bunlar özellikle aşırı şikayetleri olan, aşırı vajinal salgısı olan kadınlarda ilişki sonrasında spermlerin canlı tutulabilmesi oldukça zordur. 

Mantar mikroplarının kendisi sperm üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Dolayısıyla mantara bağlı vajina ortamındaki PH değişiklikleri gebe kalma şansını azaltmaktadır. Buna rağmen bazı kadınlar gebe kalabilmektedir. Gebe kalan kadınlarda mantar daha şiddetli olabilmektedir. 

Kadınlarda mantar belirtileri
- Vajinada kaşıntı
- Akıntı
- İdrar yapmada zorluk 

Erken doğum riskleriden biri olan vajinal mantarın tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Mantar mikrobunun yanında başka mikroplarda olabilmektedir. Kombine tedaviyle bunların da yok edilmesi oldukça önemlidir. 


Yumurtalıklardaki bazı problemler gebe kalmayı engelleyebilir. Özellikle kilolu kadınlarda, âdet düzensizlikleri olan kadınlarda ve tüylenme sorunu yaşayan kadınlarda yumurtalık tembelliği söz konusu olabilmekte ve bu da kadının hamile kalmasına engel olabilmektedir. Yine de hamile kalan kadınlarda ise düşük riski vardır. 

Biz bu tür kadınlarda özellikle kilo verme yoluna, çocuk istemediği dönemlerde ise doğum kontrol hapı kullanma yoluna gideriz. Yeterli kilo veren kadınların gebeliğine müsaade edilir. 

Çikolata kistleri yumurta ve tüplerde fonksiyon bozukluğuna neden olur ve kadının gebe kalmasını engeller. Bu tür durumlarda da cerrahi bir işlemle çikolata kistini alma yoluna gideriz ve kadının daha sağlıklı bir şekilde gebe kalmasını sağlarız. 


Tiroitleri aşırı çalışan kadınlarda âdetlerde azalma ya da artma ve buna bağlı olarak da yumurtlama bozuklukları meydana gelebilir. Bu yumurtlama bozuklukları da kadının hamile kalmasına engel olabilir. Salgılanan tiroit hormonu miktarı kadınlarda düzenli yumurtlamayı etkiler. 

Kimi tiroit hastalarında ise bazen gebelik mümkün olabilmektedir. Gebe kaldığı zaman bazı tedbirlerin alınması gerekir. Örneğin gebeliğin ilk dönemlerinde tiroit hhormonunun dengede tutulması çok önemlidir. Bazen ilaç tedavileri de bunu sağlayabilir.

Hamilelik döneminde tiroit hormonu miktarındaki olumsuz değişimler bebek gelişiminde istenmeyen sonuçlara neden olabilir. 


Guatrın bazı durumlarda hamile kalmayı engellediği bilinmektedir. Tiroit bezinin yetersiz çalışması ve yetersiz hormon salgılaması durumlarında âdetlerde düzensizlikler meydana gelebilir ve bu da kadındaki yumurtlama fonksiyonunu bozduğundan hamile kalmak mümkün olmayabilr. Ancak böyle durumlara rağmen oluşan gebelikler de vardır. 

Gebelik esnasında ilk yapılan kontrollerde tiroit hormonunun düşük seviyelerde olması bebeğin gelişimi açısında olumsuz etki yaratabilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden dışarıdan tiroit hormonu takviyesi yapılması gerekir. 


Karaciğer hastalıkları, sebebine ve hastalığın derecesine göre gebeliğe engel teşkil edebilmektedir. Özellikle mikrobik karaciğer hastalıklarının önce tedavi edilmesi, kişinin daha sonra gebe kalması gebeliğin sağlıklı geçmesi açısından büyük önem taşır. 

Doğuştan gelen ya da sonradan edinilen bazı karaciğer hastalıklarının doğum öncesi iyi tanınması ve tedavilerinin yapılması gerekir. 

Gebelik öncesinde yapılan bazı testlerde karaciğer enzimlerinin yüksek çıkması karaciğerde bir sorun olduğunun belirtisi olabilir. Bu gibi durumlarda kadının gebe kalması istenen bir durum değildir. 

Hamilelik öncesi bakılan ve hamileliği etkileyecek olan en önemli hastalık hepatit şeklinde karşımıza çıkar. Aktif bir karaciğer hastalığı olan kadının gebelikten önce uygun şeklide tedavi edilmesi ve karaciğer enzimlerinin normala dönüp dönmediğinin kontrol edilmesi çok önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat