Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Yapılan Testler

Üçlü test nedir?

393,386
kez izlendi
Puan: 4.76 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Gebelik boyunca anne adaylarının doktor kontrollerini düzenli olarak mutlaka yaptırması gerekir. Gebelikte her muayenede yapılması gereken testlerin başında gebenin kilo ve tansiyon ölçümü gelir. Özellikle gebeliğin ileri dönemlerinde aşırı kilo alınması, tansiyonun yükselmesi, gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) hastalığı hakkında bilgi verebileceği için bu testlerin yapılması çok önemlidir. 


Gebeliğin başından itibaren gebelik hormonu olan Beta-hCG kan ölçümü, idrar testleri ve ultrasonografide bebeğin sağlık durumunun incelenmesi mutlaka yapılmalıdır. Gebelik süresince zorunlu olan ultrasonografi miktarı üçtür. Ultrasonografi gebeliğin başında, ortasında ve sonunda yapılmalıdır. Ancak 37 yaşın üstü gebeliklerde, ileri yaşta, riskli hamileliklerde bu sayılar artabilir, kimi zaman doktor her muayenede ultrason kontrolü yapılabilir. Ultrason kontrolü hastane ve doktorun prensiplerine göre artış gösterebilir. Üniversite ve devlet hastanelerinde her doktor kontrolünde ultrason yapılmazken, bazı özel doktorlar bu muayeneyi her kontrolde yapmayı tercih edebilir. 

Ultrason muayenesinin dışında hamileliğin ilk 3 ayında yapılması geren bazı kan ve idrar testleri vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz: 
- Tiroit hormonu ölçümü
- İdrar tahlili ve idrar kültürü 
- Kanda enfeksiyon arama testi 
- Kan sayımı

Gebeliğin 11 ile 14. haftalari arasında bebeğin ense kalınlığı adı verilen, bebeğin ense boşluğunun ölçümü ve beraberinde yapılan bazı kan ölçümlerinin değerlendirilmesi sonucunda down sendromu taraması yapılır. 

İkili test adı verilen bu testte belli bir risk oranı görülürse, ileri dönemde, hamileliğin 16. ve 22. haftalarında üçlü test yapılması gerekir.

Özellikle down sendromu ve kromozom bozukluğu konusunda yüksek risk taşıyan gebeliklerde üçlü testte de risk görünürse, bebeğin içinde bulunduğu sıvıdan numune alınması işlemi olan amniyosentez önerilir. 

Gebeliğin 24 ile 28. haftalarına gelindiğinde gebeler için şeker tarama testi önerilir. Bunlar standart olarak yapılan testlerdir. Ancak şeker veya gebelik şekeri riski taşımayan hamileliklerde kimi zaman bu testin uygulanmasına gerek olmayabilir. 

Hamileliğin 32 ile 36. haftalarına gelindiğinde NST olarak kısaltılan ve tam adı Non Stress Test olan bir test yapılır. Bu testte bebeğin genel sağlık durumuna ve rahimde kasılma olup olmadığına bakılır. Bu aralıkta düzenli olarak kan sayımı ve idrar tahlilleri yapılmaya devam edilir. 

Gebelik döneminde yapılması gereken testler hakkında bilmek istediğiniz her şeyi uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat