Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Vejetaryen Beslenme

Vejetaryen hamileler B12 vitamini ihtiyacını nasıl karşılayabilir?

834
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Hamilelikte vejetaryen beslenme anne ve bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek riskler taşımaktadır. Bebeğin ve annenin en çok ihtiyaç duyduğu besinler olan protein, demir içeriği düşük bir beslenme riskli olabilir. 

Hamilelik dönemi vücudun protein, enerji ve vitamin mineral ihtiyacının arttığı özel bir dönemdir. Bu dönemde besinler vücuda yeterli miktarda ve dikkatli şekilde alınması gerekir. Vejetaryen hamileler yeterli beslenme ile ilgili bir uzmandan destek alabilirler. Süt ve süt ürünleri tüketen bir vejetaryen iseniz günde 2 - 3 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketimi vücudunuza yeterli kalsiyum alımını sağlar. Ancak süt ürünlerini tüketmiyorsanız kalsiyumunun yeterli alımını bitkisel kaynaklardan sağlayabilirsiniz. Et ve süt ürünlerinden almanız gereken kalsiyumu kurubaklagil, kuruyemiş ya da yeşil yapraklı sebzelerden alabilirsiniz. Et ve et ürünlerini demir ve B12 vitamini yönünden eksik beslenmiş olursunuz. Bitkisel kaynaklarda az miktarda demir ve B12 vitamini bulunduğundan doktor tavsiyesiyle takviye ürünleri kullanabilirsiniz.

Vejetaryen gebelikte demir ihtiyacı

19 - 45 yaş aralığında doğurganlık çağında olan kadınların 15 - 20 mg arasında olan demir ihtiyacı gebelik döneminde 35 mg'a çıkmaktadır.  Vegan hamilelik yaşıyorsanız doktorunuza danışarak demir takviyesi almanız gerekir. Vücuttaki demirin emiliminin olumsuz yönde etkilenmemesi için demir takviyesi yeşil çay, koyu çay ya da posalı yiyecekler ile tüketilmemelidir.  Gebe kadınların kendi sağlıkları için ekstra demir takviyesi alması gerekir. Aksi takdirde, demir eksikliği oluşur. Demir eksikliğinin en önemli belirtileri halsizlik ve sıkıntıdır. Bu durumu yaşamamak için demir kaynaklarının tüketilmesi gerekir. Demirin en iyi kaynakları, yumurta, sakatat ve kırmızı ettir.

Demirden zengin besinler
- Kurubaklagiller
- Yeşil yapraklı sebzeler
- Kuruyemişler
- Susam

Vejetaryen hamilelikte protein desteğinin önemi

Proteinlerin yapı taşları aminoasitlerdir. Bebeğin büyümesi için aminoasitlere ihtiyaç vardır. Et ve süt ürünleri en iyi protein kaynaklarıdır. Eğer bunları tüketmiyorsanız bitkisel proteinlerden faydalanabilirsiniz. Et ve süt ürünlerinden alamadığınız proteini kurubaklagil, tam tahıllı besinler ya da kuruyemiş tüketerek alabilirsiniz. Kurubaklagillerden en iyi protein kaynağı olan besinler; nohut, soya fasulyesi, kırmızı ve yeşil mercimektir. Kurubaklagillerin içerdiği proteinden tam anlamıyla yararlanabilmek için tahıllı besinlerle tüketilmesi gerekir. Örneğin,kuru fasulye tüketiyorsanız yanına mutlaka pilav ekleyin.

Vejetaryen gebeliklerde B12 vitamin desteği

Gebelikte B12 ihtiyacı artar. B12 vitaminin en önemli kaynağı kırmızı ettir. Yumurta sarısı, balık, süt gibi ürünlerde de az miktarda B12 vitamini bulunur. B12 yetersiz protein alımında, mide asidinin fazla salgılandığı durumlarda, reflü ve gastrit gibi hastalık durumlarında emilimi azalan bir vitamindir. Gebelik döneminde B12 vitamin takviyesi için uzman hekimden yardım almakta fayda var. B12 vitamininin yetersiz alınması bebeğin beyin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Vejetaryen anne adayları B12 vitamini yönünden zengin besinleri tercih etmeliler. Ekmek ve süt B12 ile zenginleştirilmiştir. Takviye için doktora danışmak gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat