Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Uyku

Hamileler uyurken hangi pozisyonları tercih etmeli?

50,231
kez izlendi
Puan: 4.20 / 5
Detaylı Açıklama
Nöroloji Uzmanı

Gebelik dönemindeki uyku hali birtakım uyku bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi hamileliğin kendi yapısından kaynaklanan hormonların değişmesinden de kaynaklanabilir. Gebeliğin başlangıcında progesteron hormonunun artmasıyla birlikte anne adayları kendilerini uykulu hissetmeye başlar. Bu durum gebeliğin ilk 3 ayında çok yoğundur. Anne adayları bu süreçte gün içerisindeki yaşamlarını artırarak uyanık kalmaya çalışmalıdır. Kafein içeren gıdalar kişiyi uyaracağı gibi bebeğin de uyarılmasını sağlar. Dolayısıyla hamileliğin ilk 3 ayında kafein içeren gıdalardan uzak durulmalıdır. Anne adaylarının gün içerisinde mümkün olduğunca açık havaya çıkarak uyku halinden kurtulması gerekir. 

Gebelik döneminin ilk 3 ayında anne adayları mümkün olduğunca akşam erken saatte yatarak uykularını almalıdır. Anne adaylarının sabahları erken saatte kalkması özellikle çalışan hamilelerin gebeliğin ilk 3 ayında rahat etmesini sağlar. Gebeliğin başında uyku düzeni sağlanırsa, gebelik döneminde uyku problemleri daha az olur.

Gebelikte yatış pozisyonunun önemi

Hamilelik döneminde tercih edilmesi gereken uyku pozisyonu sol yan pozisyondur. Yapılan araştırmalarda hamilelikte kalbin tarafına, sol yana doğru yatmanın bebeklerinin beslenme ve kan akışının düzenlenmesi açısından en sağlıklı pozisyon olduğu belirlenmiştir. 

Hamilelik döneminde uykunun en sıkıntısız olduğu dönem ilk 3 aydır. Anne adayları kiloların artmadığı ilk 3 ayda kendilerini sol tarafa yatmaya alıştırması önemlidir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde vücudun ağırlaşması ve bebeğin büyümesi ile beraber ortaya çıkan sırt üstü yatma pozisyonu bebeğin beslenmesi ve kan dolaşımı için uygun bir pozisyon değildir. 


Gebeliğin 3. ayından itibaren anne adayları bebeğin sağlıklı büyümesi için sırtını destekleyen ve rahat bir pozisyon olan sol yana yatmaya alışması gerekir. Sırt üstü yatış pozisyonu mide içerisindekilerin yemek borusuna kaçmasına neden olabilir. Bu pozisyon anne adaylarının bacaklarına giden kan dolaşımını da bozacağı için kramplarda artışa neden olabilir. Dolayısıyla gebeliğin ilerleyen dönemlerinde sırt üstü pozisyonda yatılmamalıdır.


Hamilelik döneminde anne adayının iyi uyuması doğuma kadar geçen süreçte bebeğin gelişimi açısından çok önemlidir. Anne adayının 6 saat ve üzerinde uyuması hormonal düzenin sağlıklı olmasını, sabah daha rahat kalkmasını ve gün içerisinde stressiz olmasını sağlar. Stres hormonları artmamış ve rahat bir gebelik geçiren anne adayının büyüttüğü bebek de doğuma daha rahat hazırlanacaktır. Anne adaylarının hamilelik dönemi boyunca en az 6 saat uyuması gerekir. Bu sürenin altında uyuyan anne adaylarında uzun doğum süresi ve sezaryene gidiş riski artar. Gebelik dönemindeki uyku süresinin artışı uykunun kalitesini etkilemez. 


Gebelik dönemi boyunca uykuya dalmakta ve uykuyu sürdürmekte değişik sıkıntılar yaşanabilir. Gebelikte uyku sorunlarının nedenleri şu şekilde sıralanabilir:
- Gece sık tuvalete kalkma
- Reflü
- Bebeğin yarattığı ağırlık hissi
- Anne adayının uyku pozisyonu sıkıntısı
- Demir ve folat yetmezliği
- Huzursuz bacak sendromu
- Uyku-apne sendromu

Gebeliğin getirdiği ve doğumun yarattığı sıkıntı da anne adaylarının uykuya dalmasını güçleştirebilir. Anne adayı gece yatmadan önce ılık duş alabilir ve ardından kitap okuyabilir. Bunun gibi anne adayının kendini rahatlatacak birtakım faaliyetlerde bulunması uykuya dalma probleminin çözülmesine yardımcı olacaktır. Ancak gebelik süresi boyunca hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını etkileyebileceğinden, uykuyu getirmek için kullanılacak uyku ilaçlarından uzak durmakta fayda vardır.

Bitki çaylarının uykuya dalma sorununa faydası vardır. Ancak gebelik döneminde anne adayları bitki çayı tüketimine ayrıca dikkat etmelidir. 

Gebelik döneminde tüketilebilecek bitki çayları
- Zencefil
- Ihlamur
- Papatya
- Rezene
- Kuşburnu
- Yeşil çay

Hamilelik döneminde içilmesi sakıncalı olan bitki çayları:
- Adaçayı
- Ahududu çayı
- Sinameki
- Fesleğen
- Keten tohumu 

Hamilelikte uyku kalitesini artırma yolları
- Uyku düzeni hamileliğin ilk aylarından itibaren ayarlanmalı
- Yenilecek yemeklere dikkat edilmeli; çok acılı ve baharatlı yiyecekler tüketilmemeli
- Hamilelik dönemi boyunca gün içerisinde sıvı alımı artırılmalı, akşam saatlerinde ise azaltılmalıdır. 
- Geceleri sol yana doğru yatılmalı. Bu yatış pozisyonu hem bebeğin kan akışının iyi olmasını, hem de anne adayının vücut dolaşımının artırılmasını sağlar
- Gün içerisinde en azından 30 dakikalık yürüyüş yapılmalı
- Geceleri kramp olmasını ve uykunun bölünmesini önlemek için gün içerisinde ve yatmadan önce bacak egzersizleri yapılmalı
- Kramplar fazla ise doktor kontrolünde magnezyum desteği alınmalı, magnezyum yönünden zengin et ve bakliyat ürünleri tüketilmeli
- Geceleri sık tuvalete giden anne adayları, uykularının açılmaması için banyoya gece lambası taktırabilir


Hamilelik sürecinde uyku problemleri hamileliğin dönemine göre farklılık gösterir. Hamileliğin ilk 3 ayında anne adayında uykululuk hali görülürken hamileliğin son dönemlerinde uykusuzluk, uykunun sık bölünmesi, sabah yorgun uyanma gibi durumlar daha ön plana çıkar. 

Gebelik döneminde anne adaylarının sık karşılaştığı durumlardan bir tanesi de midede bulunan sıvının ağza gelmesiyle anne adayının uykusunun bölünmesine yol açan problemdir. Bu nedenle hamilelikte hem bel ve sırt ağrılarının azaltılması, hem de ağza mide sıvısının gelmemesi için sırt üstü yatmak yerine sol ya da sağ yana yatılması, sırt üstü yatılmak istendiğinde ise yüksek yastık kullanılması önerilir. 

Hamileliğin ilk aylarında hormonların değişmesine bağlı olarak ortaya çıkan ve hamileliğin son aylarında bebeğin büyümesi ile idrar kesesine yapılan baskı sonucu gece sık kalkılan tuvalet anne adaylarının uykusunu böler. Bu da uyku kalitesini düşürür.

Huzursuz bacak sendromu anne adaylarında çok sık görülen uyku bozukluklarından biridir. Gebelik döneminde kilo artışı ile beraber horlama ortaya çıkmaktadır. Horlamayla birlikte uykuda nefes kesilmesi görülebilir. Aynı şekilde uyku apne sendromu da gebelik döneminde uyku problemlerine neden olmaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat