Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Tiroit Problemleri

Zehirli guatr nedir?

55,859
kez izlendi
Puan: 4.84 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Sağlıklı bir gebelik dönemi için tiroit bezinin nasıl çalıştığı çok önemlidir. Bu nedenle günümüzde anne adayları hamilelikten önce bir kadın doğum uzmanına başvurduğu zaman mutlaka doktoru tarafından bir tiroit ölçümü istenmelidir. En azından ilk kan testinde yapılan bazı incelemelere tiroit hormonunun çalışması kontrol edilmelidir. Bunun dışında planlı olmayan hamileliklerde de mutlaka anne adayının tiroit muayenesini yaptırması gerekir.

Tiroit hastalığı riski taşıyanlar
- Tiroit bezlerinde şişkinlik olanlar
- Ailesinde guatr hastalığı veya tiroit kanseri öyküsü olanlar
- Tiroit bezleri düzensiz çalışanlar
- Tiroit hormon bozukluğu olanlar 

İncelemeler sonucunda veya genetik yatkınlık nedeniyle tiroit sorunu riski taşıyan anne adaylarından endokrinoloji muayenesi istenir. Endokrinoloji uzmanı da yapılan ölçümlere bazı ölçümler ekler veya baştan bazı tiroit tetkikleri yapar; tiroit bezini elle muayene eder ve bunlara göre şüphelenirse daha ileri tektikler için hastanın takibine başlar. 

Gebelikte tiroit bezinin çalışma durumu hamileliği ve bebeği doğrudan etkilediği; düşük, erken doğum, prematüre bebek, bebekte gelişim geriliği gibi sorunlara yol açabileceğinden hamile kalmayı planlayan kadınların mutlaka tiroit kontrollerini yaptırması önerilir. 

Zehirli guatr

Tiroit bezi vücudumuzda çok önemli fonksiyonları yerine getirdiği için çok hızlı veya yavaş çalıştığında insanda hayati tehlikeye neden olabilen sorunlar olabilir. Tiroit hormonu çok aşırı çalıştığı zaman, buna halk arasında zehirli guatr denilir. Zehirli guatr tiroit hormonlarının kanda çok aşırı olması nedeniyle bunların vücutta yarattığı sorunlar sonucunda ortaya çıkan durumdur. 

Zehirli guatrda tepeden tırnağa bütün fonksiyonlar çok hızlı çalışmaktadır. Kalp aşırı çalışır, vücudun ısı üreten merkezi çok aşırı çalışır. Çoğu zaman koma meydana gelebilir. Çünkü bütün sistemler gereksiz yere fazla çalışmaktadır. Zehirli guatr tiroit hormonlarının salgısını azaltabilecek ilaçlarla tedavi edilen bir durumdur. 

Eğer tiroit bezi üretmesi gereken hormonları çok az üretiyorsa bu da hayati tehlikeye kadar varabilen sorunlar yaratabilir. Çünkü bu sefer de vücudun organları olması gerekenden çok daha yavaş çalışır. Kalp çok yavaş attığı için dokulara yeterince oksijen getiremeyebilir. Vücudun ısısı çok düşebilir ve bunların sonucunda komaya, hatta ölüme kadar varabilen durumlar meydana gelir. 


Vücudun bütün işlevlerini yöneten bir salgı bezi olduğu için tabii ki üreme işlevleriyle de yakından alakalıdır. Tiroit bezi fazla veya az çalışırsa, bu durum üreme fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir. Genelde tiroit bezi çok az çalışıyorsa yumurtlamayı etkilediği için gebeliği engeller. 

Tiroit bezi normalin biraz altında çalıştığı zaman gebelik gerçekleşebilir, fakat olumsuz sonuçlanabilir. Tiroit bezinin az çalışması vücutta bütün organların az çalışması demektir. Çünkü bu vücudun düzenli bir şekilde işlevini yerine getirmesini engeller. Özellikle kadınlarda tırnaklarda kırılganlık ve saç dökülmesi çok sıklıkla görülen belirtilerden bir tanesidir. Böyle bir durum varsa bazı ilaçlarla tiroit bezinin normal seviyeye getirilmesi ve üreme fonksiyonlarının bundan etkilenmemesi sağlanır. 


Hipotirodi, tiroit hormonlarının yetersiz olması yani tiroit hormonunun az olması anlamına gelir. Gebelik meydana geldiği zaman, plasenta yani bebek de vücudun bir organı olduğu için onların da tiroit hormonuna ihtiyacı vardır. Eğer tiroit hormonu bebeğe yeterli seviyede gitmezse bu düşükle sonuçlanabilir. Tiroit hormonu seviyesi çok yetersizse bebeğin özellikle beyin hücrelerinin gelişmesini engelleyebilir. Bu da bebekte zeka geriliğine yol açacaktır. 

Tiroit hormonunun yetersiz gelmesi aynı zamanda erken doğum riskini artırır. Buna ek olarak gebelik zehirlenmesi dediğimiz hastalığın da riski artar. Gebelik şekeri ve hipertansiyon görülme ihtimali çoğalır. Hamilelikte tiroit eksikliği sorunu olan anne adaylarında, doğum sonrası bebeğin kilosu düşük olabilir. Bebek erken doğduğu için kuvözde uzun süre kalmak zorunda olabilir ve bazı doğumsal kusurlar meydana gelebilir. 


Tiroidin az çalışması durumuna hipotrioidi adını veririz. Fazla çalışmasına da hipertiroidi denir. Hamilelik döneminde tiroit sorunlarında ağırlıkla tiroit hormonunun az olması sorunu görülür. Ancak daha nadir olmakla birlikte hipertiroidi de görülebilir. 

Gebelikte hipertiroidi sorununun oluşmasının nedenlerinden en sık görülen nedenlerinden biri anne adayının kendi vücudunun tiroidi hızlı çalıştıracak olan bazı maddeler üretmesidir. Bu tür durumlar öncelikle anne adayının genel durumunu olumsuz etkileyecektir. Örneğin gebelik döneminde hipertiroidi sorunu anne adayının kilo almasını engeller, nabzını hızlandırır. Gebelik şekeri, gebelik zehirlenmesi ve erken doğum riski de tiroit hormonlarının ne kadar yüksek olduğuyla ilgilidir. 

Gebelikte hipertiroidinin bebeğe etkileri

Hamilelikte hipertiroidi sorunu olan anne adaylarında düşük riski yükselir. Bebekte gelişme geriliği olabilir. Bununla birlikte erken doğum riski de artığından, bebek prematüre doğabilir. Prematüre bebek nedeniyle doğumsal kusurların riski de az da olsa artacaktır. Tüm bu nedenlerle hipertiroidi rahatsızlığı olan kadınlar hamilelik boyunca tiroit hormon ölçümlerini aksatmadan yaptırmalıdır. 


Tiroit hormonuna bağlı hastalıklar en çok kadınlarda ve en çok üreme çağındaki kadınlarda gözlenir. Bu da bizim hamilelik döneminde tiroit bezi ve tiroit hormonuyla sık sık uğraşmamızı gerektirir. 

Hamilelik döneminde bütün tiroit hastalıkları ortaya çıkabilir. Sıklık derecesine göre sıralayacak olursak guatr genellikle iyot eksikliğine bağlıdır. İyot eksikliği özellikle Karadeniz kıyısındaki şehirlerde yaşayan kadınlarda daha sık görülür. Bu durum genellikle tiroit bezinde bir şişlik meydana getirir. 

Tiroit bezi bazen vücudun kendi ürettiği antikorlar nedeniyle, bazen de bilinmeyen bazı nedenlerle tiroit bezi salgısının ortalamanın altına düşmesi sonucu olur. Hamilelikte sık rastladığımız ikinci durum budur. 

Hipertiroidi  tiroit hormonları ölçümünün fazla miktarda olması şeklindedir. 

Tiroit modülleri genelde tesadüfen ortaya çıkan bir kitledir. Bunun içi sıvı dolu olabilir veya içi katı kıvamda; birden fazla, tek, çok büyük, çok küçük şeklinde de olabilir. 

Gebelikte çok ender rastladığımız bir durum da tiroit kanseridir. Tiroit kanseri, bir kanser türü olmasına rağmen, papiller tipte olanı daha kolay saptanabilen ve uygun tedavi edildiğinde hayatı kısaltmayan bir kanser türüdür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat