Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Tırnak Bakımı

Hamilelerde tırnak bakımı nasıl olmalı?

2,422
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı

Hamilelik dönemindeki anne adaylarında tırnaklar ve saçlar çabuk uzar ve bakımlı görünür. Bu durumun kimi zaman istisnaları da olabilir. Gebelik döneminde incelmiş kırılgan tırnaklara sahip anne adayları da vardır. Hamilelik özel bir durumdur. Bu dönemde fazla ilaç kullanmaktan ya da kimyasal maddelerden kaçınıldığı gibi manikürü de çok abartmamak gerekir. Çünkü manikür esnasında kullanılan ürünlerin içeriğinde kimyasal maddeler bulunur.


Hamilelik döneminde maniküre giderken enfeksiyon riskini en aza indirmek için kendi setinizi götürmelisiniz. Çünkü hamilelikte ilaç kullanımı çok sınırlıdır ve herhangi bir enfeksiyon durumunda tedavi süreci anne adayı için zorlu geçebilir.

Hamilelik döneminde manikür yaptırılırken kütikula adı verilen derinin kesilmesi yerine bolca nemlendirilerek geri itilmesi daha sağlıklı olur. Çünkü oradaki etin kesilmesiyle enfeksiyon kapma riski yüksektir. 


Hamilelik döneminde anne adayları hijyene çok önem verirler. Aynı şekilde tırnakları da temiz tutmak bu dönemde önemlidir. Hamilelik döneminde tırnakların sık sık kesilerek kısa tutulması önerilir. Tırnaklarınız uzunsa alt kısımlarının fırça ile temizlenmesi gerekir. Hamilelik döneminde manikür yaptırılırken kütikula adı verilen derinin kesilmesi yerine bolca nemlendirilerek geri itilmesi daha sağlıklı olur.

Hamilelik döneminde tırnak bakımı için nemlendirici kullanılması önemlidir. Tırnak bakımı için kullanılacak nemlendiricilerin E vitamini ve vazelin içerikli olmasına dikkat edilmelidir.

Hamilelik döneminde tırnakların kırılması ellerin çok fazla su ile temas etmesinden kaynaklanır. Hijyene önem veren anne adayları çok fazla sabun ve deterjan kullanıyor olabilir. Bu da elde ve tırnak yapısında kurumalara, çatlaklara yol açar. Bu durumu ev işi yaparken eldiven takarak ve nemlendirici kullanarak önleyebilirsiniz. Nemlendirici tırnak üzerine ve çevresine sürülmelidir. 

Nemlendiricilerin parabol, retinol, salisilik asit içeriği %2'den fazla mı, çok fazla parfüm içeriği var mı diye bakmak önemlidir. Bu içeriği olan ürünlerin kullanılmaması gerekir. Tırnak sağlığını korumak için tırnakların nemli kalması önemlidir. Tırnakların çok fazla su ile temas etmesi tırnağın yapısını bozabilir. Bu sebeple su ile temas ederken eldiven kullanılmalı ve her işten sonra tırnaklar mutlaka nemlendirilmelidir. 

Sürekli su içinde kalan, bu nedenle kurumaya ve çatlamaya eğilimli olan ellerinde de hamilelik döneminde kullanılması herhangi bir sakınca yaratmayan hamilelik dönemine uygun içeriği bulunan nemlendiricilerle nemlendirilerek, çatlaklardan korunması iyi olacaktır.

Tırnaklarda mantar enfeksiyonları hamilelikte daha kolay bulaşabilir. Tırnakları kalın, boynuz görünümünde, çok sert ve kesilemez hale getiren bu enfeksiyon çok uzun süren tedaviler gerektirir. Mantar enfeksiyonundan korunmak için ayaklar kuru ve temiz tutulmalı, çoraplar her gün değiştirilmeli, başkasına ait terlik ve ayakkabılar kullanılmamalıdır.

Hamilelik döneminde kimyasal madde içerikli olan ve tırnakları sertleştirme amacı ile kullanılan tırnak bakım ürünlerinden uzak durulmalıdır. Tırnak bakımlarında aynı zamanda aseton içermeyen oje çıkarıcılar kullanılmalı, mümkünse tırnakların hava alabilmesi için oje kullanımına belli zamanlarda ara verilmelidir. 

Hamilelik döneminde oje ve oje çıkarıcıların kullanılması tırnakta incelmeye neden olabilir. Bu nedenle bu tarz kimyasal içerikli ürünlerin en asgari düzeyde kullanılması gerekir. Bazı durumlarda kırılan tırnaklar özellikle kaşık şeklini alan tırnaklar demir anemisinin işareti olabilir. Bu durumun tespiti için doktora başvurularak kan tahlili yaptırılmalıdır. 

Gebelikte manikür ve pedikür

Hamilelik döneminde maniküre giderken enfeksiyon riskini en aza indirmek için kendi setinizi götürmelisiniz. El sürekli su içerisinde kalıyorsa tırnak etrafında paronişi denilen enfeksiyonlar görülebilir. Bu sebeple gebelik döneminde eller sürekli su ile temas ediyorsa eldiven kullanılmalıdır. 

Manikür yaptırılacak merkezlerin havalandırmasının iyi olması da önemlidir. Çünkü içeride havada uçuşan birçok kimyasal madde olabilir. Havalandırması iyi olan ve hijyenik bir salona gidildiğinden emin olmalısınız.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat