Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Tansiyon Sorunu

Hamilelikte tansiyon düşüklüğü için neler yapılabilir?

46,591
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Gebelikte tansiyon ölçümü her muayenede mutlaka yapılmalıdır. Gebelikte tansiyonun hem düşüklüğü hem de yüksekliği sıkıntı yaratabilir. Tansiyon, hamileliğin ilk dönemlerinde her zamanki seviyesinin altında olabilir ve bu normal bir durumdur.

Tansiyonda düşüklük halsizlik ve baş dönmesine neden olduğundan bu durumdan olumsuz etkilenmemek için anne adaylarına istirahat ve yavaş hareket etmeleri önerilir. 


Tansiyonun yükselmesi durumu ise iki şekilde ortaya çıkabilir. Ya anne adayının gebelikten önce de bilinen bir hipertansiyon hikayesi vardır ya da daha önce hiçbir sıkıntısı olmayan anne adayında hamileliğin 20. haftasından sonra tansiyon ölçümleri yüksek çıkmaya başlar. 

Gebelikte oluşan hiper tansiyon ilk gebeliği olanlarda, 35 yaşın üzerindeki gebelerde, şişmanlarda, çoğul gebeliği olanlarda, diyabet hastalığı olanlarda daha sık görülmektedir. 


Tansiyondaki bu düşüklük gebelerde halsizlik, baş dönmesi hatta bazen de baygınlık geçirmeye kadar varabilir. Gebelik döneminde, tansiyon düşüklüğü nedeniyle kendini halsiz hisseden hamilelerin hemen dinlenmesi gerekir. 

Gebeliğin özellikle ilk aylarında bulantı ve kusmaların fazla olmasından dolayı iyi beslenememe ve aşırı kusma da düşük tansiyona neden olabilir. Bu durumda hasta bol sıvı tüketmelidir. 

Gebeliğin ilerleyen aylarında büyüyen rahmin altından geçen büyük damarlara bası yapmasıyla özellikle sırt üstü yatıldığında ani tansiyon düşmeleri gözlenebilir. Bu nedenle 6. aydan sonra gebelere dinlenme pozisyonlarında sırt üstü değil yan yatmaları şeklinde önerilerde bulunulur. Sıcak yaz aylarında ise anne adaylarının bol sıvı tüketmesi gerekir.


Gebenin tansiyonunun stabil olması önemlidir. Hipotansiyon durumunda bebeğe giden kan akımları olumsuz etkilenir. Bu nedenle gebelerde, ani kan basıncı düşüklüklerinde mutlaka gebenin istirahat ederek bebeğe giden kan akımlarını arttırması yönünde birtakım önlemler alması faydalı olacaktır. 

Anne adayında yüksek tansiyon, yani ani kan basıncı yükselmeleri de bebek için olumsuz etkiler gösterebilmektedir. Bebek anneden gelen kan akımlarını plesanta ve damarlar vasıtasıyla alır. Damarlarda oluşan kan basıncı artışları bebeğe giden kan akımlarını olumsuz etkiler. Bebeğin beslenmesinde uzun dönemde gelişme geriliği veya başka birtakım sıkıntılara neden olabilir. 


Hamilelik döneminde büyük tansiyon 14, küçük tansiyon 9'un üzerinde olmamalıdır. Hamilelik döneminde tansiyon 140-90 mm/hg sınırında ya da üzerinde ise hipertansiyon riski vardır. Tansiyon ölçümleri bu değere ulaşmış ve beraberinde idrarında protein çıkışı olan, belirgin ödem gelişimi olan gebeler mutlaka hem anne hem fetüs için preeklampsi hastalığı açısından yakın takibe alınmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat