Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Su Tüketimi

Hamileler günlük ne kadar su tüketmeli?

9,171
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikte su tüketimi miktarı ve suyun nasıl tüketilmesi gerektiğini uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.


Vücudun yaklaşık yüzde 60 - 70'i sudan oluşur. Yeni doğanlarda bu oran yüzde 90 iken, çocuklarda yüzde 70'tir. Bununla birlikte yaş ilerledikçe suyun yerini yağ dokusu alır. Yetişkinlerde yüzde 60 olan su miktarı, ileri yaşta yüzde 50'lere iner. Vücuttaki tüm sistemler, organlar ve hücreler yeterli miktarda su olmazsa fonksiyonlarını sürdüremez.

Bedende taşıyıcı görevi olan su, hücrelere besin ve oksijen taşır, atıkları da bedenden uzaklaştırır. Bu nedenle günlük yaklaşık olarak 2,5 litre su tüketilmelidir.  Gebelikte günlük bu miktara ek olarak 300 ml daha suyun tüketilmesi gereklidir. 

Hamilelik boyunca vücut toplam olarak ekstradan 6,5 litre civarında su tutar. Bu suyun bir kısmı bebeğin su kesesinde ve bebeğin eşi olarak da anılan plasentada depolanır. Kalan kısmı ise annenin rahmi, eklemleri ve kanında depolanır. 

Gebelikte su tüketiminde dikkat edilecekler

Aktif egzersiz yapan hamileler, gebeliğini yaz mevsiminde geçirenler günlük olması gereken su tüketimi olan 2,5 litreye 1 - 2 bardak daha eklemelidir. 2,5 - 3 litre su yaklaşık olarak 8 - 10 bardak suya denk gelir. Ancak gebelikte alınan suyun düzenli aralıklarla tüketilmesi gerekir. Tek seferde çok su tüketmek anlamlı olmayacaktır. 

Günde tüketilmesi gereken 8 - 10 bardak su, şu şekilde tüketilebilir:
- Sabah, öğle ve akşam 1'er bardak
- Öğün aralarında 2'şer bardak
- Gece yatmadan önce 1 bardak

Gebelikte su tüketimi az olursa

Yeterli su alınmadığı zaman idrar çıkışı azalır, idrar daha koyu bir hal alır. Bu nedenle idrarda kum, taş ve enfeksiyon gibi birtakım olumsuz etkenlerin birikmesi kolaylaşır. Aynı zamanda su, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olacağından, yeterli su tüketmeyen annelerde kabızlık sorunu ortaya çıkabilir. 

Susuz kalmış anne adaylarında bu durumun en önemli sonuçlarından biri de erken doğumun tetiklenmesidir. Özellikle erken doğum riski taşıyan gebeler bunun önlenmesi için su tüketime dikkat etmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat