Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Sivilce

Hamilelik sivilceleri nasıl geçer?

9,307
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikte sivilce oluşumunun nedeni 6. haftadan itibaren artan hormonlardır. Bazı anne adaylarında sivilce görülürken bazıları bu dönemi sivilcesiz de geçirebilir. Hamilelikte sivilce için doğal yöntemlerin yanı sıra eğer ilaç kullanılacaksa mutlaka doktora danışmak gerekir. Daha fazlası için uzmanımızı izleyin...


Hamilelikte sivilce nedenleri
Hamilelik döneminde bir takım cilt sorunlarına sık rastlanmaktadır. Sivilcelenme de bu sorunlardan biridir. Bazı kadınlarda gebelikte hiç sivilce oluşmazken bazılarında sivilcelenmede artış göstermektedir. Bunun sebebi genellikle 6. aydan itibaren artan hormonlardır. Hormon artışı ile ciltte yağlanma artar. Buna bağlı olarak kıl kökünde yağ dokusunun artması ve sebumun birikmesiyle birlikte sivilcelere oldukça sık rastlanır. Anne adayının sivilce şikayeti olduğunda bunlar genellikle kendiliğinden geçebilen şikayetler olduğu için çok ciddi bir tedavi gerektirmez. Ancak uzun süre devam eden sivilce problemlerinde bir dermatolog ile görüşülüp tedavi edilmesi gerekebilir. Gebelik döneminde hormonal değişiklik sonrası ortaya çıkan bu tip yağlanmaları önleyebilmek ya da azaltabilmek için gebenin bol su tüketmesi ve cildinin temizliğine özen göstermesi gerekir.

Hamilelikte sivilceyi önleme
Gebelikte ortaya çıkan hormonal değişiklikler cildin yağlanmasına neden olur. Cildin yağlanmasıyla daha önceden görülmeyen sivilcenin oluşumu gözlemlenebilir. Bu tip durumlarda cildin yağlanmasını azaltıp, nemlenmesini arttıracak önlemlerin alınması gebe için faydalı olacaktır. Örneğin fazla su tüketilmesi, cildin düzenli bir şekilde temizlenmesi, toniklenmesi ve nemlendirilmesi gibi basit uygulamalarla ciltteki oluşabilecek sivilceler önlenebilir. Eğer cildinizde oluşan sivilcelerin sayısı gün geçtikçe artıyor ve bu sizin psikolojik olarak kendinizi kötü hissetmenize neden oluyorsa kadın doğum doktorunuzla bu rahatsızlığınızı konuşabilir, gerekiyorsa bir dermatologtan yardım alabilirsiniz.

Hamilelikte sivilce tedavisi
Hamilelikte sivilcelerin genellikle basit bir takım önlemlerle oluşması engellenebilir. Cildin yağ dokusunu azaltmak için yağlı besinlerden ( patates kızartması, cips, çikolata vb. ) uzak durulmalıdır. Cildin nemlendirilmesini sağlamak ve arttırmak için bol su tüketilmelidir. Ayrıca cildin temiz tutulması da önemlidir. Bunu sağlamak için günde 2 kez cildin temizlenip toniklenip nemlendirilmesi uygun olacaktır. Sivilceler bu önlemlere rağmen hala devam ediyorsa bir takım medikal ilaçlardan faydalanılabilir. Ancak bu ilaçlar mutlaka doktor önerisiyle kullanılmalıdır. Ciltte yağlanmayı arttırabilecek yanlış kozmetik ürünler veya çok fazla makyaj malzemelerinin kullanımı da sivilce oluşumunu arttırır. Bu gibi ürünler çok fazla veya çok sık kullanılmamalıdır.

Gebelik ve emzirme döneminde sivilce oluşumu için ilaç kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü kullanılan ilaçlar bebeği olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle içinde yüksek dozda A vitamini bulunan ilaçlar bebeğe zarar verebilir ve bebeğin bir takım anomalilerle doğmasına sebep olabilir. Bu nedenle ilaç tedavisinden çok anne adaylarının cildini temiz tutması, iyi nemlendirmesi ve düzenli bakım uygulaması daha önemlidir. Ancak sivilceler geçmiyor ve dirençliyse o zaman doktora danışılarak gerekli bir takım tedavi edici kremler uygulanabilir. Elbette ki hamilelik döneminde de güvenle kullanılabilecek bir takım cilt bakım ürünleri vardır; bunları doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat