Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Sıvı Tüketimi

Hamilelikte su dışında ne tür sıvılar tüketebiliriz?

14,825
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Gebelik döneminde sıvı tüketiminin önemi ve hamilelerde sıvı tüketiminde dikkat edilecek konular hakkında merak ettiklerinizi uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Hamilelik döneminde yeterli miktarda sıvı alımı bebeğin anne karnındaki gelişimi için önemlidir. Ceninin içinde yüzdüğü amniyon sıvısı, annenin aldığı sıvı miktarıyla orantılıdır. Bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısı yeterli miktarda olduğunda, bebeğin akciğer gelişimi, mekanik birtakım etkenlere karşı korunması ve hareketinin kısıtlanmaması sağlanmış olur. Keza, amniyon sıvısının azalmasına bağlı olarak, bebekte hareket kısıtlılığı söz konusu olduğunda bebekte birtakım yapısal, şekilsel bozukluklar oluşabilmektedir.

Gebelikte sıvı ihtiyacının çoğu cam şişelerden doğal olarak edinilmiş kaynak sularından karşılanmalıdır. Bunun dışında musluk suyu, çay, kahve, kola gibi içecekler mümkün olduğunca az tüketilmelidir.

Gebeler için günlük tüketilebilecek maksimum kafein miktarı yaklaşık 200 mg?dir. Bir çay bardağı çay ise yaklaşık 40 mg civarında kafein içerir. Bu nedenle çayın sınırlı sayıda tüketilmesi gerekmektedir.

Çay, besinlerle birlikte alındığında içerdiği maddeler nedeniyle besinlerdeki C vitamini ve demir emilimini engelleyebilir. Bu nedenle hamileler çayı besinlerle birlikte tüketmemeye özen göstermelidir.

Hamileler kabızlığı önlemek ve idrar yollarında taş oluşumunu azaltmak için bolca sıvı tüketmelidir.

Ciltte kuruluk ve çatlaklar da sıvı kaybının sonuçlarıdır. Anne adayları hem bebeklerinin sağlığını korumak, hem vücutta ödem oluşumunu azaltmak hem de cilt kuruluklarına karşı sıvı tüketimine dikkat etmeli, günlük olarak sıvı ihtiyaçlarını mutlaka sağlıklı içeceklerden sağlamalıdır. 

Gebelikte sıvı tüketiminde dikkat edilecekleri uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyin. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat