Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Saç Bakımı

Hamilelikte saç bakımı için nasıl ürünler kullanabiliriz?

11,461
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama
Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı

Hamilelik özel bir sağlık durumu olduğundan vücudumuza temas edecek ürünlerin içeriklerine dikkat etmek gerekir. Şampuanlarda bulunan sodyum lauryl sülfat (SLS) ve ftalat gibi ürünler fetüste zararlı etkilere neden olabilir. Bu nedenle bunlarla teması aza indirgemek gerekir. Mümkünse organik şampuan kullanmalı, mümkün değilse kullanılan şampuanı en azından saçta daha az tutmaya çalışmalı ya da şampuanlama sıklığını azaltmalıyız. Saç kremleri de sadece saçın uçlarına sürülmeli. Bunun yanı sıra köpük, jöle, sprey gibi ürünleri de minimum kullanmalı veya hiç kullanmamalıyız.

Hamilelikte saç boyama

Saç boyalarının da fetüse zararlı bir etkisi olduğu gösterilmemiş olmakla birlikte yine de kimyasal olduğunu hatırlamakta fayda vardır. Bebeğin organ gelişimi açısından özellikle hamileliğin ilk 3 ayında saç boyatmaktan kaçınmalıyız, ancak çok gerekli olursa hamileliğin ilk 3 ayından sonra saç boyanabilir. Saç boyama işleminde kına veya bitkisel içerikli boyalar tercih edilmelidir.

Gebelikte döneminde kimyasal saç düzleştiriciler, saç ağartıcılar kullanılmamalı, keratin kaynaklı saç güçlendirme işlemleri de hamilelik sonrasına bırakılmalıdır.

Gebelikte şampuan kullanımı

Şampuanlarda bulunan sodyum lauryl sülfat (SLS) ve ftalat gibi içerikler fetüs üzerinde zararlı etkilere neden olabilir. Organik şampuanlar tercih edilmelidir. Gebelik döneminde saçları her gün yıkamaktan ziyade haftada 2-3 kere yıkayabilir, şampuanın saçta tutulduğu süreyi azaltabiliriz. Aynı zamanda saçlarımızı çok iyi durulamalıyız.

Gebelikte saçlarınız için krem kullanıyorsanız, saç kremi saçın sadece uçlarına sürülmeli, saç diplerine gelmesi engellenmelidir. Saçlar kuruysa ve bakım istiyorsa evde uygulayabilecek bir maske yapabilir. E vitamini, zeytinyağı ve B vitamini ampullerinden bakım yapılabilir, bu maskeyi 3-4 saat tutup durulayabilirsiniz. Gebelikte saç bakımı için aynı zamanda doğal yağlardan yararlanabilir; susam, ceviz yağı gibi doğal besleyiciler kullanabilirsiniz.

Gebelikte saç bakımı

Gebelikte saç problemi yaşayan gebeler saç bakımı yapmak istiyorlarsa, bu dönemde içtiği ilaçlara dikkat ettiği gibi, saç bakımı için kullandıkları kozmetik ürünlere dikkat etmelidir. Çok fazla parfüm ve renk katkısı bulunan kozmetik ürünler tercih etmemek gerekir. Çünkü kimyasal maddelerin ciltten emilerek bebeğe geçme riski bulunur.

Hamilelikte kuru saç bakımı
- Saçlar çok sık şampuanlanmamalı
- Saçlar ılık su ile yıkanmalı
- Fön gibi saç düzleştirme işlemleri azaltılmalı
- Saçları nemlendiren şampuanlar kullanılmalı
- Sadece uçlarına sürülmek üzere saç kremi kullanılmalı
- Saç kremleri saç derisine temas ettirilmemeli

Evde saç kuruluğu için yapabileceğiniz maske için gerekli malzemeler:
- Zeytinyağı
- Yumurta
- Sirke

Bu malzemeleri karıştırarak saçınızda bir süre tutmanız saçlarınızın beslenmesini sağlayacaktır. Ancak çok iyi bir şekilde durulamak gerekir.

Hamilelikte yağlı saç bakımı

Hamilelik döneminde çay ağacı yağı ve katran içeren şampuanlar kullanmak saçların yağlanmasını önler. Eğer saçımız çok yağlı ve yıkamaya da fırsat bulamadıysak saç dibine az miktarda bebek pudrası dökerek yağın emilmesini sağlayabiliriz.

- Saçlar her gün değil, gün aşırı yıkanmalı
- Nem verici şampuan yerine yağı azaltıcı şampuanlar kullanılmalı
- Eller sıkça saça götürülmemeli ve şekil verilmeye çalışılmamalı

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat