Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Polip

Hamilelikte polip kanaması için ne yapmak gerekir?

18,236
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Vücudumuzun yüzey epiteli ile kaplı tüm organlarında olabildiği gibi, polipler özellikle rahim ağzında olursa gebelikte önem taşıyabilirler. Çünkü polipler, gebelik boyunca hiçbir sıkıntısı olmayan bir kadında cinsel ilişki sonrası kanama veya durup dururken kanama gibi bir sıkıntıya neden olarak gebeliğin komplike hale gelmesine yol açarlar.

Gebelik döneminde rahim ağzında oluşan poliplerin çoğu yapılan rutin kontrollerde, muayene sırasında tesadüfen anlaşılır. Aslında rahim ağzındaki polip birçok kadında olabilir. Fakat bunlar çoğunlukla varlığının farkında değillerdir. Ancak gebelikte bir kanama olursa ya da gebelik sırasında rutin bir jinekolojik muayene yapıldığında veya smear alındığında polipler tanı alır.

Çoğunlukla fark edilmeyen ve herhangi bir belirti vermeyen polipler gebelikte nadiren kanamaya neden olabilir. 

Hamilelikte polip nedenleri

Vücudumuzda sindirim sistemimiz, solunum sistemimiz veya kadın üreme sisteminin yüzeyini döşeyen epitelden kaynaklanan iyi huylu tümörlere polip adı verilir. Polipler çoğunlukla gerçek tümör özelliğinde değildir. İltihabi, alerjik durumlar veya uzun süreli tahriş sonucu ortaya çıkabilir. Dış görünüş olarak saplı veya sapsız, birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar büyüklükte olabilen, et beni benzeri şişliklerdir. 

Polipler en sık olarak burun, gırtlak, mide, kalın bağırsakta ve rahim içi ile rahim ağzında görülür. Polip birden çok ise buna polipoliz denir. 

Gebelikte rahim ağzında görülen polipler kanama yaparak gebelikte sıkıntıya yol açabilirler. Servikal poliplerin, yani rahim ağzındaki bu poliplerin görülme sıklığı, yaklaşık olarak yüzde 2 ile 5 arasındadır.

Servikal poliplerin oluşma nedenler tam bilinmemekle birlikte bölgesel olarak kan akımında artma, yabancı cisimlere karşı gelişen alerji, immün cevap veya bozulmuş östrojen uyarısına anormal cevap poliplere yol açtığı düşünülen nedenlerdir. 

Hamilelikte polip tedavisi

Hamilelikte tesadüfen saptanan polipler veya smear testinde rastgele izlenen poliplere herhangi bir tedavi uygulanmaz çünkü bu poliplere bebeğe veya anne adayına herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Ancak bazen bu tip polipler cinsel ilişki sırasında kanama, durup dururken kanama veya akıntı gibi belirtiler gösterebilir. Belirti veren polipler saptandığında eğer acil bir durum yoksa tedavi çoğunlukla gebelik sonrasına ertelenir.

Poliplerin tedavisi cerrahi olarak çıkarılarak yapılır. Anne adayına rahatsızlık veren polipler ise, eğer bir aciliyet söz konusu değilse genellikle doğum sonrası tedavi edilir, cerrahi olarak çıkarılır. 

Hamilelikte polipin bebeğe verebileceği zararlar

Gebelikte herhangi bir  belirti vermeyen veya tesadüfen saptanan, rahim ağzına yerleşmiş servikal poliplerin gebeliğe herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Ancak bazen cinsel ilişki sonrası kanama veya durup dururken oluşan vajinal kanamalar nedeniyle anne adaylarında anksiyete oluşabilir. 

Gebelik sırasında anne adayında vajinal kanamaya neden olabilen poliplerin de anne adayına veya bebeğe herhangi bir zararlı etkisi yoktur. Burada önemli olan kanamanın nedenini ayırt etmektir. Kanama polipten kaynaklıysa bunun bebeğe herhangi bir zararı yoktur ve polipler doğum sonrasında tedavi edilebilir, cerrahi olarak çıkarılabilir. Ancak kanama polipten kaynaklanmıyorsa, gebeliği riske ediyorsa, tedavisinin ivedi olarak yapılması, o durumun çözülmesi gerekir. 

Hamilelikte polipin zararları

Hamilelikte izlenen polipler rahim ağzı polipleri çoğunlukla zararsızdır ve genellikle bu tip polipler gebenin rutin jinekolojik muayenesi sırasında ortaya çıkar. Gebeler rutin jinekolojik muayene olurken veya smear tetkiki yapılırken rahim ağzında bu tip poliplerin görülmesi herhangi bir anlam ifade etmez. Gebelik bittiğinde bu poliplerin takip edilmesi önerilir. 

Gebelik sırasında bazı durumlarda polipler vajinal kanamaya yol açabilir. Bu durumda kanamanın bebeğe ait, gebelikten kaynaklı bir sıkıntıdan mı olduğunu veya vajinal başka bir olaydan mı kaynaklandığını anlamak için mutlaka jinekolojik muayene yapılmalıdır. Muayene sırasında bir polip saptanırsa bu polibin tedavisi çoğunlukla doğum sonrasına ertelenebilir. 

Gebelik sırasında vajinal kanamaya neden olabilen polipler anne adayının endişelenmesi dışında herhangi bir sağlık sorununa yol açmazlar. 

Polipi olan anne adaylarının dikkat etmesi gerekenler

Anne adayları gebe kalmadan önce jinekolojik muayene olduklarında rahimde veya rahim ağzında polip saptanmış olabilir. Veya gebelikleri sırasındaki rutin jinekolojik muayeneleri sırasında polip gözlenebilir. Bu durumda özel bir şey yapmalarına gerek yoktur.

Hamilelikte önce veya hamilelik sırasında teşhis edilen poliplerin büyümeleri, yerleri ve sayıları doktorları tarafından takip edilmelidir. Eğer herhangi bir şekilde belirti vermiyorlarsa; ilişki sırasında kanama, durup dururken kanama veya enfeksiyon gibi herhangi bir belirti vermiyorsa, poliplerin herhangi bir şekilde tedavi edilmesine gerek yoktur. İlişki sonrasındaki kanamalarda, özellikle smear muayenelerinde herhangi bir patoloji saptanmamışsa, gebelik ile ilgili herhangi bir sıkıntı yoksa, anne adayının bir süre için cinsel ilişki sıklığını azaltması, biraz ara vermesi gerekebilir. 

Hamilelikte polip kanaması için yapılması gerekenler

Gebeliklerinde vajinal kanama geçiren kadınlar mutlaka jinekolojik muayene ile değerlendirilmelidir. Çünkü oluşan vajinal kanama bebeğe ait sebeplerden olabildiği gibi gebelik dışında bebeğe ait sebepler nedeniyle de oluşmuş olabilir. Polipler buna verilebilecek en iyi örnektir. 

Jinekolojik muayene yapılır ve kanamanın sebebi vajinal veya rahim ağzına yerleşmiş bir polip ise tedavi yapılır ve böylelikle anne adayı lüzumsuz birtakım ilaç tedavilerinden kurtulmuş olur.

Özellikle dokunma veya teması ile olan kanamalarda gebenin bir süre için cinsel ilişkiye ara vermesi önerilebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat