Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Pilates Kılavuzu

Hamileliğin ilk 3 ayında hangi pilates egzersizleri yapılmalı?

102,102
kez izlendi
Puan: 4.39 / 5
Detaylı Açıklama
Pilates Eğitmeni

Gebelik döneminde ilk üç ay, 3 - 6 ay ve hamileliğin son aylarında hangi pilates egzersizlerinin yapılabileceğini uzmanından uygulamalı olarak öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Hamileliğin ilk 3 ayında pilates

Gebeliğin ilk 3 ayında yapılması gereken ilk pilates egzersizleri ayak hareketleridir. Hamilelikle birlikte ayakların taşıdığı yük miktarı artar. Ayrıca gebelik  nedeniyle dengede de değişiklik olur. Bu yüzden bütün bu dengeyi taşıyan ayaklar için hamilelik boyunca egzersiz yapılmalıdır. Parmak uçlarıyla yapılan hareketler, ayakların özellikle her iki iç yüzeyinin beraber olduğu hareketler ve ayak tabanında basılan noktaların tam olarak hissedilebildiği hareketlerdir.  Ayak egzersizleri için yapılan hareketler, bacakların iç yüzünün birbirine iyice yapıştırıldığı, ayak ucundan yukarıya kadar bacak boyunca basıncın hissedilebildiği ve dengenin belli bir orta eksende toplanabildiği hareketlerdir.

Hamileliğin ikinci 3 ayında pilates

Hamileliğin ikinci 3 ayında yapılması geren hareketlerin en başında omurga kontrolü ile ilgili olanlar ve yuvarlanma hareketleri gelir. Yuvarlanma hareketi bebeğin ağırlığıyla birlikte değişen omurga dengesi nedeniyle omurga kontrolü açısından önemlidir. Omurganın kontrolünde önemli olan, bir bütün olarak omurganın nasıl durması gerektiğini öğrenmektir.

Hamileliğin son 3 ayı için pilates egzersizleri

Hamileliğin son aylarına doğru yapılan pilates hareketleri leğen kemiğinin açılmasına yönelik hareketlerdir. Bu hareketlerle anne adayı doğuma hazırlanır.Anne adayı bu egzersizde pilates topuna eğilip, topu tutup, dizleri iyice dışarı açarak çömelir. Bu pozisyonda omuzlar geriye alınır, çene hafifçe aşağıya indirilir ve kuyruk ortaya doğru kıvrılıp bırakılır. Kalkarken topu ileriye doğru yuvarlayıp karın iyice içeri çekilir. Yukarıya doğru yavaşça ve bedeni destekleyerek kalkılır. Bu hareketlerin bazılarında parmak uçlarında yükselip topukları birleştirerek ve dizleri dışarıya açıp tam çömelmeden topukları bitişik tutarak aşağıya inip tekrar yukarı kalkılır.

Hamilelik döneminde pilates egzersizlerini uygulamalı olarak görmek için videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat