Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Ödem

Hamilelikte ödemi atmak için ne yapılmalı?

19,178
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Ödem sorunu gebelikte oldukça sık rastlanan bir bulgudur. Hamilelik döneminde ödem, kilonun artış gösterdiği son aylarda ortaya çıkar. Gebelerin neredeyse %80'inde ilerleyen aylarda ödem oluşmaktadır. Gebelik döneminde vücutta hormonların etkisi ile su tutulumu olur. Bu değişiklik tüm gebelerde olurken, kilosu daha fazla olan gebelerde bu su tutulumu daha belirgin bir hâl alır. Bazen yürümeyi güçleştirir, ayakkabılar olmaz, kimi zaman da parmaklardaki yüzükler sıkmaya başlar. Gebelerde yaz aylarında, bacaklarını sallayarak oturanlarda, bacak bacak üstüne atanlarda, uzun süre ayakta kalanlarda ödem daha sık görülür. 

- Düzenli olarak egzersiz yapma
- Ayakta çalışmak zorunda olan anne adaylarının gün içinde yürümesi, bacak kaslarının çalışmasını sağlaması
- Protein damar içindeki sıvının damar dışına kaçışını önler. Bu nedenle proteinden zengin beslenilmeli
- Fazla tuz tüketilmemeli. Tuz kısıtlamasına gerek yoktur, ancak yemeklere normal miktarda alınması çoğunlukla yeterli olur.
- Uzun süre ayakta veya aynı pozisyonda durulmamalı
- Belli aralıklarla ayakları yukarıya doğru uzatmalı


Gebelik nedeniyle artan kan ihtiyacını karşılamak için vücutta su tutulumu olur. Gebelik öncesine göre yaklaşık olarak %40 oranında daha fazla miktarda kan vücutta dolaşmaya başlar. Bu kanın bir kısmı damar dışındaki dokulara sızar. Damar dışına kaçan bu su, hücreler arası alanda birikir, böylelikle dokular daha şiş bir hal alır. Dokuların bu şiş haline ödem adı verilir.

Ödem özellikle ilerleyen gebelik aylarında ayak bileğinde şişlik ile kendini gösterebilir. Özellikle kilosu fazla olan kadınlarda ya da hızlı kilo alan anne adaylarında ödem daha fazla görülür. 

Gebelik dönemine kendi kilosunda ya da düşük kiloda başlayan gebelerde daha az ödem oluşumu görülür. Ancak düzensiz beslenen ve az miktarda protein alan hamilelerde ödem daha fazla olur. 

Gebelik döneminde gereğinden fazla tuz tüketenlerde, ikiz gebeliği olanlarda ya da varis sorunu yaşayan anne adaylarında daha fazla ödem oluşur.

Ödem oluşumuna yaz aylarındaki sıcaklık artışı da neden olabilir. 

- Sindirimi kolaylaştıran probiyotikli yoğurtlar, ananas suyu ödem çözücü olarak bilinen besinler arasındadır.
- Ödemi fazla olan gebelerin bol bol su tüketmesi tavsiye edilir. 
- Alkol, kola ve şeker değeri fazla olan gıdalar ödeme neden olabileceğinden gebelik döneminde bu gıdalardan uzak durulmalıdır. 
- Maydanoz ve kiraz sapı ödem çözücü olarak bilinir ancak gebelikte özellikle bazı besinlerin ödem çözme amacıyla fazla tüketilmesi bebek için olumsuz birtakım sıkıntılara sebep olabilir. Bu nedenle özellikle ödem çözücü ilaçlar gebelik döneminde kullanılamaz. 
- Gebelik döneminde ödem sorunu olan kadınların ılık banyo alması, rahatlamalarını sağlar ve ödemin azalmasına yardımcı olur.


Gebelik döneminde oluşan ödemler ağrısızdır ve bu dönemde ortaya çıkan ödemler ayak, el ve yüzde görülür. 

Gebelik dönemindeki ödemler ağrısız olsa da, ödem miktarı artığında ayakların büyümesi ve buna bağlı olarak ayakkabıların dar gelmesi durumunda ayaklar daha da fazla şişebilir ve bu da yürürken zorlanmaya neden olur. 

Gebelik döneminde el ve bileklerde ödemin artması sinirlerin sıkışmasına ve karpal tünel sendromuna neden olabilir. Bu sendromda karpal tünelden geçen sinirler ödem nedeniyle bası altında kalır ve ellerde uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük izlenir. Gebelik döneminde oluşan ödem dinlenmekle ve ayakları uzatarak azaltılabilir.

Bazı patolojik nedenlerden oluşan ödemler ise dinlenmekle veya ayakları uzatarak geçirilemez. 

Gebelik döneminde anne adayını çok fazla rahatsız etmeyen düşük etkili ödemler, sabah uyanıldığında çok azken, gün içerisinde artabilir.


Hamilelere görülen şişlikler sadece ayaklarda ve bileklerde olduğu sürece ciddi bir durum değildir. Ancak beraberinde basit ağrı kesicilere yanıt vermeyen baş ağrıları, görme bozukluğu, karın ağrısı gibi yakınmalar varsa mutlaka birtakım incelemeler açısından doktor değerlendirmesi gerekecektir. 

İstirahat ile ödem inmiyorsa, ellerde ve yüzde yaygın halde mevcutsa veya gebelik takiplerinde yapılan bazı tetkikler ve tansiyon takiplerinde preeklampsi denilen bir hastalık açısından doktorunuz sizi uyardıysa dikkatli olmakta fayda vardır. Bu hastalık, gebelikte tansiyonun yükselmesi, ödem ve idrarda protein miktarının artması ile belirti veren; anne adayı ve bebek için çok ciddi risk taşıyan bir hastalık olduğundan mutlaka anne adayının kontrol altında tutulması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat