Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Mide Sorunları

Hamilelikte mide ekşimesi nasıl geçer?

44,075
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Gebelikte sık rastlanan sorunlardan biri sindirim sistemi ile ilgili şikayetlerdir Çünkü gebelikte salgılanan HCG ve pregesteron hormonları ile vücutta genel bir yavaşlama, gevşeme hali vardır.

Genel olarak hamilelikte yaşanan mide sorunlarını şöyle sıralayabiliriz:
- Bağırsak hareketler yavaşlar.
- Dışkılama gecikir.
- Hazmedilemeyen gıdalar yemek borusuna doğru geri gelir. 
- Bulantı ve kusma olur.
- Mide ekşimesi gerçekleşir.
- Gebelik reflüsü olur.

Her anne adayı hamilelik döneminde mide sorunları yaşamayabilir. Kimileri ise bu saydığımız şikayetleri çok kısa süreli veya hafif yaşayabilir. 


Gebelikte mide ekşimesi sorununa gebeliğin tüm ayları boyunca rastlayabiliriz ancak özellikle hamileliğin son 3 ayında sindirim problemlerinde artış görülebilir. Gebelikte mide ekşimesi sıklaşır. Gebelikte sindirim sisteminde, kaslarda bir gevşeme hali görüldüğü için sindirim yavaşlar. Bağırsak hareketleri azalır, midenin boşalma zamanı gecikir ve reflü dediğimiz duruma çok sık rastlanır. Bunlar mide ekşimesine sebep olabilecek durumlardır. 

Gebelere tavsiye ettiğimiz
- Çok ağır yemek yememesi ve öğünlerini sık sık, az az şeklinde ayarlamasıdır. Çünkü mide boşalma zamanı geciktiği için bu gebeye rahatsızlık verecektir. 
- Suyu yemek aralarında almak bu rahatsızlığı azaltacaktır. 
- Yemek yedikten sonra uzanır pozisyona geçmek bu şikayetleri artıracaktır. 
- Yağlı, baharatlı yiyecekler ve asitli içecekler hamilelik esnasında mide problemlerinin artmasına neden olabilir. 
- Gebelik fizyolojisiyle ilgili sıkıntılarda egzersiz çok önemlidir. Asıl amaç hareketsiz kalmamaktır. Çünkü egzersiz sindirim sisteminin hareketlerini de hızlandıran bir yöntemdir. 


Gebelikte sık rastladığımız şikayetlerden biri de karın ağrısı ve kasık ağrısıdır. Burada anne adayı doktoruna sorabilir. Karın ağrısı gebelikte çok ciddi durumların belirtisi olabileceği gibi tamamen gebeliğin fizyolojisine bağlı olarak doğal olarak da seyredebilir.

Normalde kadın genital sisteminde rahmi tutan bağlar vardır. Rahim karın boşluğunda serbest olarak durur ve bağlarla leğen kemiği ile öndeki kemiğe bağlıdır. Gebelikte rahim büyüdükçe bu bağlar gerildiği için anne adayı buna bağlı ağrılar hissedebilir. Bunların olması normaldir. 

Anormal olan durum ise gebelikte karın ağrısının daha farklı seyretmesidir. Yani ciddi bir şiddetli kasık ağrısının başlamasıdır. Bunun yanında idrar yaparken yanma da karın ağrısına sebep olabilir. Bir diğer nadir görülen durum karınla ilgili cerrahi müdahale gerektirecek durumlara rastlamaktır.

Gebelikte önemli bir sebebi olmayan karın ağrılarına da rastlayabiliriz Çok önemli olan bir diğer konu da çok şiddetli karın ya da kasın ağrısının erken doğum habercisi olabileceğidir. Dolayısıyla özellikle ritmik şekilde gelen karın ağrılarında muhakkak doktora bilgi vermek gerekir. 


Gebelikte reflü genel olarak sık görülmektedir. Daha önce reflüsü olan hasta gebelikte bunun daha çok şiddetlendiğini görecektir. Hiç yaşamayan hasta da gebelikte bununla karşılaşabilir. Gebelik döneminde reflü şikayetinin artması doğal bir durumdur. Çünkü gebelikte rahim büyükçe mide ve yemek borusu arasındaki açı değişir ve mideye ciddi bir bası olur. Bu nedenle reflü şikayetleri artma eğilimindedir. Tüm bu sorunlar gebelikten sonra geçecektir.

Hamilelikte reflüyü azaltma yolları
- Yemek yedikten sonra hemen uzanmayın.
- Sık ve az yemek yiyin.
- Yastığınızı yükselterek başınız dik olacak şekilde yatın.


Mide bulantısı genelde gebelikte sabahları olur, sabah yoğundur ve akşama doğru hafifleme gösterir. Bazı kişiler çok yoğun geçirirken bazı anne adayları ise hamilelik süresince hiçbir şekilde bulantı hissetmeyebilir.

Bulantı ile ilgili ortaya çıkan problemler
- Beslenme sorunları
- Yetersiz sıvı alımı
- Metabolik bozukluklar ve kilo kaybı

Bu durumlarda anne adayını hastaneye yatırdığımız durumlarla da karşılaşabiliyoruz. Ayağa kalkmadan önce kraker gibi tuzlu ürünler yenmesi hamilelik bulantılarını azaltabilir. Bazı anne adayları bu durumu hiç yaşamadığı için anormallik sayabilirler. Bu bir anormal bir durum değildir. Bulantı vb. pek çok durum HCG hormonu ile ilgilidir. Hamilelikte aşırı mide bulantısı ise çoğul gebelik işareti olabilir. 


Sindirim sistemi gebelikte en çok etkilenen sistemlerden biridir. Sindirim sistemi kas dokusundan oluşur ve gebelik döneminde hormonların etkisi ile düz kaslar genel olarak yavaşlama, gevşeme eğilimi gösterir. Bu nedenle bağırsak hareketleri yavaşlar, dışkılama gecikir, reflü sık görülür. 

Bağırsak hareketleri yavaşladığı için anne adaylarında hazımsızlık şikayetini sık görürüz. Hazımsızlık dediğimiz şey yemeği sindirememiş olma hissidir. Bunun bir diğer boyutu da kabızlıktır. Gebelik döneminde aynı zamanda karın ağrıları ile sık karşılaşır, gaz sancısı şikayetini sık yaşayabiliriz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat