Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Kozmetik Kullanımı

Hamilelikte oje sürmek zararlı mı?

21,660
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelik döneminde kozmetik kullanımı ve ürün seçiminde dikkat edilecekleri öğrenmek için uzman videolarımızı izleyebilirsiniz. 


Hamilelik döneminde kozmetik kullanımı gebelik sürecinde bebeğe ya da anneye zarar veren bir uygulama değildir. Bu süreçte gebe kadının dikkat etmesi gereken nokta mümkün olduğunca kimyasal içeriği az olan veya bitkisel içerikli kozmetik ürünlerini tercih etmesi olacaktır. Çatlaklar, meme uçları, cilt tahrişleri ve cilt kurumaları için de bu süreçte nemlendirici kozmetik ürünler tercih edilebilir. 

Gebelikte kozmetik ürünü seçimi

Kullandığınız kozmetik ürünlerinin içeriği konusunda şüpheye düşüyorsanız ve bu konuda bir dermatologdan destek alabilir, kadın doğum uzmanınıza danışabilirsiniz. Hamilelik süresince makyaj üzerine kullanacağınız kozmetik ürünlerde de bildiğiniz ve kaliteli ürünleri tercih etmelisiniz. 

Genel olarak gebelik sürecinde saç kesilmesinin, makyaj yapılmasının ya da oje sürülmesinin bebeğe ve anneye tıbbi açıdan hiçbir sakınca yoktur. Mümkün olduğunca kimyasal ürünlerden kaçınılması ve bitkisel ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Hijyenik ve kaliteli ürünlerin uygulanması da bu konuda önemlidir. 

Unutulmaması gerekir ki gebelik sürecinde dahi olsa bir kadının kişisel bakımına dikkat etmesi kendisini mutlu hissetmesini sağlar. Gebelik süresince anne adayı beslenmesine ve fiziksel egzersizine dikkat ederken, kişisel bakımını atlamamalıdır, çünkü kişisel bakım hamilelik süreci için önemlidir. 

Kişisel bakımın gebelik sürecine olumlu etkileri

Anne adayının hamilelik sürecinde kendi ile ilgilenmesi gebelik sürecinin daha iyi geçmesini ve motivasyonunu yüksek tutmasını kolaylaştırır. Bununla birlikte hamilelik sürecince anne adayının kişisel bakımı aynı zamanda sağlığı için de önemlidir. Örneğin, gebelik süresince alınan kilolar nedeniyle vücutta çatlakların oluşması doğaldır. Bu süreçte özellikle meme çevresi ve karın çatlakları için çatlak önleyici kremlerin kullanımı, gebelik sonucunda oluşacak deri erozyonlarının da önüne geçer. Özellikle yaz aylarında geçirilen hamileliklerin olmazsa olmazı olan güneş koruyucular da anne adayının cildindeki lekelenme riskini azaltacak, daha pürüzsüz bir cilt sahibi olmasını sağlayacaktır. 

Gebelik süresince anne adaylarının kozmetik kullanırken dikkat etmesi gerekenler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için kadın doğum uzmanımız ile hazırladığımız videolarımızı izleyebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat