Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Kemoterapi

Hamilelikte kemoterapi nedir?

1,104
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelik döneminde bir kanser saptandığında antikanser olarak bilinen ilaçların kanser hücrelerini yok etmek veya bu hücrelerin büyümesini kontrol altına almak için kullanıldığı tedaviler kemoterapidir. Kemoterapi için kullanılan ilaçlar Kanser tedavisinde tek başına veya cerrahi ile birlikte uygulanabilir. Bir diğer kanser tedavi yöntemi olan radyoterapi  gebelikte kullanılmaz. Gebelik döneminde bir organda malign bir değişim saptandığında ve kanser tedavisine karar verildiğinde  de kullanılan kemoterapatik ilaçlar hastalığın tipine ve yaygınlığına göre değişmektedir. Kemoterapi uygulamadaki amaçlara gelirsek hastalığı tedavi etmek, Kanser hücrelerinin çoğalmasını önleyip, yayılmasını      yavaşlatarak hastalığın kontrol altına alınmasını sağlamak, hastalığa bağlı şikayet ve belirtileri ortadan kaldırarak kişinin yaşam kalitesini arttırmak, Cerrahi sonrası uygulandığında  hastalık nüksünü azaltmak, Cerrahi  öncesi uygulanarak yapılacak lokal tedavileri kolaylaştırmaktır.   

Hamilelikte kemoterapi görülebilecek kanser türleri

Kadınlardaki birçok kanser türü doğurganlık yaşından sonra ortaya çıkar, bu nedenle gebeyken kanser olma olasılığı azalmıştır, gebelikte kanserler nadiren oluşur . Ancak yine de özellikle 25-44 yaş arasındaki kadınlarda maligniteler ölüm nedeni olarak 2. sırada izlenmektedir.Hamilelik döneminde en sık görülen kanser türleri hemapoetik sistem ve lenfatik sistem, tiroid, meme, serviks, over kanserleri ve melanomdur. 

Gebelikle ilişkili en sık görülen maligniteler genital sistem ve meme kanserleri ve malign melanomalardır.  Kemoterapi günümüzde birçok kötü huylu hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Lösemiler ve lenfomalar, over ve meme kanserlerinde sadece yardımcı tedavi değil, tam iyileşmeyi sağlamak için de kullanılırlar, iyileşme oranlarını yükseltir veya en azından remisyonu sağlarlar. Ancak fetüsde malformasyon, büyüme geriliği ve gelecek nesillerde malignite riski nedeniyle dikkatli seçim yapılması gereklidir.  

Hamilelikte kemoterapi uygulaması

Kemoterapi genellikle gebeliğin ilk 3 ayından sonraki dönemde uygulanır. Kanser hücreleri normal hücrelere oranla çok daha sık bölünerek çoğalırlar. Kemoterapi kan dolaşımına girerek bölünmeye devam eden hücrelere zarar verir.Bölünme sürecindeki hücreler kemoterapiden daha çok etkilenirler.

Kemoterapi, hücre bölünmesi gerçekleştiren  hücrelerin  içindeki kontrol merkezine zarar vererek hücreleri öldürür ya da hücre bölünmesi sırasında gerçekleşen kimyasal süreçleri sekteye uğratır. 

Kemoterapinin uygulanma yöntemlerine gelince...

Damar yolu ile kan dolaşımına direk enjeksiyon ile verilmesi Kan dolaşımına serumun içinde verilmesi Tablet halinde veya kapsül halinde ağızdan verilmesi şeklinde uygulanabilir.  Kemoterapi ilaçları kan dolaşımı sayesinde vücudun her yerindeki kanser hücrelerine ulaşabildiğinden bu tedaviye sistemik tedavi denilir. Bazı özel durumlarda kas içine veya omuriliğe enjeksiyon da yapılabilir. 

Hamilelikte kemoterapi bebeğe etkileri

Yaşamın herhangi bir döneminde kanserin ortaya çıkması zor bir durumdur, gebelik döneminde anlaşılması ise çok daha streslidir. Çünkü böyle bir durumda hem annenin durumu hem de gelişmekte olan fetüsün durumu önemlidir. Kanserin tedavi edilmesi için hamileliğin dönemi önem taşır. Bu nedenle kanser tanısı konulduğunda önemli birkaç soru açıklığa kavuşturulmalıdır. Kanserin tedavisi için hamileliğin sona erdirilmesi gerekir mi?, kullanılan tedavi yöntemleri bebeğe zarar verir mi, Kanserli hücreler bebeğe zarar verebilir mi?, tedavi doğum sonrasına ertelenebilir mi? Tüm bu sorular kanserin tipine, evresine ve saptandığı gebelik ayına bağlı olarak değişebilir ve onkolog ve kadın hastalıkları uzmanı tarafından bilgilendirme sonrası tedavi planlanır. Çoğu antineoplastik ilaç D kategorisinde sınıflandırılmıştır. 

Gebeliğin erken döneminde uygulandıklarında düşüklere, ciddi malformasyonlara neden olurken,  geç dönemlerinde de büyüme geriliği ve kötü huylu bazı hastalıklara neden olabilmesi en önemli yan etkilerdir.  

Hamilelikte kemoterapi görülebilecek dönemler

Hastalık teşhis edilip ve kemoterapiye başlamadan önce hamilelik varsa hamileliğin devam edip etmeyeceğine karar vermek en önemli konudur. Bazen,kemoterapi,kanserin tipine,büyüklüğüne ve kullanılacak ilaçlara bağlı olarak doğum sonrasına ertelenebilir.Bu ender bir durumdur. Hamilelik ve kemoterapi süreci  açıkça konuşulup karar vermeden önce bütün risk ve alternatifler tüm ayrıntıları ile  öğrenilmelidir.Öncesinde doğum yapmamış veya daha sonra gebelik planlayan kadınlar için ise yumurta dondurulması veya embriyo dondurulması işlemleri de başarı ile uygulanabilmektedir. 

Gebe olan bir kadında yaklaşım gebe olmayan bir kadına göre farklı olsa da kadın gebe olduğu için kanser tedavisinden mahrum bırakılmamalıdır. Gebeliğin ilk 3 ayı dışındaki dönemlerde onkoloji uzmanı gerek gördüğü takdirde kemoterapi uygulanabilir. Çoğu kemoteröpatik ilacın özellikle en duyarlı dönem olan 5- 10. gebelik haftalardaki organ oluşumu aşamasında potansiyel olarak fetüse zararlı olduğu düşünülür. İlk 3 aydan sonra verilen ilaçların çoğu fetüsde  belirgin olumsuz bir işlev veya doku bozukluğu bırakmaz. Tedavide multidisipliner yaklaşım önemli olmakla birlikte onkoloji ve kadın doğum uzmanının bilgilendirmeleri ve ailenin kararı önemlidir.

Kemoterapi gören hamile kadınlarda dikkat edilmesi gerekenler

Gebelikte uygulanan kemoterapi sürecinde en sık görülen yan etkiler beyaz kan hücrelerinde azalma ile enfeksiyona yatkınlık, kansızlık, yorgunluk,bulantı ve kusma. saç dökülmesi, ağız dişeti ve boğaz problemleri, iştahsızlık, ishal, kabızlık ve özellikle ilacın uygulandığı alandaki cilt problemleridir.  Bulantıyı azaltmak için  yiyecekler in oda sıcaklığında veya soğuk servis edilmesi, sıvıların yavaşça yudumlanarak alınması, kötü koku ve yemek pişirilen ortamlarda bulunmaması önerilir. 

Tolere edilebilecek oranda gebeliğe de uygun egzersizler, bulantı giderici ilaçlar, düzenli bir ağız bakımının uygulanması ilaçların verdiği rahatsızlıkları azaltabilir. Eller sık aralıklarla antibakteriyel sabunla yıkanmalı, nezle, grip, su çiçeği gibi bulaşıcı hastalıkları olanlardan özellikle uzak durulmalı, çiğ sebze, meyveler tüketilmemelidir.

Bunlara ek olarak kemoterapi gören hamilelerde enfeksiyon kaynağı olabileceğinden odada canlı çiçek, ev bitkileri, kuş kafesi, akvaryum, kedi ve köpek bulundurulmamalıdır. 

Ateş, üşüme titreme hissi, yeni ortaya çıkan öksürük, balgam, idrar yaparken yanma, vajinal akıntı, kaşıntı, günde 3 kereden fazla sulu dışkılama, ağızda uçuk veya yara gibi enfeksiyonu düşündüren bulgular olduğunda hemen doktorlarına bildirmeleri konusunda uyarılmalıdırlar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat