Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte İyot Eksikliği

Hamilelikte iyot ne işe yarar?

4,167
kez izlendi
Puan: 2.71 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

İyot tiroit hormonlarının ürettiği temel yapı taşıdır. Gebelik döneminde anne adaylarına multivitamin takviyesi yapılmaktadır ancak Türkiye'de bulunan multivitaminlerin çoğunda iyot ya az ya da yetersizdir. Özellikle anne adaylarına ve yine özellikle Karadeniz bölgesinde yaşayanlara iyotlu tuz kullanmaları önerilir. Ancak bunun dışında eğer doktor tavsiye etmemişse ekstradan iyot alınması önerilmez. İyotun beslenmenin içinde alınması önerilir.


Hamilelik öncesi ve hamileliğin ilk 3 aylık döneminde yapılan tiroit ölçümlerinde bir eksikliğin oluşması halinde tiroit hormonu takviyesi ile eksiklik giderilir. Bu şekilde iyot problemi çoğu kez çözülür. Besinlerimizde iyotlu tuz kullanmak gerekir. Özellikle ailesinde guatr olan, Karadeniz bölgesinde yaşayan anne adaylarının ve genel olarak bütün anne adaylarının iyotlu tuz kullanması tavsiye edilmektedir. 


Tiroit hormonu vücudun en temel hormonlarından bir tanesidir ve hormonun yapı taşı iyottan meydana gelir. İyot normal şartlarda havada, ortamda bulunabilen bir elementtir. Çeşitli iklimlerde ve besin tüketimi az olursa eksikliği söz konusu olabilir. 

İyot eksikliği doğrudan tiroit hormonunun az salgılanması anlamına gelmeyebilir. Tiroit bezi iyotu daha fazla yakalayabilmek için büyüme gösterir ve buna halk arasında "guatr" denir. Guatr aslında bir hastalık değil, tiroit bezinin daha fazla iyot yakalama çabasıdır. 

Tiroit hormonları metabolizma ile ilgili olduğu için hamilelikte de tiroit hormonu ihtiyacı artar. Tiroit hormonunun daha fazla iyot depolayabilmek için daha fazla iyota ihtiyacı vardır. Bu yüzden de hamilelikte iyot takviyesi son derece önem kazanır. Hamilelikte tiroit hormonu eksikliği %10 civarında görülmektedir. 


Hamilelik birden ortaya çıkan bir durum olmamakla birlikte 9 ay boyunca metabolizma faaliyetlerinin beyin tarafından yeniden düzenlenmesini gerektiren bir durumdur. Bu esnada tiroit hormonu ihtiyacı artar. 

Çoğu anne adayında artan ihtiyaca tiroit hormonu çok güzel bir şekilde yanıt verebilir. Yüzde 10 ya da 5'lik bir dilimde tiroit hormonu bu ihtiyacı karşılamaz ve iyot yetmezliği meydana gelir. Kanda bu yetersizlik sonucu tiroit hormonu daha az dolaşacağı için bebeğe de daha az hormon ulaşır. 

Bebek anne karnındayken sadece anne adayından aldığı tiroit hormonunu kullanır. Tiroit hormonu eğer az olursa bebeğin beyin gelişimi aksayabilir ancak bu ender görülen bir durumdur. Çünkü bebeğin zeka gelişimini etkileyecek kadar tiroit yetersizliği yaşayan anne zaten hamile kalamaz. Tüm bunlara rağmen gebelik sırasında tiroit hormonları çok sıkı bir şekilde izlenmelidir. Değeri düşük olan anne adaylarına tablet halinde tiroit hapı verilebilir. 

Hamilelikte iyot eksikliğini önlemenin yolları

Hamilelikte özellikle omega 3 ve kalsiyum en çok ihtiyaç duyulan ama besinlerle en az alınan maddelerdir. Demir, çinko, selenyum, vitaminler ve iyot besinlerle takviye edilebilir ve çoğu zaman eksiklikleri de gözlenebilir. Demiri ise kan yapıcı besinlerle eskiye döndürmek çok kolay değildir. Demir hapı ile giderebileceğimiz bu eksiklik için günde bir kilo et tüketmek gerekir. İyotu besinlerle takviye etmek de aynı derecede önemlidir. İyot eksikliğine çok sık rastlanmaz. Gün içerisinde tükettiğimiz besinler aslında iyot ihtiyacımızı karşılar. Hamilelikte ise iyot ihtiyacı artar. Yurt dışında iyot katkılı besin takviyeleri, vitaminler çok fazlayken bizde iyodu düşük ya da fazla olan besin takviyeleri vardır. Anne adaylarına önerimiz besinlerle iyot almaya çalışmak yerine iyotlu tuz kullanmaları yönündedir. Bu anlamda tiroit hormonlarına da mutlaka baktırmak gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat