Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte İlaç Kullanımı

Gebe kadınlar antibiyotik kullanabilir mi?

60,304
kez izlendi
Puan: 4.62 / 5
Detaylı Açıklama
Farmakoloji Uzmanı

Gebelikte ilaç kullanma hakkında bilmeniz gerekenler... 


Gebelikte kullanılmaması gereken ilaçlar
Gebelik ilaç kategorisinde ilaçlar A, B, C, D ve X olarak sınıflandırılırlar. Gebelikte ilaç kullanımında ilacın öncelikle hangi kategoride olduğuna, gebeliğin hangi döneminde ve hangi dozda alındığına bakmak gerekir. Bu karmaşık ve birçok faktörün içinde yer aldığı bir konudur. Bu sebeple gebelerin doktora danışmadan hiçbir ilacı kullanmaması gerekir. Burada hekim ilacın bebeğe vereceği zararı ile anneye vereceği zararı farklı kefeye koyarak ölçüm yapar ve yarar-etki açısından karar verir. Hamilelik döneminde kontrolsüz ilaç kullanımında önemli riskler vardır; çünkü bazı ilaçlar zarar verebilir, sakat doğuma ve hatta düşüğe neden olabilir.

Gebelikte kullanılmaması gereken ağrı kesiciler
Gebelikte alınan ilaç kan dolaşımına geçen bir ilaçsa bu ilaç plasenta yoluyla bebeğe de geçer. Plasentaya geçemeyecek büyük moleküldeki ilaçlar bebeğe geçmez. Sindirim sistemiyle ilgili bazı ilaçlar örneğin mide asidini azaltıcı, kabızlığı giderici, mide bulantısını giderici ilaçlar sindirim sisteminde kalıp kan dolaşımına geçmeyeceği için bunların bebeğe etkisi olmaz. Hamilelik döneminde ilaç kullanımıyla ilgili en sık karşılaşılan durum ağrı kesiciler üzerinde toplanmakta. Birçok ağrı kesici ilaç piyasada serbest bir şekilde dolaşımdadır, aynı zamanda evlerimizde de birçok ağrı kesici ilaç bulunmakta. Ancak bu ağrı kesicilerin neredeyse tamamına yakını gebelikte kullanımı sakıncalı olan ilaç grubundadır.

Gebelikte mide ilaçları kullanımı
Gebelikte bulantı-kusma için hekim önerisi olmadan hiçbir ilacı kullanmamak gerekir. Reflü ve mide yanması şikayetleri için midede lokal etki gösteren birtakım antiasit ilaçlar (mide asidi ilaçları) kullanılabilir; çünkü bu ilaçlar anne kanına geçmezler dolayısıyla bebeğe geçip bir zarar oluşturmazlar. Midedeki yerel etkileri nedeniyle güvenle kullanılabilirler.

Gebelikte psikiyatrik ilaç kullanımı
Bu tür ilaçların kesinlikle doktor önerisi ve kontrolüyle kullanılması gerekmektedir. Uzun dönem ilaç kullanımının dışında anlık kullanımlarda bile sakınca olabilir. Sinirlenildiğinde bitkisel bir ilaçtan azıcık alınması durumu bile bebek açısından sakıncalı olabilir. Gebelikte psikiyatrik ilaçların kullanılmasına bir ekibin karar vermesi gerekmektedir. Kadın doğum uzmanı, psikiyatrist ve farmakoloğun oluşturduğu bu üçlü karar mekanizmasının aldığı karar sonrasında gebenin ilaç kullanması gerekmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat