Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Hemoroit

Hamilelikte hemoroit nasıl tedavi edilir?

23,670
kez izlendi
Puan: 3.89 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Sağlığı ve Doğum Uzmanı

Hamilelikte hemoroit sorunu ile ilgili bilmek istedikleriniz... 


Hamilelikte hemoroit nedenleri
Hamilelikte sık rastlanılan bir şikayet olan hemoroit, ilk olarak gebelik sırasında da ortaya çıkabilir. Hemoroit, bağırsak sisteminin son bölgesinde, anüs çevresindeki damarların genişlemesidir. Buna bir çeşit varis de denebilir. Gebelik döneminde vücutta oluşan progesteron hormonunun etkisiyle düz kaslar gevşer ve toplardamarlarda kan birikmesine neden olarak bağırsakların çalışma hızını azaltır. Bu nedenle hamilelikte kabızlık şikayetiyle çok sık karşılaşılır. Gebe kalır kalmaz vücutta dolaşan kan miktarı hacim olarak artar. Bu artışa bağlı olarak vücudun alt kısmında bulunan toplardamarlar üzerinde baskı oluşur. Bu baskı damarlarda göllenmeye neden olur ve hem bacaklarda hem de perineal bölgede damarları genişleterek hemoroitin oluşmasına yol açar.

Hamilelikte hemoroit tedavisi
Hamilelik döneminde karşılaşılan hemoroidin tedavisi öncelikle korunmadan başlar. Bağırsakların düzeninin iyi olmasını sağlamak, bol sıvı ve lifli gıda tüketmek kabızlık şikayetinin daha az olmasını sağlar. Uzun süre tuvalette oturmak bu bölgedeki damarlarda göllenmeye neden olabiliyor. Bu nedenle bundan kaçınmak gerekiyor.

Rahatlatıcı önlemler
Basur oluşmaya başladığında kanama veya ağrı olursa ılık oturma banyoları iyi gelir. Bunun yanı sıra ağrılı bölgeye soğuk kompres uygulanabilir. Bu bölgenin nazik bir şekilde temizlenmesi ve daha temiz tutulması daha ileri komplikasyonların gelişmesine engel olur.

İlaçla tedavi
Bazı durumlarda, hem ağrıyı kesmek hem de o bölgedeki iyileşmeyi belli ölçüde desteklemek için ilaç kullanımı gerekebilir. İçerisinde lokal anestezik veya kortizon içeren birtakım fitiller veya pomatlar kullanılabilir. Ancak bunların mutlaka doktor tavsiyesiyle ve 1 haftayı geçmemek suretiyle kullanılması gerekir.

Hemoroit bağırsak sisteminin son bölgesinde bulunan toplardamarların variköz genişlemesidir. Burada anüs çevresindeki damarların genişlemesine hemoroit denir. Hemoroit bir çeşit varistir. Gebelik döneminde vücutta oluşan progesteron hormonunun etkisiyle düz kaslar gevşer ve toplardamarlarda kan birikmesine neden olarak bağırsakların çalışma hızını azaltır. Bu nedenle hamilelikte kabızlık şikayetiyle çok sık karşılaşılır. Gebe kalır kalmaz vücutta dolaşan kan miktarı hacim olarak artar. Bu artışa bağlı olarak vücudun alt kısmında bulunan toplardamarlar üzerinde baskı oluşur. Bu baskı damarlarda göllenmeye neden olur ve hem bacaklarda hem de perineal bölgede damarları genişleterek hemoroitin oluşmasına neden olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat