Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Grip Hakkında Merak Edilenler

Hamilelikte grip bebeğe zarar verir mi?

37,304
kez izlendi
Puan: 1.23 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikte grip, gribin anne ve anne karnındaki bebeğe etkileri hakkında tüm merak ettikleriniz UZMANTV'de... Hamilelikte grip için kullanmanız gereken ilaçları, tedavi yöntemlerini, dikkat etmeniz gerekenleri öğrenin. Uzmanımız Op. Dr. Yeşim Yerçok sizin için detaylı anlatıyor.


Hamilelikte gribin bebeğe etkileri

Hamilelikte bağışıklık sisteminiz zayıflar. Dolayısıyla hamilelik sırasında gribal enfeksiyonlara, soğuk algınlığı veya diğer enfeksiyon hastalıklarına karşı eskisi kadar güçlü olamayabilirsiniz. Hamilelikte geçirilen gebelik tehlikeli olabilir.

Hamilelikteki grip, bebeği strese sokabilir, düşük yapmanıza ve erken doğum yapmanıza neden olabilir. Hamile olduğunuz dönemde grip olduğunuzu düşünüyorsanız doktora gitmeniz gerekir.


Hamilelikte gripten korunmak için her yıl düzenli olarak grip aşısı yaptırılmalıdır. Grip aşısı yaptırdıktan sonra gribe karşı bağışıklık kazanmanız birkaç hafta sürebilir.

Hamilelik döneminde gripten korunmak için ellerinizi sık sık yemekten önce yıkamanız önerilir. Elinizi yıkayacak ortam olmadığı takdirde içeriğinde alkol olan el temizleme jel veya mendillerini tercih edebilirsiniz. Eliniz temiz olsa dahi gözünüze ve ağzınıza değdirmekten kaçınmalısınız.

- Bol sıvı tüketin.
- Bol dinlenin.
- C vitamini içerikli sıvılar tüketin.
- Tuzlu su ile gargara yapın.
- Odayı buharlı su makineleriyle nemlendirin.

Grip kolay yoldan insanlara bulaşacağı için evde istirahat etmek doğru olur. Doktorunuzun size gebelik için önerdiği multivitamin desteğine devam etmelisiniz. Multivitamin içerisinde bulunan çinko mikroplarla savaşmanıza yardımcı olacaktır.

Hamilelik döneminde limon, çilek, kavun, mango, biber ve domates gibi yiyecekleri tüketerek vücudun ihtiyacı olan C vitamini ihtiyacını giderebilirsiniz. Vücudun çinko ihtiyacını yumurta, kırmızı et, hindi eti, buğday tohumu ve yulaf ezmesi gibi yiyecekleri tüketerek giderebilirsiniz. Hamilelik döneminde taze sarımsak yemek vücudun virüslerle savaşmasına yardımcı olur ve grip olmanızı engeller. 


Hamilelik döneminde grip olduğunuzu düşünüyorsanız ilk önce doktora başvurmanız gerekir. Doktorunuz sizi ve bebeğinizi gripten korumak için uygun bir tedaviyi reçete edecektir. 

Griple mücadele etmenize bazı ilaçlar yardımcı olabilir. Ancak bazı anti viral ve ateş düşürücü parasetamol ilaçlar doktor tavsiyesi ile hamilelik döneminde kullanılabilir

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat