Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Genital Bölge Temizliği

Hamilelikte genital bölge temizliğinde nelere dikkat etmeliyiz?

10,464
kez izlendi
Puan: 3.50 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikte genital bölge temizliği hakkında bilgi edinin... 


Hamilelik döneminde genital bölge temizliği çok önemlidir. Çünkü anne adayının rahmindeki fetusun aşağıdan gelebilecek herahangi bir enfeksiyona karşı korunmasını sağlamak amacıyla vajinanın temiz tutulması önemlidir. Hamilelik döneminde genital bölge temizliğinin önden arkaya doğru yapılması önemlidir. Kullanılan ürünlerin vücut pH değerine göre değil vajina pH değerine uygun ürünler olmalıdır. Genital bölgenin ıslak kalmaması, nemden uzak tutulması ve kuru olması önemlidir. 

Genital bölge temizlik ürünleri
Kadın genital sistem anatomisini incelemek gerekirse en önde mesanenin boşaldığı idrar borusu, hemen arka tarafta vajina ve daha sonra bağırsakların boşaltım kanalıyla birleşen anal kanal vardır. Gebelik döneminde genital bölgenin pH değerini koruyacak ürünlerin kullanılması önemlidir. Doktorlar vajinal temizliğin tek başına yapılmasını önermemektedir. Genital bölge temizliğinde pH değeri 3.8 - 4.5 arasındaki ürünler tercih edilmelidir. Bu ürünler eczanelerde intim ürünler olarak bulunmaktadır.

Hamilelikte iç çamaşır kullanımı
Hamilelik döneminde özellikle çok sıkı ve dar iç çamaşırları kullanılmamalıdır. Bu iç çamaşırları enfeksiyon oluşumuna neden olur. Genel olarak çamaşırların kaynatılması ya da çamaşır suyunda bekletilmesi gibi temizlik önlemleri doktorlar tarafından önerilmemektedir. Ancak çok fazla enfeksiyon oluyorsa bakteriler ya da mikroorganizmalar verilen tedaviden etkilenmiyorsa çamaşırların ağ kısımları ütülenip kaynatılabilir. Hamilelik döneminde özellikle pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Pamuklu çamaşırlar vajina bölgesindeki nem oranının azalmasını sağlar ve o bölgenin florası korunmuş olur. Floranın korunması ile enfeksiyon riski de en aza iner. 

Genital bölge temizliği yapılmadığında yaşanabilecek sorunlar
Gebelik döneminde genital temizliğe dikkat edilmezse oluşabilecek enfeksiyonlar bebeği de olumsuz yönde etkileyebilir. Hamilelik dönemindeki bazı enfeksiyonların erken doğumla ilgili olduğu saptanmıştır. Hamilelik döneminde iyi yapılmayan genital bölge temizliği sonucu erken doğum, mantar, bulaşıcı enfeksiyon gibi durumlar görülebilir. Bu durum hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Özellikle anne adayının doğum kanalında bu tür enfeksiyonların olması bu enfeksiyonların doğum sırasında bebeğe geçmesine neden olabilir. Bebeğin ağız ve yüzünde mantar enfeksiyonuna neden olabilir. Böyle durumlarda bebeğin tedavi edilmesi gerekebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat