Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Genital Bölge Bakımı

Hamilelikte genital bölge temizliği nasıl yapılır?

99,350
kez izlendi
Puan: 3.62 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikte genital bölge bakımı hakkında bilgi edinin... 


Hamilelik döneminde genital bölge temizliği çok önemlidir. Çünkü anne adayının rahmindeki fetusun aşağıdan gelebilecek herahangi bir enfeksiyona karşı korunmasını sağlamak amacıyla vajinanın temiz tutulması önemlidir. Vajina temizliği için ekstra bir çaba harcamaya gerek yoktur. Çünkü vajinanın doğal olarak kendini koruyan bir tabakası vardır. Bu tabakanın hasar görmemesi hamilelik döneminde vajina temizliği için yeterlidir. Vajinanın bu tabakasının hasar görmeden temizlenmesi istendiğinde vücut ve vajina pH?ına uygun temizliyicilerle temizlemek ve kuru tutmak yeterlidir.

Tuvalet sonrası genital bölge bakımı
Kadın genital sistem anatomisini incelemek gerekirse en önde mesanenin boşaldığı idrar borusu, hemen arka tarafta vajina ve daha sonra bağırsakların boşaltım kanalıyla birleşen anal kanal vardır. Vajina her türlü enfeksiyona açık durumdadır. Özellikle anal kanaldan gelebilecek enfeksiyonları önlemek için tuvalet sonrası temizliğe dikkat edilmelidir.Vajinanın enfeksiyon kapmaması için tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır. Bu sayede vajina arkadan gelebilecek mikroplardan korunur. Tuvalet yapılacağı zamanlarda özellikle temiz ortamda oturmak, oluşabilecek muhtemel vajinal enfeksiyonları önlemek için klozet temizliğine önem verilmelidir. Tuvaletten gelebilecek su sıçraması gibi mikroplara karşı klozet içerisindeki su temizlenmelidir. 

Hamilelikte vajina temizliği
Genital bölgede nemin çok fazla artması ya da bölgenin ıslak kalması vajinanın enfeksiyon kapmasını kolaylaştırır. Bu yüzden o bölgenin kuru olmasına dikkat edilmelidir. Hamilelik döneminde vajinal temizlik için özellikle vajinal duş, sprey, sabun gibi uygulamalar kullanılmamalıdır. 
Kadınlarda vajinal pH 3.8 - 4.5 civarındadır. Ancak vücudumuzun pH değeri çok yüksektir. Vücut temizliği için kullanılan sabunlar genital bölge için kullanılmamalıdır. Çünkü bu tip maddeler kullanıldığı zaman vajine pH?ı bozulur ve koruyucu tabaka hasarlanır. Böylece vajina enfeksiyonlara daha yatkın hala gelir. 
Vajinanın hava almasını engelleyecek günlük ped, naylon iç çamaşırı kullanılmamalıdır.  

Hamilelikte bikini bölgesi için 
epilasyon
Hamilelik döneminde bikini bölgesindeki tüylerin alınıp alınmaması kişiye göre değişmektedir. Bu genellikle kişilerin kültürel özelikleri ile farklılık göstermektedir. Ülkemizdeki kadınlar bikini bölgesindeki tüylerin hepsini almayı tercih ederken bazı yabancı ülkelerde yaşayan kadınlar bu bölgedeki tüylere çok fazla dokunmamaktadır. Gebelik döneminde önemli olan bikini bölgesindeki hijyenin sağlanmasıdır. Tüylerin belirli bir miktardaki uzunluğu çok fazla önemli değildir. Ancak gereğinden fazla miktarda tüy olduğu zaman nem oranı artacağından birtakım enfeksiyonlara yatkınlık artar. Genital bölgedeki tüylerin temizliği değişik şekillerde yapılabilir. Ağda, jilet, epilatör kullanımı uygun olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat