Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Felç

Hamilelikte felç bebeği nasıl etkiler?

4,568
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelik döneminde oluşabilen felç, hem anne hem de bebek için riskli bir durum ortaya koyabilir. Eğer anne adayı doğuştan bir felç riski taşımıyorsa, hamilelik öncesinde ya da gebelik sırasında felç riski tespit edilebilir ve müdahale edilebilir. 

Felç, beyne giden kan miktarının azalması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Beyne giden kan miktarının azalması beyin damarlarındaki bir tıkanıklığa ya da damarlarda bir açılmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hamilelikte görülen felç, hamile kadın için hayati bir risk oluştururken, bebek için de mevcut riskleri arttırır. 

Hamilelikte felç genellikle hamileliğin son dönemlerinde ortaya çıkar. Hamileliğin son üç ayında ortaya çıkan felçlere daha sık rastlanır. 


Hamilelik sürecinde ortaya çıkan felcin en önemli sebebi, beyin damarlarındaki tıkanıklıktır.  Beyin damarlarında görülen bu tıkanıklıkla beraber pıhtı oluşur ve kanlanma durur. Beyin damarları içerisinde istenmeyen bu pıhtılaşmaya sebep olan unsurlar arasında şişmanlık, sigara kullanımı, alkol tüketimi ya da doğuştan pıhtılaşma problemi olan kişilerdir. Hamileliğin son dönemlerinde hamilelik zehirlenmesi denilen eklemsi ya da pre-eklemsi gibi durumlar beyin damarlarının tıkanmasına sebep olarak felç geçirmeyi tetikler. 

Diğer sebep de beyin kanamasıdır. Beyin kanamalarında beynin etkilenen tarafıyla ilgili fonksiyonlar olumsuz etkilenebilir. Beyin kanamasının oluşma sebepleri arasında da halk arasında baloncuklaşma, tıp dilinde anevrizma denilen durumun oluşmasıdır. 


Hamilelikte felcin belirtileri olarak baş ağrısıense ağrısıhalsizlik veya bayılma hissi gibi durumlarla ortaya çıkabilir.  Felcin sebebi olarak tıkanmanın ya da kanamanın ortaya çıktığı tarafın aksi tarafında bulunan organlarda güç kaybı ortaya çıkabilir. Örneğin kol ve bacaklarda güçsüzlük ya da hiç hareket edememe gözlenebilir. 

Hamilelikte felç, genellikle hamileliğin son üç ayında ortaya çıkar. Bu dönemin dışında da lohusalık döneminin ilk haftasında felcin oluşma olasılığı daha yüksektir. Hamilelikte felçle beraber; konuşma güçlüğü, görme güçlüğü, yürüme ve hareket etme güçlüğü ortaya çıkabilir. Bu etkiler, vücudun hangi bölgesi üzerinde felcin etkili olduğuna göre değişir. 


Hamilelikte felç daha çok hamileliğin son üç ayında ortaya çıkmaktadır. Felç geliştiği andan itibaren eğer bebek yaşayabilecek durumdaysa, bebeği sezaryenle almak ve özel bakım uygulamak bebeğin gelişimini korumak açısından önemli olacaktır. 

Hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkan felç, bebeğe yaşama şansı bırakmayabilir. Böyle durumlarda, bebek henüz anne karnındayken tedaviyi başlatmak ve gelişimini izlemek gerekir. Felç lohusalık döneminde ortaya çıkarsa, bebek için herhangi bir tehlike ortaya çıkmayacaktır. 

Hamilelik esnasında ortaya çıkan felcin tedavisinde kullanılan ilaçların bir kısmı bebek için zararlı olabilmektedir. Fakat doktor kontrolünde yapılan müdahalelerde bebeğe etki etmeyecek ilaçlar olabildiği gibi, özellikle anne sağlığını riske atan durumlarda kullanılan ağır ilaçlar da mevcuttur. 

Felci önlemenin yolları

Hamilelikte özel olarak ortaya çıkan felç sebebi; halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinen, tıp dilinde pre-eklemsi ya da eklemsi olarak tanımlanan durumlardır. Bu tip durumlarda, vücudun pıhtılaşma fonksiyonları bozulur ve beyinde pıhtı oluşur. Hamilelik döneminde bu tip durumların yakından takibi, tansiyonun yükselmesinden itibaren başlamalıdır. Hastalığın tedavi edilmesi felci engelleyebilir.

Doğuştan pıhtılaşma problemleri olan kadınların hamile kalması pıhtılaşma riskini ve felç riskini arttırabilir. Hamileliğin başından itibaren doktor kontrolünde koruyucu tedavilerin uygulanması, hamilelik döneminde felç riskini en aza indirmek için faydalı olacaktır. 


Daha önceden felç riski olduğu bilinen hastalarda koruyucu tedaviler uygulanabilir.  Muhtemel bir felç durumunu önlemek için uygulanan koruyucu tedaviler arasında aspirin tedavisi gelir. Hamileliğin 16. haftasından önce aspirin tedavisine başlamak uygun olabilir. Aspirin tedavisinde kullanılacak olan aspirin, bebe asprini yani düşük dozlu aspirindir.

Hamilelik süresince felç riski taşıdığı bilinen anne adaylarında kan sulandırıcı, heparin olarak bilinen, ilaçları kullanmak gerekebilir. 

Hamilelik döneminde felç riski taşımayan anne adaylarının hamilelik sonrası felç ile karşılaştıkları gözlenirse, felce sebebiyet veren pıhtıyı çözmek için doktor kontrolünde birtakım ilaçlar kullanılabilir. Pıhtıyı eritici ilaçları kullanmak felç tedavisi için faydalı olabilir. Bu ilaçlar yüksek moleküllü olduğu için plesenta bariyerini geçemez fakat bebeğe olan etkileri henüz bilinmemektedir. Bu nedenle mecburi olmadıkça bu tip ilaçlar kullanılmaz fakat felç durumu hayati tehlike taşıdığı için bu ilaçların kullanılmasının zorunlu olduğu durumlar da söz konusudur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat