Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte El Kızarıklığı

Hamilelikte el kızarıklığı neden olur?

3,718
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikte döneminde ellerin iç yüzeyinde, el ayasında kızarıklık; kırmızı, pembe birtakım renk değişiklikleri ya da kırmızılaşma şeklinde meydana gelen bazı değişiklikler olabilir. Buna palmar eritem denilir ve doğum sonrası kendiliğinden ortadan kalkar. Hamilelikte eldeki kızarıklıklar hakkında daha detaylı bilgi almak için videolarımızı izleyebilirsiniz. 


Gebelik döneminde avuç içlerinde görülen kızarıklık çokça rastlanan bir durumdur. Bu durum, avuç içlerindeki çok ince damarların genişlemesi sonucu meydana gelir ve daha çok avuç içlerinin kenar bölgelerindeki tümsek kısımlarda, parmaklarda ve bazı durumlarda ayak tabanlarında görülür. Tıbbi adı palmar eritemdir.

Palmar eritem genellikle avuç içlerinde simetrik yerleşimdedir. Avuç içlerinde ve el parmaklarında görülür. Bazı zamanlarda da ayak ve ayak tabanlarında kızarıklık görülebilir. Söz konusu kızarıklıklarda üzerince basınca solma görülebilir. Ayrıca bu kızarıklıklar kırmızı benekler şeklinde de ortaya çıkabilir. Elin dış tarafında bu kızarıklıklar oluşmaz. Anne adaylarının yaklaşık olarak 3'te 1'inde çok sık görülen bir durumdur. Bu lekeler doğumdan sonra kendiliğinden geçer.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan el kızarıklıkları ve diğer fizyolojik değişikliklere spider anjiyoma denilen ağsı damar genişlemeleri de eşlik edebilir. Hamileliğin ilk 3 ayında ortaya çıkan ve doğum sonrasında kaybolan bu tablo gebelikte artan östrojenin arteriyorel ve venöz sisteme etkisi üzerine ortaya çıkmaktadır. 

Eldeki kızarıklığın diğer sebepleri

Gebelik döneminde artan östrojen, yani kadınlık hormonu ile ellerde bazı kızarıklıklar oluşabilir. Normal bir gebelik belirtisi olan bu kızarıklıklar kimi zaman başka bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Palmar eritem adı verilen bu durum normal bir gebelik belirtisi olmakla beraber, gebelik harici zamanlarda ise bazı hastalıkların belirtisi olabilir. 

- Kronik karaciğer hastalıkları
- Siroz
- Hepatit
- Portal hipertansiyon
- Akut veya kronik hepatit
- Alkolik hepatit
- Polisitemi 
- Tirotoksikoz (hipertiroidi)
- Bağ dokusu hastalıkları
- Egzama 

Alkol tüketimi fazla olan kişilerde herhangi bir karaciğer rahatsızlığı olmaksızın ellerde kızarıklık görülebilir. Beslenme bozukluğu olan yaşlı kişilerde de bu belirtiler görülebilir. Bazı ilaçlar, kimyasal maddeler, neoplaziler ve enfeksiyonlar da aynı belirtiyi verebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat