Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte El Bakımı

Hamilelerde el bakımı nasıl olmalı?

3,227
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı

Hamilelik özel bir durumdur ve vücudun tüm sistemlerinde olduğu gibi cildimizde de bir takım değişikliklere yol açar. Hamilelik döneminde cildimiz genellikle yağlanma eğiliminde olur ancak kuruma meydana gelen ciltler de olabilir. Hamilelik dönemindeki anne adaylarında oluşan aşırı hijyen isteği nedeniyle çok sık el yıkamalar görülebilir. Elleri çok yıkama sonucu el cildinde kuruluk ve devamında, bakım yapılmazsa elde çatlamalar görülebilir. Hamilelikte el bakımı ve çatlakları önleme hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için uzman videolarımızı izleyebilirsiniz.


Hamilelik döneminde zeytinyağı içeren ve nemlendirici özellikli sabunlar kullanılması gerelir. Parfümlü ve renkli sabunlar kullanmaktan kaçınılmalıdır. Bu dönemde elleri yıkadıktan hemen sonra nemlendirici kullanılması, cildin neminin sağlanmasına ve korunmasına yardımcı olur. Hamilelik döneminde yediklerimize, içtiklerimize ve kullandığımız ilaçlara nasıl dikkat ediyorsak, sürdüğümüz nemlendiricilere de aynı oranda dikkat etmeliyiz. 


Hamilelik öncesinde hassas olan cilt gebelik dönemi boyunca daha fazla hassaslaşıp kuruyabilir. Bu durum için bazı önlemler almakta fayda vardır. Ev hanımı olan kadınların elleri çok sık suyun içerisinde olduğundan daha kolay çatlar ve kurur. Hamilelik döneminde de el çatlaklarını önlemek için ev işi yaparken eldiven giyilmelidir. Anne adayları lastik eldiveni giymeden önce nemlendirici sürmeli, pamuk iç astar giydikten sonra e lastik eldiveni giymelidir. 

Çatlamış eller sık nemlendirilmeli, su ile temas azaltılmalı ve yoğun nemlendirici kremlerle takviye edilmelidir. 

Nemlendirici kullanımı

Anne adaylarının ellerini yıkadıktan sonra nemlendirici krem kullanması önemlidir. Anne adaylarının vazelin, gliserin, şi yağı, hyaluronik asit gibi yoğun nemlendirici kapasitesi olan ürünler tercih edilmelidir. Soğuk suyla temas eden ellerde kuruma ve çatlama meydana gelebilir. Kış aylarında özellikle ılık su ile iş yapılmalıdır. Dışarı çıkarken mutlaka eldiven takılmalıdır. 


Hamilelik döneminde el hijyeni sağlamak için sık sık el yıkarken, kokulu ve parfüm içeriği olan sabunlardan kaçınmalı, nemlendirici özelliği bulunan zeytinyağı gibi doğal ürünlerle desteklenmiş renksiz sabunlara yönelmek gerekir. 

Hamilelik döneminde ellerinizi her yıkadığınız zaman ve mümkünse gece yatarken ellerin yağsız nemlendiriciler ile nemlendirilmesi gerekir. Bununla beraber hamilelik döneminde kullanılacak nemlendiricilerin vazelin, gliserin, şi yağı gibi yoğun nemlendirici özellikle olması önerilir.


Hamilelik döneminde kullanacak nemlendirici ürünlerin içerisinde paraben, aşırı katkı maddesi ve parfüm, fitalat, salisilik asit ve retinol gibi maddelerin olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

Hamilelik döneminde güneşten koruyucu krem kullanımı önemlidir. Gebelik döneminde aşırı güneşe maruz kalmak cilt lekelerine ya da lekelenmelerin artmasına neden olabilir. Güneşli günlerde lekelenmelere karşı mutlaka güneş kremi kullanılması önerilir. Bu dönemde lekelerin artışını önlemek için titanyum dioksit ve çinko oksit içerikli ürünler tercih edilebilir.

Hamilelikte eldeki lekeleri önleme

Hamilelik döneminde hormonlar ile birlikte pigmentlerde de artış olur. Bu, lekelenmelere yol açabilir. Hamilelik döneminde özellikle benlerde koyulaşma, çillenme görülebilir. Tüm bu etkiler ağırlıkla yüzde ortaya çıkar. Karında orta hatta bir çizgi oluşabilir, meme ucunda koyulaşma görülebilir. 

Hamilelik döneminde eldeki çillerde de artış görülebilir. Bu lekelenmeler hamileliğin doğal sürecinde bulunur ve hamilelik sonrasında kendiliğinden kaybolurlar. Bu nedenle ayrıca doktora başvurmaya gerek yoktur. Ancak elde bulunan benin fazlaca büyümesi, renk değiştirmesi, koyulaşması, kanaması ya da birkaç renk birden içermesi durumlarında doktora başvurmak gerekir.

Hamilelik dönemindeki lekelenmeyi azaltmak için güneşten korunmak gerekir. Güneşten korunabilirsek, hamilelik kaynaklı lekeleri de azaltma şansımız olur. Hamilelik döneminde kullanılan güneş koruyucularda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta güneş koruyucunun fiziksel filtre içeriyor olmasıdır. Hamilelik döneminde kullanacağımız güneş kremlerinde kimyasal filtre bulunmamalıdır.

Gebelik döneminde koruyucu seçimi yaparken, kremin bileşiminde titanyum dioksit ve çinko oksit yani fiziksel filtre olup olmadığına bakmanız gerekir. Bununla birlikte hamilelik döneminde leke açıcı kremlerin kullanılması kesinlikle önerilmez. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat