Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Döküntü

Gebelikte döküntü nedir?

13,286
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı

Gebelik döneminde deride ve saçlarda hormonlar nedeniyle farklı değişiklikler gözlenir. Genellikle bu hamilelik döküntüleri beklenen döküntülerdir. Fizyolojik değişikliklerdir. Saçlarda, tırnaklarda değişiklikler ve ciltte döküntü durumuna sık rastlanır. 


Gebelikte döküntü pek çok anne adayının başına gelen bir cilt sorunudur. Hamilelikte döküntü hakkında bilgi sahibi olmak için videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Gebelikte cilt döküntüleri genellikle değişen hormonal profile bağlı olarak görülür. Gebelikte döküntü, hormonlara bağlı olarak deride ve saçlarda olan değişikliklerdir. Genellikle gebelikte olan döküntüler olağan ve beklenen şekilde olur. Bunlar fizyolojik değişiklikler olarak da tanımlanabilir. 

Gebelikte döküntü nedenleri

Gebelikte döküntünün ortaya çıkmasında en önemli faktör hormonal profilin değişmesidir. Bu dönemde hipofiz bezinde büyüme, hipofiz hormonlarında artış, tiroit bezinde büyüme, tiroit hormonlarında artış gibi durumlar görülebilir. Bu durumların dışında hamilelik döneminde overlerden ya da plesentadan salgılanan östrojen ve progesteron hormonlarının yükselmesi ciltte döküntüye neden olabilir. 

Gebelikte kaşıntı

Gebelik döneminde ortaya çıkan deri hastalıklarının en önemli belirtisi kaşıntıdır. Farklı lezyonlarla beraber kaşıntı da ortaya çıkmaktadır. Gebelikte özellikle büyüyen karın bölgesinde, bacaklarda, göğüslerde kaşıntının olması gebelikte ortaya çıkan döküntünün belirtisidir. 

Kaşıntı ile beraber bazı anne adaylarında papil pistül denilen kabarık oluşumlar, bazı hastalarda ise deride su toplamaları ortaya çıkabilir veya bazı durumlarda kabarık, kaşıntılı lezyonlar şeklinde ortaya çıkabilir. 

Gebelik maskesi

Özellikle hamilelerde yüz maskesi adı verilen yanaklarda, yüzün orta bölgesinde, çene bölgesinde kahverengimsi renk değişiklikleri görülebilir. Buna gebelik maskesi adı da verilir. Yüzde ortaya çıkan bu lekeler hamilelik sonrasında gerileme eğilimi gösterir. Ancak bu lekelerin olduğu bölgeler güneşten korunmalı ve gerekli durumlarda tedavi uygulanmalıdır.

Gebelikte döküntü, döküntü nedenleri, gebelikte döküntü tedavisi ve hamilelerin döküntü, kaşıntı, leke gibi şikayetleri için kullanabileceği ilaçlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat