Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Doğru Beslenme

Hamilelikte ne kadar kilo alınmalı?

161,864
kez izlendi
Puan: 4.27 / 5
Detaylı Açıklama
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Hamilelikte anne adaylarının en önemli konularından biri hem kendi, hem de bebeklerinin anne karnındaki sağlığı için beslenme düzenidir. Anne adayının gebelik döneminde yeterli vitamin ve mineralleri alması, sağlıklı doğum kilosunda olması ve bebeğin plasenta içindeki gelişimini desteklemek için sıvı alımına dikkat etmesi gerekir. Bununla birlikte hem gebeliğin verdiği fiziksel değişim, hem de hormon düzeninin farklılaşması nedeniyle anne adaylarında normalde görülmeyen gaz, bulantı, reflü, kramp gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Burada hamilenin uyması gereken basit ama önemli kurallar vardır. Gebelik süresince beslenme ve günlük egzersiz düzeyi kontrollü olursa, anne adayı da gebeliğini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilir. 

Hamilelik döneminde progesteron hormonu bağırsak hareketlerini azalttığı için gebelerde gaz sorunu görülmektedir. Gaz sıkıntısı çeken hamilelerde ilk yapılacak iş gaz yapan yiyeceklerin belirlenmesidir. Pişirildiği zaman koku yayan sebzelerin gaz yapıcı özelliği vardır. Aşırı miktarda çiğ salata tüketmek gaz oluşumuna neden olur. Hamilelik döneminde bu tarz gaz yapıcı besinlerin asgari olarak tüketilmesi gerekir. Hamilelik döneminde anne adayları kimyon ya da kurubaklagil tükettiklerinde gaz sorunu çözülmektedir. Bu yiyecekleri tüketen anne adayları hamilelik boyunca ihtiyacı olan demir miktarını da karşılamış olur. Yavaş yemek gaz sorunu oluşumunu engeller. Gaz yapıcı yiyecekler çok az miktarda yenirse gaz sorunu yaşanmamaktadır. 


Hamilelik süresi boyunca anne adaylarının aynı bitki çayından 2 fincandan fazla içmemesi gerekir. Farklı bitki çaylarından 2 fincandan fazla tüketilebilir. Normal koşullarda hamilelerin günde 5 fincandan fazla bitki çayı içmemesi gerekir. Yeşil çay hamilelerin zorunlu olarak tüketmesi gereken çaylardan değildir. Aynı şekilde kekik çayı tansiyonun yükselmesine neden olmaktadır. Bu bitki çayları yerine rezene, yasemin, papatya, ıhlamur, adaçayı gibi bitki çayları ile açık ve limonlu siyah çay içilebilir. Adaçayı antiseptik özelliğinden dolayı bir fincandan fazla içilmemelidir.


Hamilelerin günde 2 - 4 litre arasında sıvı tüketmesi gerekir. Sıvı ihtiyacını gidermenin en iyi ve sağlıklı yolu su içmektir. Su içmeyi sevmeyen anne adaylarının günde 8 su bardağı su içmesi gerekmektedir. Geri kalan sıvı ihtiyacını bitki çayı, siyah çay ya da meyve suyu ile karşılamak isteyen gebelerin taze sıkılmış meyve suyu içmesi gerekir. Anne adayları konserve ya da katkı maddesi olan hiç bir gıda maddesini almaması gerekir. 


Kalsiyum metabolizması nedeniyle hamilelik süresi boyunca anne adaylarında kramp görülebilir. Gebelik süresi boyunca süt ve süt ürünlerinin aşırı tüketilmesi krampların azalmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda gebelerin hamilelik boyunca et ve benzeri magnezyum tüketimini artırmasında fayda vardır. Hamilelik döneminde bacağa giren kramplarda anne adaylarının vitamin desteği alması gerekir. Hamilelerde bacak kramplarının yanı sıra karpal tünel sendromu da görülebilmektedir. Bu rahatsızlıklar magnezyum desteği alarak çözülebilir.

Hamilelik dönemlerinde anne adaylarının %50 - 60'ı sabahları mide bulantısından şikayet etmektedir. Bazı zamanlar günün ilerleyen saatlerinde mide bulantısı şiddetini artırabilir. Bu dönemde yaşanan mide bulantıları hormonal etkilerden kaynaklanmaktadır. Hormonlarda meydana gelen değişikliklere bağlı olarak mide bulantısı şikayeti ile çok sık karşılaşılmaktadır. 

Mide bulantısını engellemek için sabah kalktığınızda kraker ya da kızarmış bir dilim ekmek tüketebilirsiniz. Böylece mide öz suyunuzun emilimini sağlayarak bulantıyı engellemiş olursunuz. Mide bulantısı olan anne adaylarının yavaş yemek yemesi gerekir. Anne adaylarının aşırı baharatlı yiyeceklerden kaçınması gerekir. 

- Yataktan yavaşça kalkın
- Yağlı ve soslu yiyeceklerden uzak durun
- Kolay sindirilen makarna, pirinç, patates, sebze ve meyve gibi gıdaları tercih edin
- Yemekleri yavaş yiyin ve çok çiğnemeye özen gösterin

Gebelikte doğru beslenme ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat