Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Cilt Sorunları

Hamilelikte cilt kızarıklığı neden olur?

4,901
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelik döneminde anne adayların yaşadığı cilt sorunları hakkında merak ettiklerinizi uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyin.

Hamilelikte sistemik, metabolik ve hormonal değişimler olur. Bunun sonucunda anne adayı daha önce vücudunda karşılaşmadığı birtakım değişiklikler görür. Ciltteki değişiklikler bunların başlıcalarıdır çünkü gözle görülebilir değişikliklerdir. Bunlar damarlarda genişleme, ter bezlerinin artması, melanin adı verilen pigment hormonunun artması sonucu oluşan değişikliklerdir. 

Hamilelik maskesi, melazma denilen, halk arasında ise hamilelik maskesi olarak adlandırılan; anne adayının hamilelik döneminde oluşan ciltteki cilt lekeleridir. Ayrıca hormonal değişiklikler sonucunda ciltte oluşan değişikliklerin başında deride kızarlıklık ve kaşıntı gelir. Bir kısmı tamamen doğal olan kaşıntı, kimi zaman da bir hastalığın doğal belirtisi olarak da artabilir. 

Spider nevus (örümcek damar) adı verilen cilt sorunu, hamilelik döneminin sonunda kendiliğinden geçer. Ancak çok nadir olarak kalıcı olanlar da olabilir. Gebelik döneminde kadınlarda cilt sorunları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat