Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Çarpıntı

Hamilelikte kalp çarpıntısı bebeği etkiler mi?

40,453
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Gebelikte çarpıntı sık görülen bir problemdir. Normal bir insanda kalp atım hızı dakikada 60-100 arasındadır. Kalp atım hızı arttığında kişiler bunu çarpıntı olarak hissederler. İlerleyen gebelik aylarında fetusun artan kan ihtiyacını karşılayabilmek ve doğum sonrası oluşabilecek kanamaları dengeleyebilmek amacıyla annede giderek artan bir kan hacmi söz konusudur. Annenin dolaşımı gebe olmadığı döneme göre yaklaşık %50 oranında fazla kana sahiptir.

Gebelikte görülen çarpıntılar kısa süreli çarpıntılardır. Çarpıntılar bazen daha uzun süreli ve sık gelebilir. Böyle bir durumda hekimle görüşmek gerekir.


Gebeliğin 6. haftasından itibaren hormonların etkisiyle kan hacminde artış meydana gelir. Bu artışa ek olarak heyecanlanma, sinirlenme ve birtakım streslerle ortaya çıkan adrenalin deşarjı sonrasında hamilelerde kalp çarpıntıları görülebilir.

Hamilelikteki çarpıntılar psikolojik olabileceği gibi altında kansızlığı, akciğer ve kalp hastalıklarını da barındırabilir. Gebelikteki çarpıntının nedeni bebeğin artan ihtiyacının karşılanabilmesi için vücuttaki kan hacminin ve kalbin çalışma hızının artmasıdır. Gebelikte gözlenen çarpıntıların çoğu geçici, kısa süreli ve zararsız çarpıntılardır. Ancak yine de gebeler çarpıntı şikayetine sebep olabilecek stresli ortamlardan, kalabalık ortamlardan ve kafein kullanımından uzak durmalıdırlar.


Gebeler çarpıntı hissettiklerinde öncelikle sakin olmalı ve dinlenme pozisyonu almalıdırlar. Gebeler bu dinlenme pozisyonunda sırtüstü uzanmak yerine oturarak dinlenme pozisyonuna geçmelidirler.

Gebeler sırtüstü uzandığında tansiyon düşmesiyle birtakım fenalık hissi ve çarpıntının artması gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu nedenle gebe oturur veya sol yana yatar pozisyonda dinlenmelidir.

Gebe, kalp atımlarını elini bileğine koyarak nabzından veya boynuna koyarak şakağından  sayabilir. Doktoruna dakikadaki kalp atışını iletmelidir.


Gebenin günlük hayatını etkileyecek düzeyde, çarpıntısı sık ve uzun süreli oluyorsa mutlaka kardiyoloğa görünmesi gerekir. Özellikle nefes darlığı da çeken gebelerin kardiyoloğa görünmesi iyi olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat