Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Beslenme Sorunları

Hamilelikte iştahsızlık sorunu için neler yapabiliriz?

8,914
kez izlendi
Puan: 2.00 / 5
Detaylı Açıklama
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Hamilelikte beslenme, gebelikte beslenme sorunları, anne adaylarının gebelik süresince beslenmelerinde dikkat etmesi gereken konular gibi pek çok konu hakkında detaylı bilgiyi uzman videolarımızı izleyerek öğrenin.

Hamileliğin özellikle ilk aylarında görülen bulantı, kusma, iştahsızlık ve besinlerden tiksinme gibi durumlar nedeniyle anne adaylarının yeteri kadar beslenememe durumu söz konusu olabilir. Böyle durumlarda anne adayı hamileliğin ilk 3 ayında yeterli kiloyu alamaz hatta kilo bile verebilir. Ancak endişelenilecek bir durum söz konusu değildir. Hamileliğin ilk 3 ayından sonra anne adayının iştahı artar, bebek ve kendisi için kilo almaya başlar. 

Yeterli ve dengeli beslenme, planlara uyarak hareket etmek ve yeteri kadar fiziksel hareket yapmak hem bebeğinizin fiziksel gelişimine katkıda bulunur, hem de vücudunuzda oluşacak değişikliklere karşı kendinizi hazırlamış olursunuz. 

Gebelik döneminde artık 2 kişisinizdir. Bebeğiniz siz ne yerseniz onu yer. Ancak bu durum iki kişilik besleneceksiniz anlamına gelmez. Gebelik döneminde kilo alımına da dikkat etmek, iştahı kontrol altında tutmak gerekir. Hamilelik döneminde önemli olan tüm besin gruplarından yeteri miktarda tüketmektir. Bu konuda kadın doğum uzmanınızın da önereceği gibi, alanında uzman diyetisyenden destek almanızda fayda vardır. 

Hamilelikte mide yanması

Hamilelik dönemi boyunca anne adaylarının en sık şikayet ettiği konu mide yanması ya da mide ekşimesidir. Gebelikte mide yanmasının başlıca nedeni bebeğin büyüyerek sindirim sistemine baskı yapması ve mide asidinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Bu duruma reflü adı verilir. 

Hamilelikte mide rahatsızlığı ile ilgili rahatsızlıkları azaltmak için yemekleri az ve sık bir şekilde yemeye özen göstermek gerekir. Gün içerisinde 5 ya da 6 öğün olarak yemek yenebilir. Kimi zaman bu 7 öğüne çıkabilir. Hamilelik döneminde kafein içeriği yüksek çay, kahve gibi içeceklerden de uzak durmak gerekir. Ancak sadece gebeliğiniz sırasında diyetinizi takip eden beslenme uzmanının izni olduğu takdirde belli miktar çay ve kahve tüketebilirsiniz.

Gebelikte ödem oluşumu ve tuz tüketimi

Hamilelik döneminde tuz tüketimi ile ilgili ekstra bir kısıtlama yoktur ancak tuz tüketirken de aşırıya kaçmamaya özen göstermeniz gerekir. Tuz tüketimi hem anne adayları hem de tüm insanlar için mümkün olduğunca az olmalıdır. Hamilelik döneminde tuz ihtiyacınızı mümkün olduğunca iyotlu tuzlardan karşılamanız daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Bununla birlikte aşırı tuz tüketiminin hamilelik dönemindeki en önemli şikayetlerden biri olan ödem oluşumunu artıracağını da unutmamak gerekir.

Gebelikte beslenme sorunları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat