Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte baş ağrısı neden olur?

90,838
kez izlendi
Puan: 4.26 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Sağlığı ve Doğum Uzmanı

Hamilelik döneminde baş ağrısı sık görülen bir şikayettir. Daha önce baş ağrısı şikayeti olmayan anne adayları da gebelik döneminde şiddetli baş ağrısı ile karışılaşabilirler.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan baş ağrılarının en önemli sebebi yükselen östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Progesteron hormonunun gevşetici özelliği bulunur. Östrojen hormonu ise kasıcı etkiye sahiptir. Bu kasılma ve gevşeme sırasında kasılmalar ortaya çıkabilir. 


Gebeliğin başladığı dönemlerde vücuttaki kan miktarı artar. Bu durumda damarlarda dolgunluğa dolayısıyla da baş ağrısına neden olur. Anne adayında sinüzit ya da migren gibi rahatsızlıklara bağlı baş ağrıları hamilelik döneminde artış gösterebilir. 

Gebelik dönemi boyunca değişen hormonların yanı sıra uykusuzluk, stres, yeni hayata uyum sağlama gibi durumlar da baş ağrısına neden olabilir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde duruş bozuklukları, bebeğin ağırlığının artması ile birlikte omuzlara yüklenen ağırlığın artması baş ağrısına neden olabilir. 

Hamilelik ile beraber değişen yeme alışkanlıklarına bağlı olarak oluşan kan şekeri dalgalanmaları veya sıvı ihtiyacının artması baş ağrılarına yol açabilir. 

Gebeliğin ileri dönemlerinde ortaya çıkan preeklampsi denilen gebelik zehirlenmesi rahatsızlığında tansiyon yükselmesi baş ağrısına neden olabilir. Bunların dışında gebelik öncesi çok fazla çay, kahve içen anne adaylarının gebelik döneminde kafein eksikliğine bağlı baş ağrıları ortaya çıkabilir. 


Hamilelik döneminde ortaya çıkan baş ağrılarını önlemeye çalışmak daha önemlidir. Bunun için anne adayının az yemek yiyerek kan şekerini düzenlemesi gerekir. Gebelik döneminde hafif ve yeterli beslenmenin yanı sıra yeterli dinlenme, hafif egzersiz baş ağrılarının engellenmesinde faydalı olacaktır. 

Baş ağrılarının hangi sebepten kaynakladığını tespit edip ona uygun tedavi yöntemi uygulamak önemlidir. Sinüzit kaynaklı baş ağrılarında alına, yüze, göz çevresine sıcak kompres uygulanabilir. Migren ya da gerginlik tipi baş ağrılarında enseye konulacak soğuk kompres uygulamak faydalı olabilir. 

Ilık duş almak, karanlık bir odada derin nefes alıp vererek vücuda giren oksijen miktarının artırılması ve baş omuz masajı gibi yöntemlerle baş ağrıları geçirilebilir. 

Gebelik döneminde uzun süreli geçmeyen baş ağrılarında doktor kontrolünde içinde parasetamol olan ağrı kesici ilaç kullanılabilir. 


Göz bozukluğu, sinüzit ya da migren nedeniyle gebelik öncesi baş ağrısı şikayeti olan kadınların gebelik dönemi boyunca da bu şikayetlerden kaynaklı baş ağrısı çekebilir. Gebelik döneminde ilaç kullanımı kısıtlı olduğundan baş ağrıları uzun süreli ve şiddetli olabilir. Gebelikle beraber ilk defa baş ağrısı yaşayan kadınlar ağrının sebebi migrense ilaç kullanılmaması durumunda ağrı 4 - 72 saat arasında devam edebilir. 

Önemli olan baş ağrısının nedenini belirlemektir. Çoğu zaman baş ağrıları zararsız olmakla beraber bazı durumlarda ise doktora başvurulması gerekir. 


Eğer baş ağrısı ilk defa oluyorsa, ani ve şiddetliyse, gece uyandıracak tarzda bir ağrıysa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Baş ağrısı ile beraber ateş yükselmesi de varsa sinüzit belirtisi olabilir ve doktor kontrolünde antibiyotik kullanılmalıdır. Gebeliğin son 3 ayında preeklampsi denilen gebelik zehirlenmesi durumunun en önemli belirtisi ani başlayan baş ağrılarıdır. 

Bununla beraber gebelik döneminde şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma, yüz ve gözlerde şişlik gibi belirtiler olduğunda doktora başvurulması gerekir. 

Gebelik zehirlenmesi rahatsızlığında bulanık görme ile beraber gözde parlaklık görme şikayeti de olabilir. 

Düşme ya da travma sonrası baş ağrısı şikayeti varsa ciddi bir durum olabileceğinden doktora başvurulması gerekir. Bilinç bozukluğu, konuşmada güçlük gibi belirtiler varsa da doktora başvurmak gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat