Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Baba Etkisi

Anne ve baba arasındaki kan uyumu doğacak bebeği nasıl etkiler?

20,273
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikte ve bebeğin sağlığında babanın yaşının, mesleğinin, genel sağlık durumunun ve kan grubunun doğrudan ya da dolaylı yoldan etkileri hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.


Anne ile baba arasındaki kan uyuşmazlığı, genelde Rh ile ilgili uygunsuzluk veya uygunluk durumu kast edilir. Ek olarak A, B ve 0 gurubu ile birtakım uygun olma veya olmama durumu gibi durumlar vardır. Ancak genel olarak kasedilen Rh uygunsuzluğudur. Anne negatif, yani Rh (-), baba ise pozitif, yani Rh (+) olduğunda kan uyuşmazlığı sorunu vardır diyoruz. Bunu önlemek için kan uyuşmazlığı için birtakım aşılar vardır, fakat kan uyuşmazlığı genelde ilk gebelikte gördüğümüz bir sorun değildir. 

Annenin kan grubunun pozitif olduğu durumlarda babanın negatif veya pozitif olması bir şeyi değiştirmez. Bu durumlarda kan uyuşmazlığı yoktur. Anne kan grubunun Rh (-) baba kan grubunun ise Rh (+) olduğu durumlarda, eğer bebek Rh (+) kan grubuna sahipse annede bebeğin kan grubundaki maddelere birtakım antikorlar salgılanır. Bu antikorlar bebekte anemi dediğimiz kansızlığa, hidroksa ve ölüme kadar gidebilen birtakım sıkıntılara sebep olabilir. 

Anne ve babanın kan grubunun pozitif olduğu ya da sadece babanın kan grubunun negatif olduğu durumlarda kan uyuşmazlığına dair herhangi bir sorun olmaz.


Sperm kalitesi için spermlerin sayısı, morfolojik görünümü ve beraberinde hareketliliği incelenir. Sperm sayısı yetersizse veya baş, gövde ve kuyruk olarak değerlendirilen morfolojik görünümde sıkıntı varsa dölleme sorunu olabilir. Sperm kalitesinin düşük olması gebeliği engelleyebildiği gibi erken dönem düşüklerde de çok etkili olabilir. Bebekte birtakım kromozomal hastalıkların olması da sperm kalitesi ile yakından ilişkilidir.  


Baba yaşı arttıkça ve genetik yaşlanma süreci, birtakım antioksidanların birikmesi ile birlikte spermin kalitesi olumsuz etkilenir. Kromozomal birtakım hastalıkların araştırılması açısından 40 yaşın üzerindeki babalar biraz daha riskli görülür. 55 yaş ve üzerinde ise mutlaka genetik araştırma önerilir. Yaş ile birlikte genetik hastalık olma ihtimali giderek arttığı için geç çocuk sahibi olan baba adaylarının bebeklerinde erken düşükler ve birtakım kromozomlar hastalık riski açısından sorunlar görülebilmektedir. 


Bazı hastalıklar otozamal kromozomlarla kalıtılırken bazı hastalıklar X kromozomuna bağlı veya Y kromozomuna bağlı geçiş gösterebilir. Babadan geçen hastalıklar da bu durumda aynı anneden geçen hastalıklar gibi otozomal hastalıklar olabilir ki bunların kalıtımı anne veya babada çok farklı değildir. Ancak X?e bağlı geçiş gösteren hastalıklar babada ve annede çok farklı şekilde görülebilirler. Çünkü anne adaylarında 2 X kromozomu vardır, babalarda ise 1 X ve 1 Y kromozomu vardır. 

X?e bağlı kalıtılan hastalıklar arasında hemofili hastalığı erkeklerde görülür. Fakat aynı hastalıklı erkeğin bebeği olduğunda bebek eğer kızsa bu kız çocukta hastalık görünmez, sadece taşıyıcılık vardır. Bu erkeklerin erkek çocuklarında herhangi bir hastalık görülmez.


Babanın mesleği daha gebelik oluşmadan hem spermin kalitesini etkilediği için hem de gebelik oluştuktan sonra bebek ve baba arasındaki ilişkide birtakım sıkıntılar yaratabileceği için çok önemlidir. Özellikle sperm kalitesini bozan hastalıklar açısından kuru temizlemecilerde kullanılan birtakım maddeler, kuaförlerin ve boyacıların kullandığı birtakım maddeler; ağır metallerin kullanıldığı birtakım sektörler, babada sperm kalitesinde azalmaya sebep olabilir.

Uzun süre araba kullanılması gereken mesleklerde çalışan insanlar, şöförler ve beraberinde fırıncılar gibi yüksek ısıya maruz kalan erkeklerin sperm yapıları bozulduğu için bu erkeklerin gebelikle ilgili birtakım sıkıntılar yaşanma riski vardır. 


Erkeklerde sigara kullanımı spermin kalitesi ve miktarını azaltma ile ilişkili bulunmuştur. Alkol kullanımı da testislerde küçültmeye sebep olmakla alakalıdır. Bu sebeple sigara ve alkol kullanımı gebeliğin oluşumunu azaltmakta ve sperm parametreleri özellikle sınırda olanlara alkol ve sigarayı bırakması önerilmektedir. Yine aynı şekilde uzun süreli sigara ve alkol tüketimi yardımcı üreme teknikleri kullanılarak kalınan gebeliklerde bile başarıyı düşürmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat