Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Ateş

Hamilelikte ateş nasıl düşürülür?

53,522
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikte ateş yükselmesi normal bir durum değildir. Gebelikte bağışıklık sisteminiz zayıfladığı için pek çok hastalığa karşı savunmasız kalırsınız. Ateşiniz 40 derecenin üzerindeyse bu yüksek ateş sayılır ve ciddi bir sorundur. Ancak 38 derece üstü ateşlerin de mutlaka kontrol altında tutulması gerekmektedir, çünkü bebeğinizin sağlığını da etkileyebilir. Doktora başvurulmalıdır. Ancak hamilelik döneminde ateşin gebelik ateşi ile karıştırılmaması gerekir. Bu nedenle ateş mutlaka bir ateş ölçer ile ölçülmelidir. 

Ateş yükselmesi anne adayı ve bebek için tehlike oluşturmayacak seviyedeyse evde uygulanacak bazı yöntemlerle ateşinizi düşürebilirsiniz. Fakat kesinlikle yükselmesine izin vermemeli, vücut ısısı normal seviyede tutulmalıdır.

Gebelik döneminde su, meyve suyu, limonata ya da elektrolitli sporcu içeceği tüketmek anne adayının sıvı ve eletrolit ihtiyacını karşılayarak ateşin düşmesine yardımcı olur. Hamilelik döneminde ateşlenen anne adayları yatak istirahati yapmalı ve terlememeye dikkat etmelidir. Çok sıkı giyinmekten de kaçınmalıdırılar.


Ateş yükselmesinin yanı sıra vücutta döküntü varsa rubella denilen kızamıkçık gibi viral bir hastalığın işareti olabilir. Bu durum bebekte doğumsal anomalilere neden olabileceğinden mutlaka doktora başvurululmalıdır.

Hamilelik döneminde ateşle birlikte idrar yaparken yanma, idrar renginde bulanıklık ya da kanlı idrar varsa idrar yolu enfeksiyonu yaşıyor olabilirsiniz. Basit antibiyotiklerle ve bol su tüketimi ile tedavisi yapılabilir. Ancak tedavi edilmezse enfeksiyon böbreklere kadar ilerleyerek tüm vücutta sepsis denilen ateşli enfeksiyona neden olabilir. Bu durum düşüğe ya da erken doğuma yol açabileceğinden dikkat edilmelidir.

Ateş yükselmesinin yanı sıra titreme, vücut ağrısı, öksürük ve baş ağrısı gibi şikayetleriniz varsa gribal enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz. Yeterli tedavi yapılmadığı takdirde zatürreye kadar ilerleyebilir. 

Yüksek ateşin yanı sıra ishal, bulantı, kusma gibi şikayetleriniz varsa bağırsak yolu enfeksiyonu geçiriyor olabilirsiniz. Vücuttan sıvı kaybı yaşanması ya da karın ağrısı doğum kasılmalarını artırabileceğinden kontrol edilmelidir.

Ateş yükselmesi ile beraber baş ağrısı varsa soğuk algınlığı söz konusu olabilir. Tedavi yapılmadığı takdirde bronşit, sinüzit gibi daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. 


Gebelikte teşiniz 38 derece ve üstüyse kendiniz ve bebeğiniz için sorun oluşabilir. Gebeliğin ilk 3 ayında bebeğin organlarının gelişimi tamamlanmamıştır. Bu süreçte anne adayının vücut ısının normal olması gerekir. Hamileliğin ilk 3 ayında yüksek ateş geçiren ya da ısıya maruz kalan anne adaylarının bebeklerinde düşüğe neden olabilir ya da bebekte spina bifida görülme riski daha yüksektir. 

Gebeliğin ilk 3 ayından sonra görülen yüksek ateş bebeğiniz için çok sorun olmaz. Ancak yüksek ateşin nedeni rahim içi enfeksiyondan kaynaklanıyorsa bu durum bebeğinizde sıkıntı yaratabilir.

Döllenmenin 5. ve 6. haftalarında nöral tüp yani omurilikte kapanma söz konusudur. Bu süreçte bebeğinizde bir problem olursa nöral tüp kapanmayabilir. Bu da birtakım doğumsal anomalilere neden olabilir. 


Uyguladığınız tüm yöntemlere rağmen ateşiniz düşmüyorsa, vücudunuz parasetamol tedavisine yanıt vermiyorsa, 24 - 36 saat geçtiği halde ateşiniz yüksekse mutlaka doktora gitmeniz gerekir. 

Gebelik döneminde ateş yükselmesinin yanı sıra diğer semptomlar daha ciddi bir enfeksiyonun işareti olabilir. Döküntü, hapşırma, burun salgılarının sarı, yeşil, kokulu olması, yüzde basınç hissi, baş ağrısı, vücutta kırıklık, titreme pek çok hastalığın belirtisi olabilir. 

Bu belirtiler rubella (kızamıkçık), stomegulo virüs, toksoplazma gibi viral enfeksiyonların belirtisi olabilir. Bu hastalıklar bebeğin organ gelişimini etkileyebileceğinden bazı doğumsal anomalilere neden olabilir. 

İdrar yolu enfeksiyonu, bağırsak enfeksiyonu ve besin zehirlenmesini işaret eden bu belirtiler görüldüğü takdirde doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu hastalıklar düşük yapmaya ya da doğum kasılmalarını artıracağından erken doğuma neden olabilir. 


Hamilelikte ateşi düşürmek için parasetamol gurubu ilaçlar güvenle kullanılabilir. Naproksen ya da ibuprofen grubu ilaçlar ise doğumsal anomalilere neden olabileceklerinden asla kullanılmamalılar. 

Gebeliğin son 3 ayında bebeğin kardiyovaksüler sistemini olumsuz yönde etkileyeceğinden naproksen ya da ibuprofen grubu ilaçların bu dönemde de kullanılmaması gerekir. Doktorun gerekli gördüğü durumlarda bazı antiviral ilaçlar kullanılabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu, bağırsak enfeksiyonu ve besin zehirlenmesini işaret eden bu belirtiler görüldüğü takdirde doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu hastalıklar düşük yapmaya neden olabilir ya da doğum kasılmalarını artıracağından erken doğuma neden olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat