Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Antidepresan Kullanımı

Hamilelikte panik atak için antidepresan kullanmak gerekir mi?

20,899
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelik döneminde kullanılan pek çok ilaç gibi antidepresanlar da plasenta yoluyla bebeğe geçerek etkili olabilirler. Sıklıkla fetusun serumunda annenin serumundan daha fazla ilaca rastlandığı görülmektedir.

Anne adayına antidepresan verilirken yarar ve zarar durumları iyi değerlendirilmelidir. Bazı antidepresanlar özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde alındığından bebeğe ciddi zararlar verebilirler. 


"Prenatal antidepresan maruziyet sendromu" olarak adlandırılan bir durum vardır. Bu sendromda yenidoğanın solunum, nörolojik, gastroentestinal ve kalp belirtileri görülür. Bu sendromun ilaçların toksik etkisinden olabileceği gibi kullanılan ilacın doğum sonrası kan seviyelerinin düşmesiyle yoksunluk sonrası oluşabildiği de düşünülmektedir.

Anne karnında antidepresan türevi ilaçlara maruz kalan bebeklerin yenidoğan yoğun bakım ünitelerine sevk edilme oranı artmıştır. Bu ilaçların dışında bazı antidepresan ilaçlar hem anne adayında hem de fetusta kan basıncında aşırı yükselmeye neden olabilirler. 


Gebelik döneminde kullanılan antidepresanlar bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkilyebilir. Bu nedenle ilacın gerekli olup olmadığına, kullanılan ilacın cinsine, dozuna ve süresine göre farklı tedavi yöntemleri denenmelidir. 

Kişiye depresyon teşhisi konulmuşsa en doğru seçenecek tedavisi tamamlandıktan sonra gebe kalmasıdır. Ancak tedavi sırasında gebe kalınırsa kullanılan ilacin fetusa zarar verme riski yüksekse, ilaç kademeli olarak azaltılıp başka bir ilaç kullanımına geçilebilir ya da kullanılan ilacın dozu yeniden ayarlanabilir. 

Anne adayında majör depresyon denilen ağır depresyon belirtileri varsa ve ilaç kullanmak zorunluysa güvenli olduğu bilinen ilaçlar kullanılabilir.


Annenin kanındakine eşit oranda bebek kanında da antidepresan ilaca rastlanabilir. Bu sebeple antidepresan ilaç kullanımına iyi karar vermek, risk ve faydaları güzel bir şekilde değerlendirmek gerekir. 

Daha önceleri güvenilir kabul edilen bazı antidepresanların son yıllarda yapılan çalışmalarda bazı hastalıklara neden olduğu saptanmıştır. Gebeliğin ilk dönemlerinde alınan antidepresan ilaçlar bebekte bazı hastalıklara ve gelişim bozukluklarına neden olabilir. 

Bu nedenle kullanılacak ilaca, dozuna mutlaka doğru karar vermek gerekir. Hafif depresyonlarda terapi yöntemlerine yönelmek, planlanan gebeliklerde ise depresyon tedavisi sonrası gebe kalmak en doğrusu olacaktır. 

Antidepresanların bebekte oluşturabileceği hastalıklar
- Karın kaslarında gelişme bozukluğu
- Kafa kemiğinin erken kapanması ile seyreden kraniosinostoz
- Bazı kalp hastalıkları
- Erkek fetuslarda hipospadias durumu
- Pulmoner hipertansiyon
- Prenatal antidepresan maruziyet sendromu

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat