Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Alerji

Hamilelere alerji testi yapılabilir mi?

27,079
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Bağışıklık sistemi genel olarak hamilelik döneminde baskılanır. Bunun nedeni bebeğin babadan gelen hücrelerinin anne tarafından yabancı bir cisim olarak algılanmaması ve bebeğe karşı immun bir savunma mekanizmasının önlenmesi içindir. Buna rağmen önceden var olan alerjik durumlar gebelik döneminde hafifleyebildiği gibi bazen ağırlaşma gözlenebilmekte veya hiç olmayan alerjik durumlar ilk kez gebelik döneminde ortaya çıkabilmektedir.

Gebelikte de belirtilen alerjiye sebep olan etken ile karşılaşma sonrası ortaya çıkar. Kişilerin birçok şeye karşı alerjisi olabilir. Ev akarları yani mitelar, bahar aylarında gözlenen polenler; kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanların tüyleri veya genellikle alerjik oldukları bilinen gıdalar; çikolata, çilek, yumurta da alerji olayını tetikleyebilir. Cilde temas eden deterjanlar, çeşitli metal takılar veya kullanılan bazı ilaçlar da alerjik reaksiyondan sorumlu olabilirler. Aslında bu sayılanlar alerjilerin sık görüldüğü maddeler olmakla birlikte hamilelikte yeryüzündeki her şeye karşı allerji gelişebilir.


Alerjik hastalıklar çok basit bir olaydan hayatı ciddi şekilde tehdit edebilen anaflaksiye kadar değişik boyutlarda izlenebilirler ancak hamilelikte anafilaksi görülme sıklığında bir azalma olduğu gözlenmiştir. Plasenta tarafından üretilen histaminaz adlı enzim, alerjik hastalıklarda önemli bir madde olan histaminin parçalanmasını sağlayarak kan histamin düzeyini hızla azaltır; böylece anafilaksi gibi ağır tabloların görülmesi engellenir. 

Gebelikte görülen alerjik rahatsızlıklar çoğunlukla etkilenen organa yönelik birtakım bulgular verir. Alerjiden cilt etkileniyorsa ciltte belli bir bölgede kızarıklık, kaşıntı, kabarma gözlerde batma ve sulanma, burunda salgı artışı, burunda kaşıntı, burun tıkanıklığı, akciğerlerde nefes darlığı atakları veya sindirim sisteminde ishal, bulantı, kusma şeklinde belirtiler gösterebilir.

Nefes darlığı, dilde ve solunum yollarında ödem gibi acil müdahale gerektirecek boyutta alerjik reaksiyonlar nadir de olsa olabilir. 

Genel olarak atopik dermatit, egzama, ürtiker, alerjik konjunktivit, alerjik rinit, alerjik astım, gıda alerjisi, penisilin alerjisi olarak bilinen durumlar gebelikte de görülen alerjik hastalıklar olarak kendilerini gösterebilir.


Alerjik hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlara ait güvenlik kategorilerine göre doktorun seçtiği ilaçlar verilen dozda ve tam zamanında alınırsa herhangi bir problem yaşamadan hamilelik süreci geçirilebilir.

Cildi etkileyen reaksiyonlarda cilt yüzeyine uygulanan kortikosteroider ve antihistaminik ilaçlar güvenlidir. Yapılan çalışmalar ile kortikosteroiderlerin sistemiklerden daha az yan etkiye sahip olduğu ortaya konulmuştur ve hamilelikte uygun dozlarda kullanabileceği kanısına varılmıştır.

Topikal antihistaminiklerin alerjik deri hastalıklarında kullanımının çok faydalı olduğu bilinmektedir. Ancak dermatologlara göre gebelikte bunun yerine sistematik antihistaminiklerin alerjik deri hastalıklarında kullanım çok faydalı değildir. Alerjik rinit bulguları olan gebelerde özellikle antihistaminik kullanımı daha uygundur. Alerjik rinit bulguları olan gebelerde özellikle antihistaminikler, kortikosteroider kullanımı tercih edilir. Özellikle burun içine uygulan bu tip ilaçlar güvenli olarak kullanılabilmektedir.


Hamilelikte alerji testleri ve bu testlerin pozitif çıkması durumunda izlenen tedavi yöntemleri tercih edilen uygulamalar değildir. Hekimler bu tür test ve tedavileri gebelik sonrasına bırakmayı tercih eder. Çünkü alerji testleri genellikle sistemik etkilere sahiptir. Gebelikten önce başlanan bir alerji testi varsa gebelik döneminde de bunlara devam edilebilir. Ancak bu tedavinin uzman hekim gözetiminde yapılması şarttır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat