Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelik ve Varis

Dış genital bölgedeki varis doğumu olumsuz etkiler mi?

23,887
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Varis, venlerin (toplardamarların) genişleyerek ve kıvrılarak cilt yüzeyinde belirgin hale gelmesidir. Gebelikte varisler sıklıkla bacaklarda meydana gelirler. Ancak çok ileri durumlarda vulvada da (genital bölgenin dıştan görünen kısmı) ortaya çıkabilirler.


Kozmetik sorunların dışında varis ağrıya neden olur. Dış genital bölgedeki varisler doğumda travma ve kanamaya neden olabilir. 

Bu bölgede varis problemi olan anne adaylarının en önemli sorusu normal doğum yapıp yapamayacakları şeklindedir. Varisler normal doğum yapılmasına engel değildir. Doğum sırasında bebeğin başı çıkmadan önce varislerin olmadığı bölgeden epizyotomi açılabilir. Bu kısımdan bebeğin başının rahat çıkması ve damarların korunması bu yolla sağlanabilir. 


Gebelik döneminde varis çorapları anne adayları için faydalıdır. Ancak bu çorapların damarın içerisindeki kanın akışını kolaylaştıracak basınçta, bacak yapısına ve uzunluğuna uygun ölçüde olması önemlidir. Aynı şekilde külotlu çorapların da gebelik için üretilmiş özel çoraplar olmasına dikkat edilmelidir. 

Çoraplar basınç oluşturma düzeylerine ve varislerin oluştukları bölgeye göre seçilmelidir. Diz altı, diz üstü, külotlu ve kasıklara kadar uzanan modelleri vardır. Hangi çorabın kullanılacağı anne adayının durumu ve varislerin ilerleme düzeyine göre doktor tarafından seçilmelidir.


Anne adayları günlük yaptıkları işlerde uzun süre ayakta durmamalıdır. Uzun süre ayakta durmayı gerektirecek işler yapan anne adayları bacak kaslarını yürüyormuş gibi hareket ettirerek damarlardaki kan dolaşımını artırabilir.

Uzun süre ayakta kalan anne adayları mutlaka dinlenmeli ve ayaklarını uzatabilecekleri bir pozisyonda oturmalıdır. Bacakları dizden kıvırmadan, kan dolaşımını engellemeyecek şekilde uzarak dinlenmek anne adayları için faydalı olacaktır. 


- Uzun süre ayakta hareketsiz kalınmamalı
- Bacak kasları çalıştırılmalı
- Ayaklar yukarıda tutarak dinlenilmeli

Çok sıkı iç çamaşırı ve çorapların kullanımı hamilelikte alınan kilolar varislere yol açabilir. Gebelik döneminde fazla kilo alımının önlenmesi önemlidir. Varise karşı sauna, güneş banyosu gibi aşırı sıcak ortamlardan ve bacaklardaki kan dolaşımını engelleyecek hareketlerden kaçınılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat