Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelik ve Sigara

Anne adayı sigarayı bırakamıyorsa ne yapmalı?

71,979
kez izlendi
Puan: 2.83 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelik döneminde anne adayının sigara kullanması, emzirme döneminde sigara kullanımı gibi konularda merak ettiğiniz soruların yanıtını öğrenmek için uzman videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Hamilelikte sigara kullanmanın bebeğe etkileri

Hamilelik döneminde içilen sigaranın miktarı ve sigaradaki nikotin miktarı önemlidir. Sigarada nikotin dışında başta zift olmak üzere 5000 civarında bulunan yabancı maddenin anne adayına ve bebeğe zararı söz konusudur. Çok fazla sigara içen anne adayına bunu azaltması önerilir, ama günde 1 tane bile içilen sigaranın bebeğe zarar verme ihtimali vardır.

Kadınlarda sigara kullanımı hamilelik başlamadan önce rahim iç tabakasına zarar verebilir. Embriyonun ana rahmine yerleşmesini engelleyebilir. Bu da hamileliğin gerçekleşmesini zorlaştıracaktır.

Sigara kullanımının bebekte oluşabilecek hastalıkları iki dönemde incelemek gerekir. Bunlar bebeğin rahim içindeki dönemi ve bebek doğduktan sonraki dönem olarak ikiye ayrılır. 

Sigara kullanımı bebeğe ve anne adayına etkileri

1. Düşük riski artar.

Bebeğe giden kan damarlarındaki nikotin ve toksik maddeleri yüzünden bebeğe daha kadar az gitmesi İlk 20 haftalık dönemde düşüğe neden olabilir.

2. Bebek gelişme geriliği ile doğabilir. 

Bebeğin gelişmesini sağlayan en temel mekanizmalardan birincisi anne adayının soluduğu oksijen miktarı, ikincisi de alınan besinlerdir. Oksijen ve besin bebeğe kardiyovasküler dediğimiz kalp-damar sistemiyle taşınır. Bu sistemde bebeğe yeterince besin götürülmesine rağmen oksijen miktarı yetersizse bebek eksik kiloyla doğacaktır. Örneğin bir bebeğin ana rahmine düştüğü zaman genetik olarak kilosu 3200 gr olarak berlirlenmişse ve eğer bu anne adayı günde bir paket sigara içiyorsa bebeğin kilosundan 500 gr azalma olacaktır. 

3. Bebeğin erken doğma riski artar. 

Gebelikte 36. haftadan önce bebek doğmuş ise buna "erken doğum" denir. Sigara tüketiminin kalp-damar sistemi üzerine olan olumsuz etkisi erken doğum riskini yaklaşık olarak 3-4 kat arttırır. 

4. Normal doğum mümkün olmayabilir.

Anne adayı çok sigara kullanıyorsa normal doğum yapması zorlaşabilir. Sigaranın solunum sistemindeki olumsuz etkileri, gerektiği gibi ıkınmayı engelleyerek doğumun sezaryenle yapılmasına neden olabilir.

5. Bebeğin akciğerleri zarar görür.

Bebekte astım oluşma olasılığı, nefes darlığı ve çeşitli alerjik sorunlar daha fazla görülür.

Emzirme döneminde sigara kullanmanın etkileri

Sigara tüketmeye devam eden annenin bebeği normal kiloda ve normal zamanda doğmasına rağmen onu bazı riskler beklemektedir. Sigara içmenin etkisi olarak anne sütünün miktarının azalması ve kalitesinin düşmesine bağlı olarak bebek yetersiz beslenecektir. Bebek, başta astım olmak üzere çeşitli solunum sistemi hastalıkları ve genel olarak bağışıklık sisteminin daha zayıf olması gibi riskler altındadır.

Gebelikte sigara kullanmanın anne adayına olumsuz etkileri

- Sigara kullanımı, kullanılan sigara miktarına bağlı olarak hamile kalma olasılığını, doğurganlığı azaltabilir. Sigara tüketimi kadınları etkilediği kadar erkekleri de etkiler. Sigara, erkeklerde sperm sayısını ve sperm hareketliliğini azalttığından kadının gebe kalma olasılığını azaltmaktadır. 

- Sigara içen kadın gebe kaldıktan sonra hamileliği adaptasyonda zorlanacaktır. Solunum sistemi ve kardiyovasküler sistemi sigara etkisi altında çok daha fazla çalışmak ve gereksiz yere yorulmak zorunda kalır.
- Anne adayı günlük işlerini yaparken nefes darlığı çeker, sıklıkla çarpıntı şikayetleri olur. Kısacası gebelik sürecinde sigara tüketimi nedeniyle anne adayı daha fazla zorlanacaktır.

- Hamileliğin ilerleyen dönemlerine gelindiğinde doğum şekli konusunda karar verilirken sigara tüketimi de bunda etkili olur. Hamile çok fazla sigara içiyorsa normal doğum yapması zor olabilir; çünkü  normal doğumda etkili bir şekilde ıkınabilmek için solunum sisteminin, ciğerlerin tam olarak çalışması gerekir.

- Bebek doğduktan sonra anne, bebeğiyle iki saatte bir ilgilenmek durumundadır. Sigara içmeye, sigara nedeniyle elini yüzünü yıkamaya vakit ayırdığı için bebeğiyle daha kısa süre ilgilenmek durumunda kalacaktır.
- Bunların yanında anne eğer çok fazla sigara içiyorsa süt miktarında azalma ve kalitesinde düşme meydana gelecektir.

Sigara içmenin anneliğe etkisi

Sigara tüketimi insanın günlük vaktinden çalan bir eylemdir. Sigara bağımlısı olan bir insan sürekli olarak ne zaman mola vereceğini, ne zaman sigara içeceğini düşündüğü için günlük işlerini aksatarak bu zamanını sigara molasında harcar. Bu, bebeğini emziren anneler için de geçerlidir. Sigara içen anneler bebeğine daha az zaman ayırmaya eğilimli oluyor. Anne sigarayı bırakamıyorsa bunu azaltma yoluna gitmelidir. Bebeğini yeterli miktarda ve kaliteli bir sütle beslemek adına bunu yapmaya çalışmalıdır.

Sigara tüketiminin anne sütüne olan etkisi

Süt içindeki toksik maddeler ve nikotin, kalp-damar ve solunum sistemi üzerinde gösterdiği olumsuz etkiyi süt oluşturma ve salgılama sisteminde de yapar. Sigara içen annelerin beslenmesindeki aksaklığa beslenmenin kötü olması da eklendiğinde sütün kalitesinde ve miktarında azalma oluyor. Bu nedenle sigara içen anne adayları bebeklerini çok kısa süre emziriyor. Anne sütündeki kalitenin ve miktarının azalması bebekte ek gıdaya başlama aylarının daha erkene çekilmesine neden olur. Sigara tüketimi, yetersiz miktarda beslenen bebeğin ağırlığını azaltıcı yönde etki yapar.

Hamilelikte sigara bırakma yolları

Hamileliğin hangi döneminde olunursa olunsun sigarayı bırakmakta fayda var. İdeal olanı hamilelikten önce, gebeliğin planlandığı dönemde bırakmaktır. Fakat sigara bağımlılığını sonlandırmak çok da kolay değildir. Bu aşamada anne adayına mantıklı gerekçeler öne sürerek sigarayı bırakması sağlanmalıdır.

Hamilelikte sigarayı bırakmak için nikotin bantları, elektronik sigara gibi yöntemlerin kullanılması gebelikte önerilmemektedir.

Hamileliğin sigarayı bırakmada kolaylaştırıcı etkileri vardır. Hamilelik hormonlarının etkisiyle anne adayları genellikle ilk 10 haftalık dönemde sigaradan tiksinirler. Bu, vücudun tat ve koku alma mekanizmasının değişmesi ve sigara bağımlılığına yol açan beyindeki merkezin duyarsızlaşması sonucu oluşan bir etkidir. Yaklaşık olarak %30-40 arasındaki gebede bu etki gerçekleşiyor ve ilk 10 ile 13. haftalar arasında genelde sigaradan soğuyorlar. Bu etki bazen hamilelik boyunca devam ediyor. 

Sigarayı bırakma konusunda etkili yöntemlerden bir diğeri de anne adayının kendini telkin etmesi. Hamile, bebeğine vereceği zararları, düşük, erken doğum, gelişme geriliği gibi riskleri ve doğumdan sonra bebekte oluşabilecek zararlı etkileri düşündüğünde sigarayı bırakamasa bile en azından azaltabilir.

Sigarayı bırakmak için çok farklı tedaviler söz konusu. Bunların arasında olan tıbbi hipnoz tekniği kullanılabilir. Yalnızca belli konulara odaklanarak bilinçaltının şartlanmasını sağlayan bu yöntemde başarı sağlanabiliyor. Ancak gebelik döneminde anne adayının nikotin bandı ya da elektronik sigara gibi yöntemlere başvurması tercih edilmez.

Sigarayı bırakamayan anne adaylarının yapabilecekleri

Bazı anne adayları günde 4 pakete varan sigara içebiliyor. Anne adaylarında sigara içme oranı yaklaşık olarak 1,5 paket. Bu 1,5 paketin de bebeğe ve anneye zararı çok fazladır. Anne adayı sigarayı bırakamıyorsa bunu azaltma yönüne gidebilir. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 tane sigaradan fazla içmemelidir. Bunda zorlanan hamilelerde bu sayı 3 ile 10 arasında kalır. Aslında bu miktar da fazladır, çünkü içilen 1 adet sigaranın bile bebeğe zararı söz konusudur. Ancak yine de günde 1,5 paket sigara içen anne adayının sigarayı 3 adete düşürmesi başarı olarak kabul edilebilir. Sigarayı azaltmanın bebeğe ve kendisine faydası olacaktır. Sigarayı bırakma ya da azaltma konusunda anne adayları desteklenmeye çalışılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat