Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelik ve Beslenme

Hamilelik döneminde en fazla ne kadar kilo alınabilir?

10,933
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Hamilelik döneminde kilo alımı kişiden kişiye ve kişinin hamileliğe başladığı kilosuna göre değişkenlik gösterir. Bir gebelik dönemi içinde anne adayının 10 - 12 kg aralığında kilo alması sağlıklıdır. Hamilelik öncesinde zayıf olan gebelerde kilo alımı yüksek, kilolu hamilelerde ise düşük olabilir. Hamilelikte 7 kilodan az kilo alımı ise sağlıksız olarak değerlendirilir. Bebeğin ve plasentanın ağırlığı da düşünüldüğünde annenin aldığı kilonun 7 kilodan fazla olması gerekir. Gebelik süresince 12 kg'ın üzerindeki kilo alımı da sakıncalıdır. Gebelik öncesi zayıf kişilerde alınan kilo fazla olabilir. Normal kilosunda olan ya da kilolu gebelerin 10-12 arasında kilo alması normaldir.

Bununla birlikte gebelik boyunca alınan kiloların gerekenin çok üzerinde olması hem gebelik boyunca hem de gebelikten sonra çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. Bunlardan en önemlisi bacaklara binen ağırlık sonucu varis oluşumu ve topuk çatlamasıdır. Tansiyon ve gestasyonel diyabet de (gebelik şekeri) fazla kilo alımı sonucu ortaya çıkacak hastalıklardır. Hamilelik şekerinin yükselmesindeki etkenler genetik faktörlerin yanı sıra yanlış beslenme ve fazla kilo alımıdır. Kilo artışını engellemek için hamileler ara öğünlere dikkat etmeli, azar azar ve sık sık yemek yemelidir. Emzirme dönemi, hamilelik sonrasında alınan kiloları vermek için en avantajlı dönemdir. Vücut süt yapmak için ekstra enerji harcar. Düzenli emzirme sonucu kilo vermek kolaylaşır.

Gebelik sırasında düşük kilo ağırlığının yaratabileceği sorunlar

Gebelik öncesi ağırlığı çok düşük olan anne adaylarının beslenme durumlarında eğer bir problem varsa bu, bebeğin gelişimini ve annenin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Planlanan gebelik öncesi vücut ağırlığının denetimini yapmakta yarar var. Gebelik sonrasında eğer annenin ağırlığı çok düşükse bebeğin gelişimi açısından kilo alımı oldukça önemlidir. Annedeki demir deposu bebek tarafından kullanılmaktadır. Anne kalsiyumdan ve demirden düşük besleniyorsa bu, bebeğin sağlığını çok fazla etkilemeyecektir, ama annenin sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle gebelik döneminde anne adayına vitamin ve mineral takviyesi yapılması önemlidir. Anne adayının ağırlığı, gebelik öncesinde çok düşükse ve gebelik boyunca da düşük seyrediyorsa önlem alınmasında yarar vardır. Bu önlem ara ve ana öğünlerin atlanmamasıyla alınabilir. Anne adayı günlük alması gereken besin miktarları alamazsa gebelik boyunca alınacak kilo miktarı da düşük olacaktır. Buna bağlı olarak bebeğin anne karnındaki fiziksel gelişimi ve bebeğin doğum ağırlığı olması gerekenin altında olacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat