Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelik Testleri

Evde hamilelik testi nasıl yapılır?

145,411
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamile olup olmadığınızı öğrenmek için gebelik testi çeşitlerini ve sonuçlarını videolar ile öğrenmek için izleyin. Hamile olup olmadığınızı evde yapabileceğiniz gebelik testi olan idrar testinden, kan testlerinden ya da doktor muayenelerinden anlamanız mümkün. 


Hamilelik testleri hakkında bilmek istedikleriniz için UZMANTV'yi izleyin... Evde hamilelik testinin nasıl yapıldığından, idrar testlerinin ne zaman kesin sonuç vereceğine kadar tüm merak ettiklerinizi UZMANTV'den izleyin...

Gebelik testleri idrar veya kandan yapılabilir. Evde yapılan gebelik testleri, idrardan yapılan gebelik testleridir. Diğer gebelik testi ise laboratuvar ortamında kandan yapılan gebelik testidir. 

Evde yapılan gebelik testleri

Beklenen âdet gününde gecikme olduysa idrardan gebelik testi evde rahatlıkla yapılabilir. Bu testi yapmak için eczanelerde satılan evde gebelik testlerini almanız, satın almadan önce mutlaka son kullanma tarihini kontrol etmeniz ve güvenilirliğinden emin olmanız gereklidir. Testi tarif edildiği şekilde uygulamak önemlidir. Kaset şeklindeki testler bir bardağa alınan idrar ile yapılır, ancak günümüzde uygulamayı kolaylaştıran çubuk şeklindeki testler eczanelerde bulunmaktadır. Günümüzde beklentilere göre farklı özellikleri bulunan gebelik testlerine ulaşmak mümkündür. Testin yapılmasını takiben geçen 5 dk'nın ardından T penceresinde oluşan çift çizgi pozitif, yani hamilelik anlamına gelir. Tek çizgi ise negatiftir.

Gebelik testleri ne kadar güvenilir

Evde yaptığınız hamilelik testlerinde sonuç negatif çıksa bile bu, kesin olarak hamile değilsiniz anlamına gelmez. İdrarla yapılan gebelik testi her zaman yanılma payı verir. Kişi, evde yapılan gebelik testinin olumlu çıkmasına ek âdet görmemişse ve kişinin vücudunda diğer gebelik belirtileri olan meme büyümesi, karında ağrı varsa kanda gebelik testi yaptırması önerilir. Kanda gebelik testi kişinin hamile olup olmadığını bildirir.

İdrar testi, meydana gelen bir âdet rötarından hemen sonra yapılması gereken bir test değildir. Evde yapılan idrarla yapılan gebelik testlerinde doğru sonucu görebilmek için âdet gecikmesinden sonra en az 5 gün beklemek gerekir. 5 günden sonra yapılan testte bir pozitiflik varsa gebe olma olasılığı vardır. Ancak negatif testi de gebelik olmaması anlamına gelmez. Bu nedenle gebelik testlerinde idrar testi çok önem taşımaz. İdrar testi klinik bulgularla değerlendirilmelidir. 

Evde bir gebelik testi yapılmışsa ve test sonucu pozitif çıkmışsa, kişinin bir doktora gitmesi ve gebeliğin klinik olarak tespit edilmesi gerekir. Çünkü evde gebelik testi bazen yanlış pozitiflik verebilir. Bu her zaman için gebelik anlamına gelmez. Vücuttaki hormonal değişiklikler, yumurtlamayı sağlayan birtakım ilaçlar veya çok nadir tümör oluşumu nedeniyle vücuda gebelik hormonu salgılanabilir. Doktor muayenesinde rahim içi gebelik görülmediği durumlarda evde yapılmış gebelik testinde sonuç pozitif olsa bile gebelik durumu söz konusu değildir. 

Tüm gebelik tespit yöntemleri ve bu yöntemlerin nasıl değerlendirilmesi gerektiğine dair bilgi sahibi olmak için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat