Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelik Terimleri

Plasenta nedir?

27,176
kez izlendi
Puan: 3.31 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelik dönemi boyunca en sık duyacağınız terimler ve bebeğiniz ile ilgili genel bilgiler öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Gebelik döneminiz boyunca hem kendisi hem de sıvısı hakkında bolca bilgi edineceğiniz, bebeğinizi koruyan plasenta bunların başında gelir. Plasenta, anne ve fetüs arasındaki iki dolaşım sistemini birbirinden ayıran bir ara organdır. Halk arasında eş olarak da adlandırılan plasenta, damarsı bir yapıdan oluşmaktadır.

Plasentanın bebeğiniz için önemli

Plasenta aynı zamanda bebeğin hayati fonksiyonlarını da ayakta tutar. Örneğin, bebeğin akciğer, karaciğer ve böbrekleri gelişmiş olsa da işlevlerini yerine getirmek için doğumdan sonrasını bekler. Doğum öncesi plasenta adını verdiğimiz bu ara organ bebeğin dolaşım ve solunum sistemini oluşturur.

Embriyo dönemi

Gebelik döneminizin ilk iki aylık döneminde, bebeğinizin anne karnındaki ilk 8 haftalık dönemine "embriyo dönemi" denir. Bebeğiniz ilk 8. haftanın sonunda fetüs veya cenin olarak adlandırılacaktır.

Fetüs (cenin) dönemi

Anne karnındaki ilk 8 haftalık embriyo döneminden sonra fetüs yani cenin dönemi başlamaktadır. 8. haftadan doğuma kadar olan döneme fetüs (cenin) dönemi denir.

9.-40. haftalar arasını kapsayan fetal dönemde, embriyonal dönemde oluşan organ sistemleri gelişir. Gebeliğin 9. hafta ile 40. hafta arasındaki bu döneminde bebeğin gelişimi hacimsel olarak artmaktadır.

Hamilelik döneminde sık kullanılan terimler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat