Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelik Psikolojisi

Hamilelik kadınların psikolojisini nasıl etkiler?

20,452
kez izlendi
Puan: 4.71 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelik döneminde ve hamilelik sonrasında kadınların psikolojisi, gebelikte ortaya çıkabilecek psikolojik sorunlar hakkında merak ettiklerinizi uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Kadınlarda hamilelik psikolojisi

Hamilelik döneminde yaşanan psikolojik değişimler mutluluk gibi olumlu olduğu kadar bazı zamanlar mutsuzluk, keyifsizlik, kaygı ve endişe şeklinde de görülebilir. Bu durumlar hamileliğin her döneminde ve her kadında farklı şekillerde ortaya çıkar. 

Kadınlar hamileliğin ilk dönemlerinde bebeğin rahimde kalabilmesi ve sağlıklı olabilmesi adına kaygı ve endişe duyar. İlerleyen dönemlerde ise hamileliğin keyifli kısımlarını devreye girer. Böylece anne adayı daha mutlu ve keyifli bir süreç yaşamaya başlar. Ancak hamileliğin son 3 ayında bu kaygı ve endişe duyguları tekrar ortaya çıkar. Bu kaygılar hem anne adayı hem de bebekle ilgilidir.  Anne adayı hamilelik süreci boyunca fizyolojik değişimlere alışır ancak bazı durumlarda psikolojik değişimlere alışamaz.


Hamilelik dönemindeki fizyolojik değişimler birtakım ruhsal değişimlere de yol açar. Hamilelik dönemindeki hormonal değişimler annenin psikolojisini olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. Hamilelikten önce kaygılı ya da endişeli olan anne adayı gebelik döneminde hormonların etkisiyle bu dönemi biraz daha fazla kaygılı, endişeli şekilde geçirebilir. 

Hamilelik döneminde ortaya çıkabilecek sorunlar

Anne adayları hamileliğin ilk 3 ayında bebeklerini hissedemezler. Anne adayı bu dönemde kimi zaman varlığını bildiği ancak hissedemediği bebeği ile bağ kuramadığından kendini suçlu hissetmeye başlayabilir. Anne adayı gebeliğin ilk 3 ayında sadece yaşadığı fizyolojik değişimlerden şikayet eder. Mide bulantısı gibi sorunları vardır. Ancak gebeliğin ilerleyen dönemlerinde fizyolojik şikayetler azalır ve gebelikte daha rahat bir döneme geçilir. Bu süreçte anne adayı hamileliğe alışır, bebeğinin varlığını hisseder ve aralarında bir bağ oluşur. Bu durum anne adayını psikolojik olarak rahatlatır. 

Anne adayı gebeliğin son 3 ayında hem fizyolojik hem de psikolojik birtakım sorunlar yaşar. Bu dönemde anne adayı kendi, bebeği ve gelecekle ilgili endişe duymaya başlar. Bu endişeler ilerleyen süreçte kaygı, korku ve panik ataklarına dönüşebilir. Bu olumsuz sürecin ne kadar rahat atlatıldığı, anne adayının ve ailenin bebeğe ne kadar hazır olduğu ve bu bebeğin ne kadar istendiği ile alakalıdır. 

Çevresinden yeterli desteği alan anne adayları bütün bu olumsuz süreci rahat bir şekilde atlatır. Kişilik özellikleri, anne adayının hamileliği sürecinde aktif iş yaşamında olup olmaması ve daha önceden geçirilmiş depresif süreçlerin varlığı bu sürecin daha ağır ya da daha hafif yaşanmasına etki eder.


Hamilelik sürecindeki olumsuz dönemden anne adayları kadar baba adayları da olumsuz şekilde etkilenebilir. Üstelik bebeği ile fiziksel herhangi bir bağı da olmayan ve değişimden en fazla etkilenen kişilerden biri olan baba adayından bu duruma hemen uyum sağlaması da beklenir. Bu süreçte baba adayındaki değişimler anne adayı tarafından farklı bir şekilde de algılanabilir.

Baba adayı gebelik sürecini kaygılı, depresif ve korku duyarak geçiren anne adayına destek olmalı, bu duyguları paylaşmalıdır. Bu şekilde anne adayının zorlandığı ya da merak ettiği, belirsizliklerle dolu yaşama ihtimali olan birtakım sıkıntıları baba adayı ile birlikte atlatmaya çalışmak anne adayının kendisini yalnız hissetmesini önler.

Hamilelik dönemindeki ruhsal sorunların doğum sonrası etkileri

Hamilelik dönemi depresyonu ile hamilelik sonrası depresyon birbirinden farklıdır ve doğum sonrası depresyonu annelerde daha fazla görülür. Birçok kadın doğumdan sonraki süreci daha kaygılı, depresif ve kötümser olarak geçirebilmektedir. Hamilelik döneminde herhangi bir sıkıntı yaşamamış anne adayı doğum gerçekleştikten sonra hamilelik depresyonu yaşayabilir. 

Postpartum depresyonu (hamilelik depresyonu) anne adayının kendi yaşadığı ruhsal sıkıntıların haricinde bebeğine ya da çevresine yansıttığı sıkıntılar da olabilir. Anne adayı bu süreçte bebeğine karşı ilgisizlik gösterebilir, süt vermek istemeyebilir ya da "Bebeğime yetebiliyor muyum, bebeğim aç mı, onu yeteri kadar doyurabiliyor muyum?" gibi aşırı endişe ve korku duyabilir. Bu sürecin ilerlemesi ve anne adayının aşırı endişeli ve bebeğine karşı aşırı korumacı olması ya da tam tersi bebeğin bakımı ile ilgilenmemesi, onu kabul edememesi durumlarında anne adayı uzmanlardan ya da çevresinden destek almalıdır. Bu süreç bir psikiyatr ya da psikologdan alınacak yardımla rahat bir şekilde atlatılır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat