Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelik Hakkında Yanlış Bilinenler

Gebelikte bilgisayar kullanımı zararlı mıdır?

18,409
kez izlendi
Puan: 2.62 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelik döneminde hamilelik süreci, anne sağlığı ve bebek gelişimi hakkında doğru bilinen yanlışlar ve dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Gebelikte bilgisayar kullanma

Bilgisayarın yaydığı ışınlar iyonizer radyasyon ışınları içermez. Bu sebeple anne adayını ya da bebeği koruyacak ek bir önlem almaya gerek yoktur. Ancak anne adayının eklem ve kaslarında olan birtakım değişiklikler sebebiyle gebelik döneminde bilgisayar başında uzun süre vakit geçirilmemelidir. Bilgisayar karşısında uzun süre iş yapılması gerekiyorsa belli aralıklarla kalkıp dolaşmak ve vücudun dolaşım sistemini harekete geçirmek yeterli olacaktır. Buna ek olarak, Notebook tarzı dizüstü bilgisayarların vücuttaki ısıyı artırabileceğinden vücuda yakın şekilde kullanılmaması önemlidir. 

Bilgisayar kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ara sıra hareket etmektir. Mutlaka ara verip egzersiz ya da yürüyüş yapılmalıdır. Çünkü uzun süre hareketsiz kalmak kan dolaşımını yavaşlatır, bu da strese neden olur. Hamilelik döneminde ise stresin olumsuz etkileri vardır. 

Ağır eşya kaldırmak düşük sebebi mi?

Ağır eşya kaldırmak düşüğe sebep olmaz. Ancak ağır eşya kaldırmak anne adayının belini zorlayarak birtakım sıkıntılara neden olabilir. İlk 3 aydaki düşüklerin sebebi ağır kaldırmak, uzanmak ya da bazı hareketleri yapmak gibi nedenlerden değil, kromozomal anomalilere bağlıdır. 

Anne adayının kaldıramayacağı ağırlıkta bir eşya kaldırılmaya çalışılırsa bu bel ile ilgili sıkıntılara neden olabilir. Bu durumda bel, kas ve eklem ağrıları gebeliğin ilerleyen dönemlerinde anne adayını zorlayabilir. Ağır eşya kaldırmak anne adayının sorunlu bir hamilelik geçirmesine neden olabilir. 

Yüksek yere uzanmak düşüğe yol açar mı?

İlk 3 aylık dönemde olan düşükler genelde genetik hastalıklardan kaynaklanır. Düşüklerin asıl nedeni ağır kaldırmak, yükseğe uzanmak gibi durumlar değildir. 

Gebelik döneminde yükseğe uzanmak, aşağıya eğilmek gibi birtakım hareketler düşüğe sebep olmaz. Gebelik döneminde yapılan zorlayıcı hareketler her insanda olduğundan biraz daha fazla şekilde anne adayının bel, omuz ve zorladığı eklem ya da kasa bağlı olarak birtakım sıkıntılar görülebilir. Bu sıkıntılardan dolayı anne adayı ilaç kullanmak isteyebilir. Bu sebeple anne adayının bu tip hareketleri yaparken dikkatli olması gerekir. 

Gebelikte jinekolojik muayene

Gebelik döneminde jinekolojik muayene ya da ultrasonun gebeliğe herhangi bir zararı yoktur. Ultrason sırasında kullanılan ışın dalgaları karından bakılan ultrason ile aynı sisteme sahiptir. Vajinal ultrason ya da vajinal muayene gebeliğin ilk aylarında yapılması gereken faydalı tetkiklerdir. 

Gebeliğin ilk dönemlerinde veya ilerleyen aylarda vajinal yoldan elle veya spekulum denilen alet ile muayene de bazı durumlarda gerekebilmektedir. Vajinal yoldan yapılan (transvajinal) ultrasonografi bazı durumlarda karın üzerinden yapılan ultrasona göre çok daha net bilgi vermektedir, bu nedenle bazı durumlarda gerekebilmektedir.

Cinsel ilişki, vajinal ultrason ya da muayene bebeğin olduğu rahim içini etkilemez. Bebeğin olduğu rahim içi vajinadan oldukça uzak mesafededir. Rahim ağzı denilen selviks korunaklı bir yapıdadır. Bu nedenle vajinaya yapılan herhangi bir işlem sonrasında bebeğe herhangi bir zarar gelmez.

Aşerme ve yenidoğan bebekteki cilt lekelerinin 

Yenidoğan bebeklerin cildinde oluşan lekeler doğuştan olur; anne adayının herhangi bir gıdayı alması ya da almaması ile ilişkili değildir. Adına gebelik maskesi de denir. Gebelikte ortaya çıkan bu lekelerin büyüklükleri değişkendir, düz veya ciltten kabarık olabilirler. Vücudun farklı yerlerinde yer alabilir; farklı renklerde (pembe, kırmızı, kahverengi, siyah) olabilirler.

Doğum lekeleri genellikle zararsızdır, bebek için bir sorun yaratmaz ve tedavi gerektirmezler. Zamanla kaybolabilirler. Ancak bazı doğum lekeleri başka sağlık sorunlarıyla birlikte olabilirler. Bu nedenle, doğum lekesi olan bebeğin doktor tarafından değerlendirilmesi önemlidir

Hamile kadınlar diş tedavisi olabilir mi?

Gebelik dönemi boyunca dişlerle ilgili ortaya çıkan sıkıntılara hamileliğin 3. ayından sonra müdahale etmek daha doğru olur. Eğer müdahale sırasında dişe anestezi uygulanacaksa, diş çekimi ya da dolgu gibi işlemler acil ise gebeliğin herhangi bir ayında bu işlemler yapılabilir. Eğer anne adayının dişleri ile ilgili sıkıntısı acil bir müdahaleyi gerektirmiyorsa, bu müdahale gebeliğin 3 ayı ile 6. ayı arasında yapılmalıdır. 

Hamilelikte egzersiz ve hareket

Hamilelikte çok hareketli olmak düşüğe sebep olmaz. Hamilelik döneminde düzenli spor yapmak kasların çalışmasını kolaylaştırır. Aynı şekilde spor yapmak hamilelik sürecini, doğum ve doğum sonrası dönemdeki anne adayının toparlanma sürecinin daha rahat geçmesini sağlar. Anne adaylarında tıbbi bir gereklilik yoksa hareket kısıtlamasına gerek yoktur. Ancak anne adayının hamilelik süresi boyunca nefes nefese kalacağı ya da ağırlık kaldırmayı gerektiren sporlardan, at binme gibi hem bebeğe hem de kendisine zarar verecek spor aktivitelerinden kaçınması gerekir. 

Al basması 

Al basması, lohusalık humması olarak da bilinir. Doğumdan sonraki 40 gün içerisinde gebelikte oluşan bütün değişikliklerin normal halini alması için bir süre geçmesi gerekir. Bu süre lohusanın her türlü enfeksiyona açık olduğu dönemdir. Al basması sürecinde anne adayında idrar yolları ve meme ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Aynı şekilde sezaryen ya da normal doğum sırasında yapılan kesi yerlerinde enfeksiyon riski vardır.

Bu dönemde lohusaların dirençlerinde düşüklük olduğu için beslenmelerinde daha dikkatli olmaları ve bu tür enfeksiyonlara karşı korunmak için mümkün olduğunca dinlemeleri gerekir.  

Al basması olarak kastedilen durum, annede ateş yükselmesi ile seyreden rahatsızlıktır. Annede ateş yüksekliğine neden olan hastalıklar genelde enfeksiyon ile bağlantılıdır. Bu hastalıklar anneyi ölüme kadar götürebileceğinden ateş yüksekliği gibi bir durum yaşanırsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. 

Hamilelikte araba kullanma

Hamilelik döneminde anne adaylarına özel bir durum yoksa herhangi bir seyahat kısıtlaması yoktur. Erken doğum, yüksek tansiyon gibi ciddi sağlık sorunlarında anne adayının seyahat etmemesi gerekir. Bu durumların dışında gebelerin seyahat ya da araba kullanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Gebeliğin son aylarına doğru anne adaylarında dikkat dağınıklığı olabilir. Bu gibi durumlarda anne adaylarının daha dikkatli bir şekilde araba kullanması gerekir. Belli bir süre sonra seyahatlerini yalnız başlarına yapmamaları daha doğru olacaktır.

Doğum sancılarınız başladığında hastaneye gitmek için asla arabayı kendiniz kullanmayın, o an yanınızda kimse yoksa bile taksi veya başkasının kullandığı bir araba bularak hastaneye gitmeye dikkat etmelisiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat