Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelik Hakkında Sık Sorulanlar

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur?

69,956
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelik hakkında anne adaylarının sık sorduğu sorular bulunur. Bunların arasında en merak edilenlerin başında bebein kalp atışlarının ne zaman duyulacağı ve bebeğin cinsiyetinin ne zaman belli olacağıdır. Bir diğer önemli soru ise gebelikte gerçekleşen kanamaların, halk arasında üstüne görme olarak ifade edilen ara kanamaların ne olduğuna dairdir. 

Aslında hamilelikte âdet görülmez. Hamileliğin aslında bir komplikasyon olarak kabul edilebilecek ara kanamaları ya da hamilelikte oluşabilecek birtakım düşük tehditlerinde görülen damla damla kanamalar hasta için bir âdet döngüsünün devamı olarak algılanabilir ancak bu kanamaların âdet ile ilişkisi yoktur ve mutlaka doktora başvurulması gereken kanama bozukluklarıdır ya da düşük tehdidi olarak değerlendirilebilir. 

Bu nedenle gebelik sırasında gerçekleşen hafif, damla damla ya da hamilelik öncesindeki bir âdet döneminde gibi gelen kanamalarda mutlaka ultrasonografi ile gebelik kesesi kontrol edilmeli, arkasında bir kanama alanı var mı ya da ek bir ilaç tedavisine gerek var mı bakılmalı, öğrenilmelidir. Çünkü kimi zaman bu durum düşük tehdidi olarak kabul edilir. Böyle bir durum söz konusu ise gerekli medikal tedavi uygulanarak hasta daha sık kontrole çağırılamalıdır. 

Bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi

Bebeğin cinsiyeti aslında 8. gebelik haftasında belli olur. Embriyonik gelişimin 8. haftasında genital tüberkülden hem dişi hem dişi hem de erkek fetüs gelişebilmektedir. 8 - 9. haftada ultrason ile dişi ya da erkek fetüs ayrımı yapmamız çok mümkün değildir. Hastanın ilk değerlendirmesi en erken 11-12. hafta içerisinde yapılmaktadır. 11 ya da 12. haftalar içerisinde yapılan çok önemli bir işlem vardır. Bu işleme ikili tarama testi denilmektedir. 

İkili tarama testinde aslında bebeğin cinsiyeti ile ilgili herhangi bir değerlendirme yapılmamaktadır ancak ikili testte aynı zamanda bebeğin ekstremitelerine, iskelet sistemine bakılmaktadır. İskelet sistemine bakılırken mutlaka bacaklarının arasında genital tüberkül değerlendirilir Aslında genital tüberkülü değerlendirirken dişi ya da erkek fetüs olduğuna karar verebilmek için bu kabartının horizontal plan denilen düz eksen ile yaptığı açıya bakarak tahmin yapmaya çalışırız.

Eğer bu genital tüberkül horizontal plana 45 dereceden daha yüksek bir açı ile görüntü veriyorsa erkek fetüs, 45 derecenin altında bir açı veriyorsa, dişi fetüs olarak değerlendirilir. Bu değerlendirme her zaman doğru olmayabilir, yanılıtıcı bir değerlendirmedir. Ancak kesin değerlendirme 14. haftadan sonra yapılmaktadır. Bu haftadan sonra yapılan değerlendirmede yanılma payı çok çok azdır. 

Bebeğin kalp atışlarının duyulma zamanı

Transvajinal olarak yapılan ultrasonda 5,5 haftada ya da 5 haftanın sonunda, 6. haftanın başında bebeğin kalp atışlarını duyabiliriz. Ancak her zaman 6. hafta içerisinde bebeğin kalp atışlarını duymak mümkün olmayabilir. Eğer 6. haftada bebeğin kalp atışlarını duymuyorsak bazen bir problem olduğunu düşünebiliriz, bazen de "problem yok, geç yumurtama ya da geç döllenme nedeniyle embriyonun kalp atışlarını duyamadık" diye düşünerek hastayı 1 hafta sonra kontrole çağırırız. Bu kontrolde bebeğin kalp atışları sağlıklı bir şekilde duyuluyorsa o zaman son âdet tarihini düzenleyerek, hastanın doğum yapacağı tarih değiştirilmiş olur. 

7. haftanın sonunda halen kalp atışlarını göremiyorsak, gebelik kesesi bozulmuşsa, kaliteli bir embriyo göremiyorsak bu gebeliği anormal bir gebelik olarak kabul etmemiz gerekecektir. Düşük şeklinde tabir edilen, tıp dilinde abortus dediğimiz durum olarak değerlendirmek gerekir. Böyle bir durumda gebeliği sonlandırma en doğru yaklaşım olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat