Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğe Hazırlık

Hamile kalmak isteyen kadınlar nelere dikkat etmeli?

4,844
kez izlendi
Puan: 3.18 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Gebe kalmayı planlayan kadınların psikolojik olarak bu sürece hazır olması; bu konuyla ilgili çevrelerinden ve eşlerinden psikolojik olarak yeterli desteği almaları çok önemlidir. Bu desteği alamayan anne adaylarında erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve doğum sonrası depresyon çok sık görülmektedir. Bunun yanı sıra hamilelik öncesi kadınların fiziksel anlamda da bu hamileliğe hazırlanması, gebelik öncesinde folik asit desteği almaya başlaması, alkol ve sigara kullanımını sınırlandırması, ideal kilosunda değilse ideal kilosuna gelmesi gerekir. 

Gebelik öncesi beslenme

Hamile kalmak isteyen anne adaylarının sigara ve alkol içimine ara vermesi; aynı şekilde anne adayının folik asit içeriği zengin yiyeceklerle beslenmesi gerekir. Yeşil mercimek, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve brokoli gibi sebzeler folik asit içeren gıdalar arasındadır.

Gebelik öncesinde anne adaylarının kuruyemiş tüketmesi gerekir. Kuruyemişlerin içerdiği yağ asitleri ve faydalı vitaminler gebeliğin oluşumunu olumlu yönde etkiler. Protein alınması gebelik döneminde çok önemlidir. Özellikle yüksek besinli hayvansal protein kullanımı önemlidir. Hamile kalmak isteyen anne adaylarının haftada 2 öğün et tüketmesi gerekir. Yüksek protein içeriği olan süt, yoğurt gibi besinleri tüketmek kalsiyum takviyesi açısından önemlidir. Kalsiyum ve protein açısından süt ve yoğurt tüketimi önemlidir. Anne adaylarının yüksek miktarda A vitamini içeren pişmemiş et ve sakatatı yememeye dikkat etmesi gerekir. 

Sağlıklı beslenme, vitamin ve mineral desteği alma, fiziksel aktivite, tıpkı hamilelikte olduğu gibi, gebelik öncesi de önemlidir. Bununla beraber gebelik öncesi yapılan jinekolojik kontrollerde anne adayının rahminde gebeliği olumsuz yönde etkileyecek birtakım hastalıkların olup olmadığına bakılmalıdır. Ayrıca muayene sırasında kanser tanı testi olan PAP Smear testi de mutlaka yapılmalıdır. Bu durumlar gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kolay bir şekilde tespit edilemeyeceğinden gebelik planlarken bu kontrollerin yapılması önemlidir. 

Gebelik öncesi kadınlarda yapılması gereken testler

Gebelik planlayan anne adaylarının doktor muayenesinde öncelikle jinekolojik kontrol yapılmalıdır. Jinekolojik muayenede gebeliğe engel olabilecek ya da gebelik sırasında sıkıntı yaratabilecek rahim ve yumurtalıkla ilgili birtakım sorunlar araştırılır. Jinekolojik muayene sonrasında kan testi yapılır. 

Gebe adaylarına yapılacak kan testleri 
- Kan sayımı 
- Kanda tiroit hormonu bakılması,
- Açlık kan şekeri
- Toksoplazma ve rubella (kızamıkçık) gibi birtakım hastalıklara ait antikorların araştırılması

Muayene sırasında anne adayının idrar tahlili değerlendirmesi de yapılır. Bu değerlendirmede idrar ve böbrekle ilgili sorun olup olmadığına bakılır. Gebelik döneminde alınması zor olduğundan jinekolojik muayene sırasında smear testi mutlaka alınmalıdır. Smear testi, rahim ağzı kanseri taraması açısından oldukça önemlidir. Hamileliğe hazırlık sürecinde yapılması gereken testlerin yanında rubella (kızamıkçık) testi de oldukça önemlidir. Anne adayı önceki dönemlerde kızamıkçık geçirmediyse kızamıkçık aşısı yapılmalı ve bu aşılanma planlanan gebelikten 3 ay önce gerçekleştirilmelidir.

Hamile kalmak için cinsel ilişki sıklığı ve zamanı

Gebelik planlayan çiftlerin cinsel ilişkiyi 2 günde bir gerçekleştirmesi gerekir. Hamile kalmak isteyen kadınlar yumurtlama dönemine denk gelecek şekilde cinsel ilişkiye girmelidir. Bu döneme dikkat edilmeden yapılan cinsel ilişkilerde kadının gebe kalma ihtimali %20 - 25 arasındadır. Planlı bir şekilde gebe kalmak isteyen kadınlar yumurtlama döneminde 2 günde 1 kez cinsel ilişki yaşamalıdır. 

Kadınlarda yumurtlama zamanı

Yumurtlama zamanları kadından kadına farklılık gösterir. Ancak genel anlamda kabul edilen yumurtlama zamanı âdetin başlangıcından itibaren 14 - 15. günlerdir. Bu döneme yakın zamanda sık cinsel ilişkide bulunmak gebe kalma ihtimalini artırır. 

Gebelik öncesi ideal kiloda olmanın önemi

Gebelik planlayan kadınların gebelik öncesi ideal kiloda olması önemlidir. İdeal kilo hesaplaması yapılırken vücut kitle indeksi kullanılır. Vücut kitle indeksi, boy ile kilonun oranına bağlı olarak hesaplanan bir parametredir. 

Olması gereken kilodan daha düşük kiloda olan anne adaylarında birtakım vitamin eksiklikleri görülebilir. Bu vitaminlerin gebe kalınmadan önce takviye edilmesi gerekir. İdeal kilodan fazlası olan anne adaylarının gebelik öncesinde uygun bir diyetle beslenmesi gerekir. Gebeliğe fazla kilo ile başlayan anne adaylarının hamilelik döneminde preeklampsi, diyabet ve doğum travmasına bağlı birtakım sıkıntılar görülebilir. Hamilelik öncesinde, hamilelikte alınacak sağlıklı kilonun 12 - 14 kilolarda olduğunu, gebeliği sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmek için hamileliğe başlangıç kilosunun da kişinin ideal kilosuna yakın olması gerektiği unutulmamalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat