Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileler İçin Giyim İpuçları

Hamilelikte sütyen seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

2,392
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Stil Danışmanı

Hamileliğin ilk 3 ayında kıyafet satın almaya gerek olmaz, çünkü bu dönemde çok kilo alınmaz. Karnınız çıkmadığı için her kıyafetiniz bu dönemde size rahatlıkla olur. Ancak gebeliğin 3. ayınının sonuna doğru karnınız büyümeye başlayacaktır. Bu dönemden sonra artık eski pantolonlarınızı, eteklerinizi, bel bölümü esnemeyen elbiselerinizi giyememeye başlarsınız.

Son senelerde dünyada biraz daha büyük, geniş kesimler çok moda oldu. Bu modadan dolayı gardırobunuzda tunikler, geniş gömlekler mevcutsa bunlar bir hamile pantolonuyla ya da bir tayt üzerine rahatlıkla kombin yapılabilir. Ancak zaman içerisinde yine de mutlaka birkaç parça hamile kıyafeti almanız gerekecektir. 

Hamilelikte kıyafet seçiminde bilmeniz gerekenler, kumaş seçiminin önemi, gebelik öncesi değerlendirebileceğiniz kıyafetler ve dahası için uzman videolarımızı izleyebilirsiniz.

Gebelik döneminde sütyen seçimi

Hamilelikte göğüslerde ilk aylardan itibaren değişiklikler olur. Büyümeyle birlikte göğüslerde hassaslaşma meydana gelir.Bu süreçte göğüsleri fazla sıkmayan, kalın askılarla sırtı destekleyen ve göğüslerin sarkmasını engelleyen sütyenler takılmalıdır. 

Balenli sütyenler baskı yaparak rahatsızlık vereceğinden balensiz sütyenleri tercih etmek gerekir.

Sütyen seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da sütyenin koton gibi doğal malzemelerle yapılmış olmasıdır. Pamuklu, yumuşak ve esnek dokulu sütyenler tercih edilmelidir.

Göğüsler her ay büyüyeceği için kruvaze gelen, desteksiz olan sütyenler alınmalıdır. Dokuması çift kat olan sütyenler göğüs uçlarını belli etmez. Arkası sporcu atleti şeklinde olan sütyenler sırtı destekler, göğüsler büyüdükçe bu destek biraz daha sırta verilebilir.

Gebeliğin son iki ayında meme uçları çok hassaslaşır. Bu nedenle emzirme döneminde kullanılan ve önden agraflarıyla açılan sütyenler bu dönemde tercih edilebilir. Böylece edinilen bu sütyenler hem gebelikte hem de emzirme döneminde kullanılabilir.

Hamilelikte gereken parçalar

Hamilelik döneminde kıyafet seçerken kıyafet ölçüsünün karnın büyümesine uygun şekilde mutlaka ayarlanabilir olmasına dikkat edilmelidir. Genelde hamile kıyafetleri de bu türde tasarlanmıştır. Pantolonların bel bölümündeki lastik ve düğmeler sayesinde gebeliğin üçüncü ayında alınan pantolon dokuzuncu aya kadar giyebilir. Keza bluzlar da bu türde genişleyebilir şekilde tasarlanır.

Gardırobunuzda bulunan siyah bir pantolon gebelik boyunca sizin kurtarıcınız olacaktır. Bunun yanı sıra kot pantolona muhakkak ihtiyacınız olur. Denim pantolonunun üst kısmı ribanadan oluşmasına, ayarlanabilir olmasına önem verilmelidir.

Tunikler, geniş bluzlar; eteklerin, pantolonların üstüne rahatlıkla giyilebilir.

Eski kıyafetlerin değerlendirilmesi

Gebelikten önce giydiğiniz elbiselerinizin iç kısımlarında ve yanlarda pay varsa bunları açarak birkaç ay daha giyebilirsiniz. Son zamanlarda dünyada geniş beden modası olduğundan, kıyafetler de geniş ve tiril tiril dizayn ediliyor. Anne adayları da bu akımdan faydalanabilir. 

Gardırobunuzda daha çok esnek ve pamuklu kumaşlardan, bol kıyafetler yer alıyorsa, etekleriniz bol kesim ve likralı ise, belli bir döneme kadar bu kıyafetleri gitme şansınız olur. Ancak ne kadar bol olursa olsun, gebelikte kıyafet modeli seçiminin yanı sıra kumaş seçimi de önemlidir. Bu anlamda kıyafetlerinizin doğal kumaşlardan ve teri emecek, terletmeyen kumaşlardan olması gerekir. .

Hamile kıyafetleri tamamen farklı formlarda üretildiği için hamile kadınlar rahatlıkları için bu kıyafetleri tercih etmelidirler. Hamile kıyafetlerinde dikkat edilecek konulardan en önemlilerinden biri de kumaş seçimidir. 

Gebelikte doğal kumaşlardan yapılmış, sentetik olmayan kumaşlar seçilmelidir. Ayrıca karın ve göbek kısmını sıkan kıyafetler ve dar pantolonlar tercih edilmemelidir. Gebelikte yalnızca karın bölgesi değil, bacaklar ve göğüsler de etkilendiği için çorap ve sütyen seçiminde de özenli olunmalıdır. 

Gebelikte çorap seçimi

Gebelik döneminde hormonların etkisiyle vücut su ve tuz tutar; ayak bileklerinde ve bacaklarda şişme olur. Bu nedenle anne adayları çoraplarını seçerken özellikle soket çoraplarında boğaz kısmının bileği sıkmayacak çoraplar olmasına dikkat etmelidir. Aksi durumda bacakta ödem oluşur. 

Gebelik döneminde tercih edilen külotlu çoraplarda karın panelinin bulunması gerekir. En büyük beden alınmasında fayda vardır. Çoraplar opak koton kumaştan olmalı, kumaş seçiminde doğal kumaşlar, doğal elyaflar vazgeçilmez olmalıdır.

Gebelikte varis sorunu

Hamilelik süreci varis oluşumunu kolaylaştırır. Varisler çok büyük olursa, ağrı ve hassasiyet oluşur. Ancak gebelikte varis çorabı doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Kullanılacak olan çoraba da doktor karar vermelidir. Genel olarak diz üstüne çıkarılan çoraplar önerilir. Gün içinde kullanılan varis çorabı yatarken çıkarılmalıdır.

Hamilelikte palto seçimi

Hamile kadınların vücut ısıları normalden yarım ya da bir derece daha fazladır. Bundan dolayı kış aylarında tek parça kalın bir kıyafet yerine üst üste birden fazla kıyafet giymekte fayda vardır. Sıcak olduğunda bunlardan biri çıkarılarak ferahlık sağlanabilir.

Pançolar hamile bir kadının gardırobunda olması gereken ürünlerden biridir. Kolları pardesüde olduğu gibi sıkmayacağından, hamile kadın da rahat eder. Aynı zamanda kafadan geçilir, rahat giyilir. 

Pardesü, panço veya kaban, her birinin seçiminde kumaş seçimi çok önemlidir. Doğal olan kumaşlar tercih edilmelidir. Pardesü ve kaban alırken, kumaş olarak koton, keten, kaşmir veya yün tercih edilebilir. Önemli olan vücudun nefes alabilmesini sağlamaktır. Elyaf kullanıldıysa da bunların doğal elyaftan olması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat