Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileler İçin Beslenme Programı

Hamilelerin günlük beslenme düzeni nasıl olmalı?

131,569
kez izlendi
Puan: 4.45 / 5
Detaylı Açıklama
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Hamilelik döneminde beslenme, sadece bebeğin değil, anne adayının sağlığı, hamilelik dönemini iyi geçirebilmesi, vitamin ve mineral depolarını dolu tutmak adına önemlidir. Aynı zamanda hamilelik reflüsü, gebelik şekeri gibi sağlık sorunlarına karşı dengeli ve düzenli beslenmek gerekir. 


Gebelikte dengeli ve düzenli beslenme hem hamilelik haftalarında bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişiminin iyi bir şekilde ilerlemesini sağlar, hem de anne adayının daha konforlu bir hamilelik süreci yaşamasına yardımcı olur. Bu nedenle gebelik döneminde beslenmeye dikkat etmeli, aynı zamanda kadın doğum uzmanınızı takipleri doğrultusunda önerdiği ekstra vitamin ve mineral takviyeleri konusunda da hassas olmalısınız. 

Hamilelerin hamilelik dönemi boyunca hem bebeklerinin hem de kendi sağlığını korumak, hem de özellikle bulantı döneminde çok fazla yiyerek şişkinlik yaşamamaları için öğünleri bölmeleri, tüm beslenmeyi sadece 3 ana öğünde toplamamaları önerilir. Bu anlamda hamilelik döneminde 3 ara, 3 ana öğün şeklinde beslenmesi gerekir. Anne adayının reflü problemi veya mide bulantısı varsa ara öğün sayısı altıya yediye kadar çıkartılabilir. Enerjinin gerektiği kadar alınması açısından öğün atlamadan sık sık ve az az yemek önemlidir. 

Hamilelere sabah kahvaltılarında Omega-3 açısından zengin olan ceviz, peynir, süt ve ekmek tüketmeleri önerilir. Bunların dışında mevsim sebzelerinden söğüş de kahvaltıda tercih edilebilir. 

Gebelik döneminde anne adayının beslenmesinde dikkat etmesi gerekenleri daha detaylı öğrenmek, alınması gereken vitamin ve minerallerin hangi gıdalardan alınacağı hakkında bilgi sahibi olmak için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat